Jadłospis 7-miesięcznego dziecka - co i ile może jeść 7-miesięczne niemowlę

2020-01-03 14:02

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka powinien być rozszerzany o nowe produkty. Niemowlak w tym wieku zaczyna już być smakoszem określonych potraw: jedne dania z jadłospisu smakują mu bardziej inne mniej. Zobacz, co może jeść 7-miesięczne dziecko i jak wygląda przykładowe menu 7-miesięcznego dziecka! 

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka w poszczególnych grupach produktów spożywczych jest ciągle rozszerzany i powinien być znacznie urozmaicany. W tym okresie poznajemy już preferencje smakowe malucha. Dodatkowo powinniśmy również zwrócić uwagę na to, jak duże porcje zjada niemowlę. 

Spis treści

  1. Ile powinno jeść 7-miesięczne dziecko?
  2. Co może jeść 7-miesięczne dziecko?
  3. Przykładowe menu 7-miesięcznego dziecka
  4. Jak rozpoznać, że dziecko jest spragnione?
Rozszerzanie diety - wywiad z dr inż. Joanną Neuhoff-Murawską

Ile powinno jeść 7-miesięczne dziecko?

Przyjęto, że orientacyjna wielkość posiłku w formie papowej w 7. miesiącu życia to około 170-180ml. W tym wieku dziecko może już przyjmować cztero- a nawet pięcioskładnikowe posiłki, np. zupki, drugie dania, podwieczorki oraz przekąski. Wszystko zależy od tego, kiedy wprowadziliśmy pierwsze posiłki.

Jeśli zaczęliśmy dopiero od 6. miesiąca życia, dajmy naszym niemowlakom czas na oswojenie się z nowymi smakami i ze zmianami pokarmu, dlatego zacznijmy tylko od dwóch składników. Menu 7-miesięcznego dziecka musi być dopasowane też do indywidualnych potrzeb dziecka.

Co może jeść 7-miesięczne dziecko?

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka powinien być urozmaicony. W tym okresie wprowadzamy nowe owoce i warzywa, m.in. buraka, kalarepę, pora, szpinak czy banana. Jeśli chodzi o podawanie jaj niemowlakowi – kiedyś wprowadzano oddzielnie białko i żółtko. Miało to na celu zapobieganie alergiom u dzieci.

Według najnowszych zaleceń lepiej jest jednak podawać całe jajko nawet co drugi dzień, ponieważ jest ono bogate w białko, żelazo i witaminę B12, przeciwdziała anemii i świetnie zastępuje inne produkty odzwierzęce w posiłku. Dbajmy o to, aby jajka pochodziły z dobrego źródła.

Dodatkowo w 7. miesiącu życia dziecka wprowadźmy do jego diety tłuszcze odzwierzęce, takie jak masło oraz zdrowe oleje roślinne, m.in. oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy awokado. Zarówno jedne, jak i drugie powinny znaleźć się w codziennym menu.

Nową grupa produktów są warzywa strączkowe suche – m.in. soczewica czerwona i zielona, które są znakomitym źródłem białka oraz mikro i makro elementów. Produkty strączkowe, takie jak właśnie soczewica, są równe porcji mięsa, więc w jednym posiłku nie warto wprowadzać obu tych produktów.

Czytaj: Jadłospis 8-miesięcznego dziecka - co i ile może jeść 8-miesięczne niemowlę

Nowy schemat żywienia niemowląt: co radzą specjaliści? [PDF DO POBRANIA]

Przykładowe menu 7-miesięcznego dziecka

  • Śniadanie – kaszka jaglana z bananem i opcjonalnie awokado na mleku modyfikowanym bądź mleko kobiece podane po śniadaniu.
  • Obiad – zupa z zielonego groszku z jajkiem (ugotowany groszek, ziemniaki, jajko, marchewka, odrobina masła); ryż jaśminowy z pulpecikami drobiowymi z sosem szpinakowym z odrobiną oleju rzepakowego
  • Podwieczorek – duszona gruszka z kaszą manną
  • Pamiętajmy o nieograniczonym dostępnie do wody. Można również wprowadzić herbatki ziołowe dla dzieci, które pomogą np. na trawienie. Mogą to być rumianek, koper włoski bądź herbatki owocowe z dzikiej róży bądź jagody, ale bez cukru i w odpowiedniej, niewielkiej ilości.Można również zacząć podawać dzieciom do spróbować soki warzywno-owocowe, jeśli wcześnie rozpoczęliśmy wprowadzanie pokarmów stałych.

Jak rozpoznać, że dziecko jest spragnione?

Niemowlę karmione piersią najczęściej samo reguluje zapotrzebowanie na płyny, zaś karmione sztucznie wymaga dodatkowego ich uzupełnienia. Najlepsza w tym celu jest wodą, gdyż tylko ona skutecznie gasi pragnienie. Często proponuj dziecku wodę – po posiłku, po zabawie na spacerze.

W ten sposób wyrabiasz nawyk picia wody u dziecka. Jeśli zauważysz, że dziecko ma spierzchnięte usta, to jest to znak, że otrzymało niedostateczną ilość płynów. Dla każdego dziecka w tym wieku zapotrzebowanie jest kwestią indywidualną.

Zdaniem eksperta
Magdalena Kocel-Nowakowska
Magdalena Kocel-Nowakowska, Dietetyk , Klinika Natural Medical

Jak sprawdzić, ile płynów potrzebuje nasz niemowlak? Musimy obliczyć to w zależności od masy jego ciała. Po około 100 ml wody przypada na każdy kilogram przy pierwszych dziesięciu kilogramach ciała oraz po 50 ml na każdy kolejny kilogram.

Przeczytaj też:

Sposób żywienia dzieci od 5. do 36. miesiąca życia. Dlaczego aż  60% rodziców popełnia błędy żywieniowe?

Ile powinno przybierać na wadze niemowlę?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza