Jadłospis 4-miesięcznego dziecka - co i ile może jeść 4-miesięczne niemowlę

jadlospis-4-miesiecznego-dziecka

Jak powinno być skomponowane menu dla 4-miesięcznego dziecka, czyli na początku rozszerzania diety? Często rodzice zastanawiają się, czy po skończeniu 4. miesiąca można już rozszerzać dietę dziecka o stałe pokarmy? Od czego zacząć i ile 4-mięsieczne dziecko powinno jeść. 

W 5. miesiącu życia,  czyli po skończonym 4. miesiącu życia dziecka można rozważyć rozszerzanie diety. Zastanawiasz się co i ile może jeść dziecko, które skończyło 4 miesiące? W jaki sposób komponować menu dla 4-miesięcznego dziecka? No i w końcu ile tak małe dziecko potrzebuje posiłków - ile powinno jeść 4-miesięczne niemowlę ? Wspólnie z naszą ekspert Magdalena Kocel-Nowakowską, dietetyk z Kliniki Natural Medical postaramy się odpowiedzieć na te pytania. 

Zapoznaj się również z zaleceniami żywieniowymi dla niemowląt

Co może jeść 4-miesięczne dziecko - dieta 4-miesięcznego dziecka

Pokarmy stałe można podawać najwcześniej po ukończeniu 17 tygodnia życia niemowlęcia ze względu na ciągle rozwijający się układ pokarmowy. Najlepiej wprowadzać je między 17, a 26 tygodniem życia. Organizm dziecka musi bowiem być w pełni gotowy na rozszerzanie diety. Po ukończeniu 4. miesiąca życia można wyróżnić 3 rodzaje karmienia niemowlęcia: wyłącznie pokarmem kobiecym, wyłącznie mlekiem modyfikowanym lub pokarmem kobiecym i mlekiem modyfikowanym.

Ile powinno jeść 4-miesięczne dziecko?

Karmienie wyłącznie piersią można kontynuować do 6 miesiąca życia. W tym okresie można podawać dziecku do pica wodę, można również zacząć wprowadzać pokarmy, ale warto sprawdzić, czy dziecko jest na nie gotowe. Jeśli karmimy niemowlę wyłącznie mlekiem modyfikowanym, warto zacząć wprowadzać pokarmy stałe po ukończeniu 4 miesiąca, stopniowo zastępując jeden posiłek mleczny. Jeśli zaś karmimy niemowlęta pokarmem kobiecym i dokarmiamy mlekiem modyfikowanym, zasada wprowadzania pokarmów jest podobna jak przy karmieniu sztucznym.

Jak sprawdzić czy 4-miesięczne dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety?

Jeśli zaczynamy wprowadzać pokarmy stałe do diety naszego niemowlaka, warto sprawdzić, czy dziecko jest na to gotowe. Oto kilka oznak, że dzieci chętniej będą reagować na zmiany w dotychczasowym tylko mlecznym menu:

1. Niemowlę nie wypycha pokarmu stałego z ust. Jeżeli dziecko odruchowo wypycha pokarm językiem, oznacza to, że nie jest gotowe na przeżuwanie i połykanie. 
2. Niemowlę chce i potrafi żuć, czyli jest gotowe na przyjmowanie innego pokarmu niż stały.
3. Niemowlę dobrze chwyta przedmioty, łapie obiekty między kciuk i palec wskazujący.
4. Aktywnie chce uczestniczyć w posiłkach, wykazuje zainteresowanie pokarmami stałymi.

Menu dla 4-miesięcznego dziecka - przykładowy jadłospis dla 4-miesięcznego dziecka

Jeśli nasze dziecko jest gotowe na wprowadzanie pokarmów około 4 miesiąca życia, musimy pamiętać o zasadach poprawnego rozszerzania diety. Zaczynamy od pojedynczych gotowanych produktów – z warzyw np. marchew, ziemniaki. Pierwszym wprowadzanym owocem może być gotowane przetarte jabłko. Porcja owoców jest równa porcji soku, czyli podajemy albo gotowane jabłko albo sok. Najlepszy sposób wprowadzania poszczególnych pokarmów to podawanie jednego nowego produktu co 4 dni. Po 4 dniach można wprowadzić drugi produkt. Dzięki tej metodzie badamy preferencje smakowe naszego dziecka oraz wykluczamy produkty alergizujące. Na początku nowe produkty podajemy w formie papki na łyżeczce do spróbowania, a następnie 1-2 łyżeczki, stopniowo zwiększając ilość. Należy jednak pamiętać, że nie ma uniwersalnych zasad i od podanych metod występują wyjątki. Zdarza się, że pediatra zaleca wprowadzenie zupek jarzynowych dwuskładnikowych plus gotowane mięso. Najczęściej sytuacja taka związana jest ze zmniejszony przyrostem masy ciała niemowlaka lub anemią.

Natomiast zawsze warto kierować się zasadą – to dziecko decyduje, co i ile zje, a rodzic decyduje, jaki produkt podaje dziecku. Czasami zdarza się, że dzieci nie chcą jeść więcej niż 0,5-1 łyżeczki i resztę wypluwają. Jest to normalny odruch dziecka przy wprowadzaniu nowych pokarmów. Warto wtedy zrobić jeden, dwa dni odpoczynku i spróbować ponownie.

ZOBACZ WIDEO: Rozszerzanie diety małych dzieci
Czy dziecko w 5. miesiącu jest gotowe na rozszerzanie diety? Dlaczego warto, żeby niemowlę wcześniej próbowało różnych smaków? Od tego jak i kiedy wprowadzimy nowe pokarmy do diety zależy także to, czy nasze dziecko będzie niejadkiem, czy chetnie będzie sięgało po nowe posiłki i czy będzie miało skłonność do alergii pokarmowych. 

Zdaniem eksperta
Magdalena Kocel-Nowakowska
Magdalena Kocel-Nowakowska

Klinika Natural Medical

Dietetyk

Pokarm kobiecy w pełni zaspokaja zapotrzebowa nie niemowlęcia na wszystkie niezbędne składniki odżywcze i korzystnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny naszego dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby jak najdłużej karmić wyłącznie piersią. Minimalny zalecany okres to pierwsze 4 miesiące życia, a optymalnie – 6 miesięcy. Jednakże nie zawsze jest taka możliwość zarówno ze strony matki, jaki i dziecka. Pokarmem zastępującym mleko kobiece jest mleko modyfikowane, dopasowane do każdego okresu rozwojowego niemowlęcia, dlatego warto dobierać je pod kontrolą pediatry. 

Aktualizacja: 2017-04-12 Publikacja: 2017-01-03
Ocena: 2
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.