Od kiedy podawać dziecku krowie mleko? Czy roczniak musi nadal pić mleko modyfikowane?

2020-12-10 15:53

Jakie mleko podawać rocznemu dziecku? Dziecko, które skończyło rok, może już pić mleko krowie oraz specjalnie mu dedykowane mleko modyfikowane. Wyjaśniamy, od kiedy i w jakiej formie mleko krowie może zagościć w jadłospisie malucha.

Od kiedy podawać mleko krowie? Czy roczne dziecko musi nadal pić mleko modyfikowane?
Autor: Getty images Od kiedy podawać mleko krowie? Czy roczne dziecko musi nadal pić mleko modyfikowane?

Jeśli zastanawiasz się, jakie mleko może pić roczne dziecko, to powinnaś wiedzieć, że zarówno krowie, jak i mleko modyfikowane. Najważniejsze, żeby piło, ponieważ mleko to podstawa diety dziecka w tym wieku.

Roczniak powinien dziennie dostawać trzy porcje mleka i jego przetworów. Wszystko po to, by organizm otrzymał białko w odpowiedniej ilości oraz niezbędny mu do prawidłowego rozwoju cenny dla zdrowia wapń i witaminy, zwłaszcza z grupy B

Spis treści

  1. Od kiedy można podawać dziecku mleko krowie?
  2. Dlaczego mleko krowie nie powinno być podstawą diety dziecka?
  3. Czy można podawać dziecku mleko kozie lub owcze?
  4. Mleko modyfikowane dla rocznego dziecka

Od kiedy można podawać dziecku mleko krowie?

Prof. dr hab. n. med. Piotr Socha oraz prof. prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska z Centrum Zdrowia Dziecka zalecają, by mleko krowie podawać dzieciom najwcześniej po ukończeniu roku życia, bo w stosunku do potrzeb organizmu dziecka zawiera ono za dużo sodu i białka mogących obciążyć nerki.

Ma za to za mało żelaza (zapobiegającego anemii) oraz niewiele witamin A, C, D i E niezbędnych do procesów życiowych i prawidłowego rozwoju (więcej informacji w „Poradniku żywienia niemowląt” wydanym przez Medycynę Praktyczną i Centrum Zdrowia Dziecka).

W krowim mleku jest również zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych, a za mało tych „dobrych”, nienasyconych. O ile niedobory można uzupełnić, podając dziecku produkty z innych grup, o tyle nie sposób zniwelować niekorzystnego nadmiaru niektórych składników.

Ale to nie koniec. Mleko od krowy bywa przyczyną alergii, bo ma w składzie aż 30 białek uznawanych za silnie alergizujące, m.in. kazeinę, albuminę i beta-laktoglobulinę. Dlatego posiłki na bazie mleka krowiego (koniecznie pełnotłustego) lepiej podawać dziecku dopiero wtedy, gdy pediatra uzna, że nie ma przeciwwskazań, tzn. malec nie jest na nie uczulony, a w jego diecie nie brakuje żelaza.

Czytaj: Sprawdź, ile mleka dziennie potrzebuje Twoje dziecko

Mleko dla dziecka - ile mleka w diecie dziecka?

Kalendarz rozwoju dziecka - sprawdź etapy rozwoju dziecka!

Jak powinno wyglądać podawanie mleka po pierwszym roku życia dziecka?

Dlaczego mleko krowie nie powinno być podstawą diety dziecka?

  • Mleko krowie zawiera niewielkie ilości żelaza i jako główny napój nie powinno być stosowane przed ukończeniem przez dzieci 12 miesiąca życia*
  • Podawanie niemowlętom niemodyfikowanego mleka w większych ilościach może prowadzić do nadmiernego obciążenia organizmu białkiem. Małe ilości mleka krowiego mogą być jednak dodawane do produktów uzupełniających. (więcej informacji w publikacji „Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym”**)
  • Zgodnie z aktualnym stanowiskiem Komitetu Żywienia ESPGHAN po 12 m. życia dzienne spożycie mleka krowiego nie powinno przekraczać 500 ml (2 kubki)*.

Czy można podawać dziecku mleko kozie lub owcze?

Mleko kozie i owcze  cechuje bardzo wysokie stężenie soli mineralnych oraz mała zawartość kwasu foliowego i witamin (zwłaszcza witaminy B12). Zbyt mała ilość kwasu foliowego w diecie może doprowadzić do niedokrwistości.

Zdecydowanie nie należy stosować takiego mleka u niemowląt poniżej 12 miesiąca. Jeśli dziecko nie ma zdiagnozowanej alergii, mleko kozie można mu podawać po ukończeniu 1. roku życia.***

Dobrze wiedzieć

Warto pamiętać, że po 1. roku życia dobrze jest powoli odzwyczajać dziecko od picia mleka w butelce. Niemowlę powinno uczyć się pić z kubeczka. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi próchnicy.

Mleko modyfikowane dla rocznego dziecka

Gdy dziecko skończy roczek może pozostać przy mleku modyfikowanym, o ile mama zmieni jego rodzaj wybierając mleko typu junior lub to z numerem 3-5. 

Skład mleka modyfikowanego dostosowany jest do potrzeb organizmu dziecka  w tym wieku. W procesie modyfikacji z mleka usuwa się nadmiar białka, a w tym, co zostaje, zmieniany jest skład. Znika kazeina, dodawane zaś są lekkostrawne białka serwatkowe. Obniżany jest też poziom soli mineralnych i niektórych pierwiastków, np. potasu czy sodu po to, by ich ilość odpowiadała zapotrzebowaniu organizmu i nie obciążała nerek.

Część tłuszczu zwierzęcego jest usuwana, a w jego miejsce wprowadza się tłuszcze roślinne zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe DHA, niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu i wzroku. Zwiększane jest stężenie substancji ważnych dla malucha, np. żelaza czy witamin, których w mleku krowim jest zbyt mało, m.in. witamin A, C, D, E, K i z grupy B.

* Stanowisko ESPGHAN: „Preparaty mleka modyfikowanego i mlekozastępcze w żywieniu dzieci” Magdalena B. Pawłowicz, Beata Cudowska, Dariusz M. Lebensztejn, Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Alergologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Białystok 2013** Weker H, Barański M (red.): "Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym. Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014*** Szajewska H, Horvath A. (red.): Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin. Medycyna Praktyczna, Kraków 2014

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza