DOPAJANIE NIEMOWLAKA podczas upałów i nie tylko: 8 zasad dopajania niemowląt

8 zasad dopajania
fot.: Jupiterimages

Gdy na dworze panuje upał, stroskane mamy niemowląt zastanawiają się, czy dopajanie niemowlaka jest konieczne. Warto pamiętać, że dziecku chce się pić nie tylko wtedy, kiedy na dworze jest upał – ale niewątpliwie temperatura ma wpływ na jego pragnienie. Dowiedz się, czym dopajać dziecko, czy dziecko karmione piersią należy dopajać, czy do wody dodawać glukozę?

Dziecku chce się pić nie tylko wtedy, kiedy na dworze jest gorąco – ale niewątpliwie temperatura ma wpływ na jego pragnienie. Sporo mam zadaje sobie więc pytania: czym dopajać dziecko, czy niemowlak karmiony piersią powinien być dopajany, czy do wody dodawać glukozę?

Niemowlaka karmionego wyłącznie piersią nie trzeba dopajać

Niemowlak karmiony piersią na żądanie dostaje wystarczającą ilość wody – w początkowej fazie karmienia mleko jest rzadsze, co całkowicie zaspokaja pragnienie. Dlatego niemowlaka nie musimy dopajać.

Dziecko karmione mieszanką powinno być dopajane

To, że jego organizm potrzebuje dodatkowej ilości wody, można poznać po wyglądzie kupki. Jeśli ma konsystencję pasty do zębów, a malec wypróżnia się bez problemów, nie trzeba go dopajać. Jeśli jednak kupka jest twarda, to znak, że brakuje mu płynów. Wtedy dopajamy niemowlaka. Dziecko w ciągu doby powinno dostać do picia tyle płynu, ile mleka otrzymuje na jeden posiłek, i wypić to w kilku porcjach. Picie podawaj mu w butelce ze smoczkiem, a jeśli już siedzi – w kubku niekapku.

Najlepsza dla maluchów jest niegazowana woda źródlana lub niskozmineralizowana

Woda dla dzieci powinna zawierać mało minerałów (ilość rozpuszczalnych składników nie może być większa niż 500 mg/dm³) oraz niewiele sodu (do 20 mg Na+ na litr) – te informacje znajdziesz na etykiecie. Podczas dopjania, dzieciom warto dawać wody przeznaczone dla niemowląt, najlepiej z atestem CZD lub IMiD. Woda powinna być przegotowana, chyba że producent na opakowaniu wyraźnie zaznaczył, że dziecko może ją pić bez gotowania. Butelkę po otwarciu trzeba przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 24 godzin. Nie jest koniecznością korzystanie z wody butelkowanej. Możesz korzystać z wody filtrowanej w specjalnych dzbankach. Dowiedz się więcej o filtrach Aquaphor. Niemowlakowi jeśli potrzebuje dopajania możesz podawać również herbatki ziołowe (np. z rumianku lub koperku) – są one dozwolone już od pierwszego miesiąca życia.

Czy dziecko może pić wodę z kranu?

Dla maluchów nie nadaje się natomiast woda z przydomowych studni, gdyż mogą się w niej znajdować chorobotwórcze bakterie czy zanieczyszczenia z wsiąkających w ziemię nawozów.

Do wody dla dziecka nie należy dodawać glukozy

Cukier „oszukuje” głód, dlatego maluch po wypiciu słodkiej wody może odmówić zjedzenia posiłku. Warto wiedzieć, że picie słodkich napojów kształtuje również upodobania smakowe. Może się więc zdarzyć, że dziecko będzie domagało się wody nie dlatego, że chce mu się pić, lecz ponieważ jego organizm ma ochotę na coś słodkiego.

Gdy dziecko karmione piersią zaczyna jeść stałe pokarmy, powinno dostawać picie

Rzadziej jest wówczas przystawiane do piersi, a więc ma mniej okazji, by się napić. By nie odzwyczaić go od ssania, picie dawaj mu w kubku niekapku albo podawaj łyżeczką.

Kilkumiesięcznemu maluchowi można zacząć podawać soczki owocowe i warzywne

Gdy karmisz butelką, możesz wprowadzić je już w 5. miesiącu życia, gdy piersią – w 6.–7. miesiącu. Na początek najlepszy jest sok z jabłek albo marchwi (nie uczula). Potem możesz stopniowo wprowadzać inne smaki – z malin, dzikiej róży, winogron. Niemowlęta powinny pić soczki przeznaczone specjalnie dla nich. Nie są dosładzane, sztucznie barwione, nie ma w nich konserwantów. Proces ich produkcji jest zaś ściśle kontrolowany, a warzywa i owoce są przebadane pod kątem zawartości pestycydów i metali ciężkich.

Nie wszystkie napoje nadają się dla niemowląt

Nie wolno im podawać czarnej herbaty (pobudza, bo jest w niej teina, hamuje wchłanianie wapnia, żelaza i witaminy C), kompotu z rabarbaru, gdyż zawiera szczawiany, utrudniające przyswajanie wapnia. Dla niemowląt nie nadają się również soki z kartonów, gdyż są konserwowane i słodzone.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-09-08 Publikacja: 2014-07-08
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.