Jak powstaje mleko modyfikowane dla niemowląt – sprawdź, co tak naprawdę podajesz swojemu dziecku

Mleko modyfikowane

Przychodzi taki moment w życiu każdej mamy, kiedy z różnych przyczyn staje się koniecznym, podanie dziecku innego mleka niż mleko własne. Pojawia się wtedy pytanie, które mleko z tych dostępnych na rynku wybrać? Tym bardziej, że skład wielu z nich wskazuje na wysoki stopień przetworzenia. Jak właściwie powstaje mleko modyfikowane? Czy można znaleźć bardziej naturalną alternatywę dla silnie przetworzonych mieszanek na bazie mleka krowiego?

Mleko matki jest najlepszym źródłem wszystkich składników odżywczych dla dziecka. Jego skład zmienia się wraz z rozwojem niemowlaka, dlatego mamy gwarancję, że prawidłowo dbamy o rozwój maluszka. Jednak przychodzi taki moment, kiedy musimy wybrać mleko zastępcze.

Najpopularniejsze i najbardziej powszechne są te, produkowane na bazie mleka krowiego. Jednak nie dlatego, że mleko krowie jest najbardziej podobne do kobiecego, ale dlatego, że najłatwiej jest je pozyskać i jest zdecydowanie najtańsze. Warto zatem wiedzieć, że naturalną alternatywą dla wysoko przetworzonych mieszanek na bazie mleka krowiego, mogą być produkty oparte na mleku kozim. Naturalnie zawiera ono bowiem wiele składników, które są dodawane sztucznie do mieszanek tworzonych z mleka krowiego.

Naturalny proces

Produkcja mleka krowiego coraz częściej odbywa się na skalę masową. Krowy trzymane są w zamknięciu, w bardzo ciasnych boksach i bez możliwości wypasania się na zewnątrz. Uzyskane od nich mleko poddawane jest procesowi pasteryzacji, a następnie transportowane do fabryki zajmującej się produkcją mleka następnego.

Produkcja niektórych mlek modyfikowanych na bazie pełnego mleka koziego wygląda zupełnie inaczej. Przykładem może być mleko Capricare. Kozy, od których pozyskuje się jego główny składnik mieszkają w ciepłych i dobrze wentylowanych zagrodach w Nowej Zelandii. Karmione są wyłączeni świeżo zerwaną trawą (rosnącą tam nawet 10 miesięcy w roku) oraz paszą z dodatkiem kukurydzy, jęczmienia i owsa. Co więcej, całość produkcji odbywa się w jednym miejscu, gdyż fabryka dedykowana jest jedynie produkcji żywności dla dzieci na bazie mleka koziego.

Dobrze wiedzieć

Capricare® 2 to wyjątkowej jakości mleko następne dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia. Stanowi ono naturalną alternatywę dla popularnych, wysokoprzetworzonych mieszanek na bazie mleka krowiego. Stworzone w oparciu o naturalne walory pełnego mleka koziego, zostało specjalnie wzbogacone o niezbędne witaminy oraz składniki mineralne i odżywcze zgodnie z najbardziej aktualnymi wytycznymi. Wytwarzane od ponad 20 lat w Nowej Zelandii z tamtejszego świeżego mleka, przez wynalazcę i światowego producenta produktów żywieniowych dla niemowląt opartych na mleku kozim. Dostępne jest w ponad 30 krajach na świecie.

Mleko następne Capricare® to pełnowartościowy, niskoprzetworzony pokarm, który zapewnia niemowlętom bezpieczeństwo i komfort – łatwe i szybkie trawienie, bogaty skład, a do tego przyjemny zapach i wyjątkowy smak. W jego składzie nie ma oleju palmowego i maltodekstryny.

Niski stopień przetworzenia

Proces produkcji mleka modyfikowanego na bazie mleka krowiego jest bardzo skomplikowany. Po dostarczeniu mleka do fabryki następuje oddzielenie od niego śmietany oraz serwatki. Wytworzone w tym procesie składniki poddaje się oczyszczeniu oraz odtłuszczeniu. Modyfikowany jest także skład mleka. Usuwana jest część białka oraz zmieniany jest jego rodzaj. Większość tłuszczy mlecznych zamieniana jest na tłuszcze roślinne (np. olej palmowy). Zwiększana jest także ilość laktozy, która w wyniku oczyszczania serwatki zostaje utracona. Przez skomplikowany proces produkcji mleko traci także wiele innych składników mineralnych, które później muszą być sztucznie dodane.

Proces produkcji mleka modyfikowanego na bazie pełnego mleka koziego jest znacznie mniej złożony. Polega na przeróbce świeżego mleka do sproszkowanej postaci. Dzięki temu zostają zachowane składniki bioaktywne, w które bogate jest mleko kozie. Zostaje zachowany także tłuszcz mleczny, który jest niezbędny do rozwoju układu nerwowego dziecka. Do gotowego mleka dodawane są wyłącznie istotne składniki mineralne, witaminy i kwasy tłuszczowe.

Mleko następne oparte na pełnym mleku kozim Capricare jest bardziej naturalne i mniej przetworzone niż tradycyjne mieszanki. Stosunek kazeiny do białka serwatkowego jest w nim odpowiedni dla dzieci i nie wymaga ulepszeń, tak jak w przypadku mleka z serwatki krowiej. To naturalna alternatywna, którą powinny wziąć pod uwagę wszystkie mamy, rozważające rozpoczęcie karmienia dziecka mlekiem modyfikowanym.

Polecamy wideo: Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o mleku modyfikowanym zanim podasz je dziecku?

Aktualizacja: 2017-06-14 Publikacja: 2017-06-08
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Capricare
Capricare
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.