Jadłospis 5-miesięcznego dziecka - co i ile może jeść 5-miesięczne niemowlę

jadlospis-5-miesiecznego-dziecka

5-miesięczny niemowlak może być dalej karmiony wyłącznie mlekiem mamy, mlekiem modyfikowanym lub może mieć już powoli rozszerzoną dietę o pokarmy stałe. Jak powinno wyglądać menu 5-miesięcznego dziecka? W jaki sposób prawidłowo komponować dla niego jadłospis? Co i ile może jeść 5-miesięczne niemowlę. Na pytania odpowiada dietetyk. 

Wielu rodziców zastanawia się nad wprowadzaniem pokarmów stałych do diety niemowlaka jeszcze przed 6. miesiącem jego życia. Bez względu na to, czy rozpoczynamy rozszerzanie diety w 17., 21. czy dopiero w 24. tygodniu, to zasady dotyczące wprowadzania nowych produktów żywieniowych są takie same. Po zbadaniu gotowości dziecka na rozszerzenie diety o pokarmy stałe, wprowadzamy poszczególne grupy produktów i wyszczególnione w nich produkty. Pozostaje też pytanie: ile powinno jeść 5-miesięczne niemowlę? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć. 

Jadłospis 5-miesięcznego dziecka 

Rozszerzając dietę u 5-miesięcznego dziecka, zaczynamy od warzyw, następnie dodajemy owoce. Przy wprowadzaniu pokarmów, nie warto sztywno się trzymać zaleceń co do rodzaju produktów wystepujących w tabeli żywieniowej. Należy bardziej skupić się na tym, czy dziecko lubi dany produkt, czy chętnie go zjada, czy nie ma na niego alergii oraz żadnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. 

Co może jeść 5-miesięczne niemowlę?

W późniejszych miesiącach życia dziecka menu dużo szybciej się powiększa. Zupki i dania główne są 4-5 składnikowe. Od 5-6 miesiąca wprowadzamy 3-4 produkty pojedynczo, a już w 9 miesiącu mamy trzyskładnikowe pierwsze i drugie dania obiadowe. To powoduje zagubienie u rodziców, którzy często wprowadzają w jednym miesiącu za dużo nowych produktów spożywczych, co odbija się na zdrowiu dziecka. Ciężej bowiem wtedy zauważyć alergię na pojedyncze produkty oraz dolegliwości takie jak biegunka, problemy z wypróżnianiem, częste bóle brzucha czy nasilające się ulewanie. Dlatego warto założyć, że w pierwszych sześciu miesiącach życia głównym pokarmem dla niemowląt są posiłki mleczne. Natomiast stopniowe i nie za szybkie rozszerzanie diety ma na celu poznawania nowych smaków i nauczenie się nowego rytmu dnia przez nasz dzieci. 

Dieta 5-miesięcznego dziecka - czas na gluten!

Obowiązkowym produktem, który trzeba wprowadzić do 6. miesiąca życia, jest kaszka z glutenem. Przykładowo pszenna, zazwyczaj manna błyskawiczna, początkowo powinna być podawana w ilości około 1/2 łyżeczki dziennie. Należy jednocześnie bacznie obserwować dziecko. Ma to na celu wykluczenie alergii na gluten oraz celiakii. Alergia może objawiać się w różny sposób – od pokrzywki na policzkach, problemów żołądkowych (bóle brzucha lub biegunka), po nasilony wodnisty katar. Każde dziecko jest inne, a alergia objawia się w różny sposób. Jeśli objawy będą występowały i nie znikną nawet po odstawieniu kaszki, należy zgłosić się do pediatry.

Menu 5-miesięcznego dziecka - jakie nowe produkty?

Nowe produkty w diecie naszego niemowlaka, które wprowadzamy w 5. miesiącu życia, to: warzywa gotowane – dynia, owoce gotowane – gruszka oraz małe porcje kaszy manny. Można zacząć również przygotowywać dwuskładnikowe zupki. Pamiętajmy, aby do jednego posiłku łączyć warzywa o rożnych kolorach, np. zupka dyniowo-ziemniaczana lub marchwiowo-ziemniaczana.

Zdaniem eksperta
Magdalena Kocel-Nowakowska
Magdalena Kocel-Nowakowska

Klinika Natural Medical

Dietetyk

Jeden nowy posiłek warto wprowadzać o tej samej porze dnia, tworząc podobną sytuację wokół niego. Stałe pokarmy podajemy w środku dnia na drugie śniadanie lub obiad, a owoce najczęściej na podwieczorek. Przykładowo zaczynamy wprowadzanie pokarmów od drugiego śniadania około godziny 11-12, kiedy dziecko jest zadowolone, najczęściej już po posiłku mlecznym. Natomiast, jeśli wcześniej wprowadzaliśmy pojedyncze produkty, możemy spróbować podać dwuskładnikową zupkę, np. marchewkowo-ziemniaczaną. Stopniowo można zmieniać schemat i podawać najpierw zupkę, a potem – jeśli dziecko zje niewiele – zaproponować posiłek mleczny. Ta metoda dużo lepiej sprawdza się u dzieci karmionych piersią. Podobna zasada obowiązuje, kiedy podajemy dziecku podwieczorek w postaci np. duszonego jabłka lub kilku łyżeczek soku. 

Aktualizacja: 2017-01-16 Publikacja: 2017-01-13
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.