Dlaczego niemowlak je co godzinę, czyli 5 ciekawostek o trawieniu niemowląt

Kolka niemowlęca
fot.: thinkstockphotos.com
Kolce niemowlęcej możesz zapobiegać, stosując herbatkę z kopru.

Układ pokarmowy niemowlęcia kryje wiele sekretów. Gdy je poznasz, zrozumiesz, dlaczego dziecko ciągle jest głodne, ma kolki i ulewa. I będziesz wiedzieć, jak wyeliminować przykre problemy trawienne! Dlaczego niemowlak je co godzinę, przeczytaj 5 ciekawostek o trawieniu niemowląt.

Proces trawienia pokarmu u małego dziecka wygląda zupełnie inaczej niż u osoby dorosłej: dziecko je co kilka godzin, często miewa bóle brzuszka, wypróżnia się nieregularnie. Poniższe informacje wyjaśnią ci źródło tych problemów. Oto, co powinnaś wiedzieć o brzuszku niemowlęcia.

Dlaczego niemowlak je co godzinę: niedojrzały układ pokarmowy dziecka

Chociaż powstaje on już w pierwszym miesiącu życia płodowego, to jednak po narodzinach dziecka nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, aby szybko i bez problemów przeprowadzać proces trawienia. Dodatkowo układ pokarmowy niemowlaka jest bardzo wrażliwy, dlatego wiele dzieci cierpi na kolki, wzdęcia i ma problemy z wypróżnianiem. Pełną dojrzałość układ trawienia osiągnie, dopiero gdy dziecko będzie miało ponad rok. Do tego czasu musisz uważać na to,
co jesz (karmiąc piersią), a po rozszerzeniu diety zwracaj uwagę na potrawy, które kładziesz dziecku na talerzyk.

Czytaj także: >> 8 sposobów na zapobieganie cofaniu się treści pokarmowej >>

Dlaczego niemowlak je co godzinę: żołądek nie trawi niektórych składników

Ta specyfika dziecięcego układu pokarmowego wynika ze wspomnianej już niedojrzałości. Natura wyposażyła go w specjalny enzym (tzw. podpuszczkę) produkowany wyłącznie w okresie niemowlęcym, niezbędny do trawienia specyficznych białek kazeinowych występujących w pokarmie mamy. „Zapomniała” jednak o innych enzymach, których niewystarczające ilości powodują u dziecka problemy z trawieniem niektórych białek i tłuszczów. Organizm kilkumiesięcznego niemowlaka nie wytwarza też wystarczającej ilości enzymów potrzebnych do przetworzenia skrobi oraz węglowodanów złożonych. Dlatego zmiana mleka mamy na modyfikowane oraz wprowadzanie pokarmów stałych powinno być przeprowadzane bardzo ostrożnie, by układ pokarmowy dziecka mógł się przyzwyczajać do tych zmian stopniowo.

Czytaj także: >> 7 najczęstszych problemów trawiennych u niemowląt >>

Dlaczego niemowlak je co godzinę: ulewa, bo ma nierozwinięty zwieracz przełyku

Podobnie jak cały układ pokarmowy dziecka, także zwieracz przełyku noworodka nie jest w pełni dojrzały. Dlatego nie funkcjonuje prawidłowo, tzn. nie kurczy się automatycznie po przedostaniu się mleka z przełyku do żołądka. Objawem tego jest cofanie się pokarmu do jamy ustnej i ulewanie po karmieniu. Dolegliwość ta dotyczy co drugiego dziecka (zwłaszcza w wieku 1–3 miesięcy) i ustępuje samoistnie w 12.–18. miesiącu życia, kiedy dolny zwieracz przełyku osiąga dojrzałość i zamyka się tak jak trzeba.

Dlaczego niemowlak je co godzinę: bo... szybko trawi mleko mamy

Trawienie mleka z piersi trwa tylko 1,5 godziny. Zastanawiasz się, dlaczego twoje nowo narodzone dziecko je tak często? Mleko mamy jest doskonale przyswajanym produktem i jest bardzo szybko trawione nawet przez niewprawny układ pokarmowy noworodka. Wystarczy 1,5 godziny, by całe mleko wyssane z piersi zniknęło z jego żołądka bez śladu! W przypadku mleka modyfikowanego czas trawienia wynosi 3–4 godziny, ale nawet dzieci karmione butelką szybko są głodne. To dlatego, że niemowlęta mają dodatkowo bardzo mały żołądek, do którego mieści się niewiele pokarmu. W pierwszej dobie po porodzie jest to 5–7 ml mleka (łyżeczka od herbaty), w pierwszym tygodniu życia – 40–60 ml, w pierwszym miesiącu – 80–150 ml.

Czytaj także: >> Kupka niemowlaka to prawda o jego zdrowiu >>

Dlaczego niemowlak je co godzinę: bo... nieregularnie się wypróżnia

Niemowlę może się wypróżniać kilka razy dziennie lub raz na kilka dni. Nieregularne wypróżnienia są normalne w pierwszych miesiącach życia. Wszystko zależy od „urody” układu pokarmowego niemowlęcia. Niektóre dzieci robią kupkę regularnie – kilka, a nawet 10 razy na dobę, i jest to zdrowy objaw. Inne – tylko raz na parę dni, i to też nie jest powód do niepokoju. Zazwyczaj dzieci karmione piersią wypróżniają się po każdym karmieniu, ale zdarza się też inaczej: powodem
niezbyt częstych kupek może być fakt, że mleko matki jest tak dobrze przyswajane, że organizm nie ma czego wydalać. Dzieci karmione butelką robią zwykle kilka kupek dziennie i są one bardziej zwarte od tych po mleku mamy.

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2015-12-28
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.