Dopajanie niemowlaka. Czym i kiedy przepajać niemowlę?

2020-01-07 13:35

Dopajanie niemowlaka to temat budzący wiele dyskusji. Czy konieczne jest dopajanie niemowlęcia karmionego piersią? Ile płynu powinien wypijać niemowlak i co mu podawać: soki, herbatki czy tylko wodę? Podpowiadamy, które napoje są zdrowe dla niemowląt i starszych dzieci, a których lepiej nie podawać!

Czym przepajać niemowlę
Autor: Getty Images

O tym, czy dopajanie niemowlaka jest konieczne, decyduje wiek dziecka i sposób jego karmienia. Dla mam karmiących piersią problem pojawia się dopiero, gdy nadchodzi czas na rozszerzanie diety niemowlaka. Dla mam butelkowych - wcześniej.

Ciało noworodka składa się w 85 proc. z wody. Jest ona wydalana z moczem, stolcem, przez skórę oraz przez płuca – wraz z  wydychanym powietrzem. Trzeba więc dziecko dopajać, stale uzupełniając ubytki wody, gdyż odwodnienie jest groźne dla dziecka.

Niemowlak ważący mniej niż 10 kg potrzebuje około 1 litra płynów dziennie (nie więcej jednak niż 1,5 litra).

Spis treści:

  1. Czym dopajać niemowlaka?
  2. Kiedy podawać dziecku herbatki dla niemowląt?
  3. Dopajanie niemowląt karmionych piersią
  4. Czego nie podawać niemowlęciu do picia?
  5. Jaka woda dla niemowlaka?

Czym dopajać niemowlaka?

O dodatkowym dopajaniu niemowlaka trzeba pamiętać, zwłaszcza jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym – w upały każdy malec karmiony sztucznie powinien dostawać dodatkowo coś do picia. Przez pierwsze 4 miesiące życia dziecko może być przepajane przegotowaną wodą mineralną. Nie dodawaj do niej glukozy – cukier „oszukuje” głód, dlatego maluch po wypiciu słodkiej  wody może odmówić zjedzenia posiłku.

Czytaj: Woda z glukozą. Sprawdź, czy dopajać nią niemowlaka

Uwaga, sok wyciskany własnoręcznie - np. z marchwi - możesz podać malcowi tylko wtedy, kiedy masz pewność, że warzywa pochodzą z upraw kontrolowanych i nie są skażone pestycydami. Jeśli nie jesteś pewna, lepiej nie ryzykuj i kup soczek w sklepie.

Niemowlęta powinny pić soczki przeznaczone specjalnie dla nich. Proces produkcji takich napojów jest poddany ścisłej kontroli, a owoce i warzywa są przebadane na obecność metali ciężkich, pestycydów czy pleśni.

Maluch może pić je z butelki ze smoczkiem, a potem, gdy już siedzi, ze specjalnego kubka-niekapka. Odradzane są natomiast słodkie kompoty – podczas gotowania owoce tracą większość witaminy C, a dodatek cukru sprawia, że łatwiej o próchnicę u dzieci.

Zapoznaj się również z kalendarzem rozwoju dziecka

Napoje dla dziecka: Co podawać dziecku do picia?

Woda dla niemowlaka
Dobrze wiedzieć

Kiedy podawać dziecku herbatki dla niemowląt?

Niemowlakowi możesz podawać również herbatki ziołowe (np. z rumianku lub koperku) - są one dozwolone już od 1. miesiąca życia. Od 5. miesiąca możesz serwować mu również herbatki ziołowo-owocowe oraz soki owocowe i warzywne - jabłkowy, marchwiowy, a później także z malin, winogron czy dzikiej róży.

Dopajanie niemowląt karmionych piersią

Jeśli karmisz dziecko wyłącznie piersią, przez pierwsze 4–5 miesięcy życia nie musisz go dopajać. Na początku karmienia mleko jest wodniste właśnie po to, by zaspokoić pragnienie malca. W upały przystawiaj go do piersi częściej, by mógł się napić.

Jednak kiedy zaczynasz podawać dziecku pierwsze papki i rzadziej karmisz piersią, konieczne będzie podawanie dodatkowych napojów.

Na początku najlepsza będzie woda niegazowana, źródlana bądź mineralna. Od 6.–7. miesiąca do diety dziecka karmionego piersią możesz wprowadzić soczki: jabłkowy i marchewkowy. Jeśli nadal karmisz piersią, możesz je podawać maluchowi łyżeczką, w kubku-niekapku bądź w specjalnej butelce z ustnikiem – po to, by nie odzwyczaił się od ssania.

Czytaj: Rozszerzanie diety niemowlaka: co może jeść dziecko w 4. miesiącu, a co w kolejnych miesiącach życia

Nowy schemat żywienia niemowląt: co radzą specjaliści? [PDF DO POBRANIA]

Czego nie podawać niemowlęciu do picia?

Nie wszystkie napoje nadają się dla niemowląt. Zanim zdecydujemy się na dopajanie dziecka warto zapoznać się z listą napojów, które mogą negatywnie wpłynąć na malucha.

Niemowlętom nie wolno podawać czarnej herbaty – zawiera ona kofeinę (przez co malec może być nadmiernie pobudzony), hamuje przyswajanie wapnia, utrudnia też wchłanianie żelaza i witaminy C. Niekorzystne dla dzieci są też soki z kartonów, bo zawierają konserwanty i cukier, który odbiera dzieciom apetyt.

Nie kupuj ich niemowlakowi, nawet jeśli producent poleca je dla dzieci. Nie dawaj też malcowi kompotu z rabarbaru, bo zawiera dużo szczawianów, utrudniających wchłanianie wapnia.

Jaka woda dla niemowlaka?

Idealna woda dla niemowlęcia powinna zawierać mało minerałów i niewiele sodu (do 20 mg Na+/1 litr) – te informacje znajdziesz na opakowaniu. W sklepach są wody dla niemowląt – niskozmineralizowane, nie obciążają więc nerek i przewodu pokarmowego.

Kupuj wodę z atestem Centrum Zdrowia Dziecka bądź Instytutu Matki i Dziecka – atest świadczy, że i skład, i sposób produkcji wody nie budzi zastrzeżeń.

Wodę po otwarciu trzeba przechowywać w chłodnym miejscu i zużyć w ciągu 24 godzin. Nie jest koniecznością korzystanie z wody butelkowanej. Możesz korzystać z wody filtrowanej w specjalnych dzbankach.

Jeśli podajesz dziecku wodę z kranu, wcześniej przez kilka minut gotuj ją bez przykrycia (by ulotnił się znajdujący się w niej chlor). Dla niemowląt nie nadaje się woda z przydomowych studni – może bowiem zawierać szkodliwe azotany z wsiąkających w ziemię nawozów sztucznych lub chorobotwórcze bakterie.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza