Jadłospis 6-miesięcznego dziecka - co i ile może jeść 6-miesięczne niemowlę

Jadłospis 6-miesięcznego dziecka
fot.: thinkstockphotos.com

Jadłospis 6-miesięcznego dziecka jest dużym wyzwaniem dla rodziców. W menu 6-miesięcznego dziecka powinny się znaleźć produty zbożowe bezglutenowe, mięso i ryby. Jak powinna wyglądać dieta 6-miesięcznego dziecka? Zobacz, co może jeść 6-miesięczne dziecko!

Wprowadzanie pokarmów w 6. miesięcu życia to już nie lada wyzwanie dla rodziców. Rozszerza się gama produktów, które można podawać dzieciom, szczególnie o produkty zbożowe bezglutenowe i odzwierzęce, takie jak mięso i ryby. A maluchom, które miały już wprowadzane pierwsze pokarmy, można podawać 2-3 składnikowe obiadki i desery.

Jadłospis 6-miesięcznego dziecka

Od czego więc warto zacząć? Od wprowadzania nowych warzyw i owoców do menu 6-miesięcznego dziecka. Do zupek można zacząć dodawać nowe warzywa i tym samym tworzyć już 3-składnikowy obiad. Na deser z kolei można podać na przykład czarne jagody z jabłkiem lub jabłko z dynią.

Dobrym pomysłem są również produkty zbożowe, które można dodawać do znanej już dziecku zupki. Produkty zbożowe, które się pojawiają, to głównie: kaszki kukurydziana i ryżowa bez cukru oraz ryż biały i paraboliczny. Jeśli zdecydujemy podawać dziecku kaszę bądź ryż, warto zmielić je na gładkie puree.

Zobacz też: BLW w praktyce - niemowlę je, co chce! Na czym polega metoda "Bobas Lubi Wybór"?

Jak łączyć produkty w diecie 6-miesięcznego dziecka?

Jak łączyć nowe produkty z tymi już znanymi? Np. do marchewki i cukinii można dodać na początku odrobinę kaszki ryżowej i zrobić zupkę. Na podwieczorek można połączyć jabłko z kaszką kukurydzianą. Ważne jest to, że w 6. miesiącu życia dziecko produktów zbożowych nie warto wprowadzać 2 razy dziennie. Jeden raz wystarczy, czy to na podwieczorek, czy też w do obiadu. Mamy jeszcze inne nowe produkty spożywcze do wprowadzenia w menu dziecka, a nie chcemy zbytnio obciążać układu pokarmowego.

Warto w tym momencie wprowadzić do picia wodę nisko zmineralizowaną. Nawet jeśli wprowadzaliśmy sok, spróbujmy zamienić je po prostu na porcje owoców i wyrobić już od małego nawyk picia wody u dziecka. Dlaczego to tak ważne? Woda nie dostarcza kalorii oraz cukrów prostych w przeciwieństwie np. do soków owocowych. Przy wprowadzaniu tak wielu nowych produktów przeciwdziałamy w ten sposób zaparciom, bowiem usprawniamy perystaltykę jelit.

Pamiętajmy, porcja soku = porcji owocu.

Co może jeść 6-miesięczne dziecko?

Innym rodzajem produktów, które można wprowadzać w tym wieku, są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso z indyka, kurczaka, królika oraz ryb. Najpierw powinniśmy wprowadzać drób lub królik, a później ryby (najlepiej morskie).
Często pod koniec 6. miesiąca życia u dzieci zdrowych i chętnie jedzących pokarmy stałe pojawiają się już 3 posiłki dziennie, np.:
- zupa dyniowa z kaszką ryżową (dynia, kabaczek, kaszka ryżowa lub ryż)
- mięso z indyka z ziemniakiem i z cukinią
- jabłuszko z dziką różą.

Menu 6-miesięcznego dziecka - jak wprowadzać nowe pokarmy?

Zasady wprowadzania i łączenia produktów w posiłku mają duże znaczenie dla malucha, ponieważ od małego kształtują się nawyki żywieniowe u dziecka.

Dla większości rodziców 6. miesiąc życia dziecka to początek wprowadzania pokarmów stałych, więc ilości, jakie zjada maluch, są jeszcze nie do zdefiniowania. Z tabeli żywności niemowląt warto korzystać, kiedy niemowlaki są karmione mieszankami mlekozastępczymi oraz jeśli mają zamieniony jeden posiłek mleczny na posiłek stały. Wtedy łatwiej zdefiniować, ile maluch zajada pokarmu stałego, gdyż orientacyjna wielkość porcji to około 150ml.

Natomiast, jeśli mama zdecyduje się dalej karmić piersią, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dalej był to główny pokarm podawany niemowlęciu.

Zdaniem eksperta
Magdalena Kocel-Nowakowska
Magdalena Kocel-Nowakowska

Klinika Natural Medical

Dietetyk

Dla większości rodziców 6 miesiąc to początek wprowadzania pokarmów stałych, więc ilości, jakie zjada maluch, są jeszcze nie do zdefiniowania. Z tabeli żywności niemowląt warto korzystać, kiedy niemowlaki są karmione mieszankami mleko zastępczymi oraz jeśli mają zamieniony jeden posiłek mleczny na posiłek stały. Wtedy łatwiej zdefiniować, ile maluch zajada pokarmu stałego, gdyż orientacyjna wielkość porcji to około 150ml. Natomiast, jeśli mama zdecyduje się dalej karmić piersią, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dalej był to główny pokarm podawany niemowlęciu. 

Tabela produktów dla 6-miesięcznego dziecka

 

Polecamy wideo: Rozszerzanie diety małych dzieci

Jak powinien wyglądać jadłospis 6-miesięcznego dziecka? Ustalenie diety 6-miesięcznego dziecka wcale nie jest łatwe, dlatego warto skorzystać z porad dietetyka i stworzyć idealne menu dla dziecka. 

Aktualizacja: 2017-04-12 Publikacja: 2017-02-10
Ocena: 4
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.