Jadłospis 7-miesięcznego dziecka - co i ile może jeść 7-miesięczne niemowlę

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka
fot.: thinkstockphotos.com

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka powinien być rozszerzany o nowe produkty. Niemowlak w tym wieku zaczyna już być smakoszem określonych potraw. Można zauważyć też preferencje smakowe dziecka, jedne dania z jadłospisu smakują mu bardziej inne mniej. Zobacz, co może jeść 7-miesięczne dziecko i jak wygląda przykładowe menu 7-miesięcznego dziecka! 

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka w poszczególnych grupach produktów spożywczych jest ciągle rozszerzany i powinien być znacznie urozmaicany. W tym okresie poznajemy już preferencje smakowe malucha, zauważamy, które produkty lub całe dania smakują mu bardziej niż inne. Dodatkowo powinniśmy również zwrócić uwagę na to, jak duże porcje zjada niemowlę. 

Ile powinno jeść 7-miesięczne dziecko?

Przyjęto, że orientacyjna wielkość posiłku w formie papowej w 7. miesiącu życia to około 170-180ml. W tym wieku dziecko może już przyjmować cztero- a nawet pięcioskładnikowe posiłki, np. zupki, drugie dania, podwieczorki oraz przekąski. Wszystko zależy od tego, kiedy wprowadziliśmy pierwsze posiłki. Jeśli zaczęliśmy dopiero od 6. miesiąca życia, dajmy naszym niemowlakom czas na oswojenie się z nowymi smakami i ze zmianami pokarmu, dlatego zacznijmy tylko od dwóch składników. Menu 7-miesięcznego dziecka musi być dopasowane też do indywidualnych potrzeb dziecka.

Co może jeść 7-miesięczne dziecko?

Jadłospis 7-miesięcznego dziecka powinien być urozmaicony. W tym okresie wprowadzamy nowe owoce i warzywa, m.in. buraka, kalarepę, pora, szpinak czy banana. Jeśli chodzi o podawanie jaj niemowlakowi – kiedyś wprowadzano oddzielnie białko i żółtko. Miało to na celu zapobieganie alergiom u dzieci. Według najnowszych zaleceń lepiej jest jednak podawać całe jajko nawet co drugi dzień, ponieważ jest ono bogate w białko, żelazo i witaminę B12, przeciwdziała anemii i świetnie zastępuje inne produkty odzwierzęce w posiłku. Dbajmy o to, aby jajka pochodziły z dobrego źródła.

Dodatkowo w 7. miesiącu życia dziecka wprowadźmy do jego diety tłuszcze odzwierzęce, takie jak masło oraz zdrowe oleje roślinne, m.in. oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy awokado. Zarówno jedne, jak i drugie powinny znaleźć się w codziennym menu.

Nową grupa produktów są warzywa strączkowe suche – m.in. soczewica czerwona i zielona, które są znakomitym źródłem białka oraz mikro i makro elementów. Produkty strączkowe, takie jak właśnie soczewica, są równe porcji mięsa, więc w jednym posiłku nie warto wprowadzać obu tych produktów.

Przykładowe menu 7-miesięcznego dziecka

Śniadanie – kaszka jaglana z bananem i opcjonalnie awokado na mleku modyfikowanym bądź mleko kobiece podane po śniadaniu.

Obiad – zupa z zielonego groszku z jajkiem (ugotowany groszek, ziemniaki, jajko, marchewka, odrobina masła); ryż jaśminowy z pulpecikami drobiowymi z sosem szpinakowym z odrobiną oleju rzepakowego

Podwieczorek – duszona gruszka z kaszą manną

Pamiętajmy o nieograniczonym dostępnie do wody. Można również wprowadzić herbatki ziołowe dla dzieci, które pomogą np. na trawienie. Mogą to być rumianek, koper włoski bądź herbatki owocowe z dzikej róży bądź jagody, ale bez cukru i w odpowiedniej, niewielkiej ilości. Można również zacząć podawać dzieciom do spróbować soki warzywno-owocowe, jeśli wcześnie rozpoczęliśmy wprowadzanie pokarmów stałych.

Jak rozpoznać, że dziecko jest spragnione?

Niemowlę karmione piersią najczęściej samo reguluje zapotrzebowanie na płyny, zaś karmione sztucznie wymaga dodatkowego ich uzupełnienia. Najlepsza w tym celu jest wodą, gdyż tylko ona skutecznie gasi pragnienie. Często proponuj dziecku wodę – po posiłku, po zabawie na spacerze. W ten sposób wyrabiasz nawyk picia wody u dziecka.  Jeśli zauważysz, że dziecko ma spierzchnięte usta, to jest to znak, że otrzymało niedostateczną ilość płynów. Dla każdego dziecka w tym wieku zapotrzebowanie jest kwestią indywidualną. 

Zdaniem eksperta
Magdalena Kocel-Nowakowska
Magdalena Kocel-Nowakowska

Klinika Natural Medical

Dietetyk

Jak sprawdzić, ile płynów potrzebuje nasz niemowlak? Musimy obliczyć to w zależności od masy jego ciała. Po około 100 ml wody przypada na każdy kilogram przy pierwszych dziesięciu kilogramach ciała oraz po 50 ml na każdy kolejny kilogram.

Przeczytaj też:

Sposób żywienia dzieci od 5. do 36. miesiąca życia. Dlaczego aż  60% rodziców popełnia błędy żywieniowe?

Schemat żywienia niemowląt >>

Ile powinno przybierać na wadze niemowlę? >>

Polecamy wideo: Rozszerzanie diety dziecka

Aktualizacja: 2017-03-31 Publikacja: 2017-03-31
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.