Karmienie dziecka: jak i czym karmić niemowlę na wakacjach

2013-06-12 17:02

W jaki sposób karmić niemowlę podczas wakacji poza domem? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku kwestii: w jakim wieku jest dziecko, jak karmisz je na co dzień i czy je już coś poza mlekiem, a także tego, dokąd się wybieracie i czy produkty do niemowlaka musicie zabrać ze sobą. Choćby z tych powodów o karmieniu dziecka podczas urlopu trzeba pomyśleć jeszcze przed wyjazdem, by potem ta sprawa nie zaprzątała wam zanadto głowy.

Jak i czym karmić niemowlę na wakacjach
Autor: PHANIE/EAST NEWS

Spis treści

  1. Karmienie niemowlaka w czasie wakacji: dziecko karmione piersią
  2. Karmienie niemowlaka w czasie wakacji: dziecko karmione butelką
  3. Akcesoria niezbędne do karmienia dziecka na wakacjach
  4. Karmienie starszego niemowlaka na wakacjach
  5. Karmienie dziecka na wakacjach - o czym warto pamiętać?
  6. Karmienie dziecka podczas wakacji - higiena jest bardzo ważna

Karmienie niemowlaka na wakacjach to wcale nie taka prosta sprawa. Wybierając się na urlop z niemowlakiem, powinniście wziąć pod uwagę problemy, jakie niesie ze sobą karmienie niemowlaka.

Karmienie niemowlaka w czasie wakacji: dziecko karmione piersią

Niemowlęta karmione mlekiem mamy to najmniej wymagający mali turyści. Jeśli więc karmisz piersią, przed tobą tylko jedno zadanie: zadbać o to, by twoje menu było bezpieczne również dla dziecka. Unikaj potraw, których nie jadasz na co dzień albo które mogłyby zaszkodzić niemowlęciu (np. tatar, ostro przyprawione dania, cytrusy), a także stołowania się w barach, wokół których unosi się woń starego oleju, czy w restauracjach, gdzie oprócz was nie ma klientów. W tym przypadku nietrudno o ryzyko zatrucia pokarmowego nieświeżym jedzeniem.

Karmienie niemowlaka w czasie wakacji: dziecko karmione butelką

Nieco bardziej skomplikowane zadanie stoi przed rodzicami karmiącymi dziecko mlekiem modyfikowanym. Taki sposób karmienia sam w sobie wymaga większego zachodu: potrzebne są nie tylko mieszanka i ciepła, przegotowana woda, ale również akcesoria: butelki i smoczki oraz środki do ich mycia i sterylizacji. Wszystko to, łącznie z mieszanką musicie zabrać ze sobą – nie ma co liczyć na to, że kupicie je na miejscu, zwłaszcza jeśli spędzacie urlop w małej miejscowości.

Akcesoria niezbędne do karmienia dziecka na wakacjach

  • Podróżny podgrzewacz do butelek, w którym można podgrzać przegotowaną wodę. Upewnij się, że  pasują do niego butelki, których używasz (są modele o różnej średnicy), a także, że ma on wtyczkę do gniazdka zapalniczki samochodowej.
  • Opakowanie termiczne. Przyda się wam, byście nie musieli wracać do hotelu, by nakarmić malca. Można włożyć do niego butelkę z bardzo ciepłą wodą, która po dwóch godzinach nadal będzie miała temperaturę odpowiednią, by rozpuścić w niej mieszankę.
  • Plastikowe pojemniczki na odmierzoną porcję mieszanki. Przydadzą się zarówno podczas podróży, jak i na miejscu, kiedy będziecie chcieli wyjść. Nie trzeba wówczas nosić ze sobą pudełka mieszanki, tylko wsypać do butelki już odmierzoną porcję. Preparat do sterylizacji butelek i smoczków. Trudno zabrać ze sobą sterylizator – bardziej poręczne są płyny, tabletki i chusteczki do sterylizacji (np. Milton). Przed wyjazdem warto upewnić się, czy na miejscu będziecie mieć możliwość zagotowania wody (np. dostęp do kuchenki). Jeśli nie, potrzebny wam będzie również czajniczek turystyczny (można go kupić w sklepach AGD, cena: 30–50 zł).
Dobrze wiedzieć

Podróż z dzieckiem: prowiant na drogęJeśli dojazd na miejsce zajmie wam kilka godzin, trzeba zabrać coś do przekąszenia dla malca. W samochodzie sprawdzają się zwłaszcza deserki w słoiczkach, które nie wymagają podgrzewania – trzeba jednak wziąć ich kilka, bo nie są zbyt sycące. Gdy dziecko jest karmione tylko mlekiem z butelki, do auta zabierz wodę, mieszankę i wszystkie akcesoria. Warto spakować 2–3 takie zestawy na wypadek, gdyby podróż miała trwać dłużej niż zakładacie. Obowiązuje żelazna zasada: malca karmimy wyłącznie  na postoju, nigdy podczas jazdy, by zminimalizować ryzyko zakrztuszenia się.

Karmienie starszego niemowlaka na wakacjach

Jeśli twoje dziecko je już coś więcej niż tylko samo mleko, przed wyjazdem warto przygotować choćby zarys menu dla niego na cały okres pobytu. Na śniadanie i kolację malec może jeść kaszkę lub mleko, na obiad – zupkę albo potrawkę mięsno-warzywną, na podwieczorek owoce. Jeśli na miejscu jest dostęp do kuchni, możesz przyrządzać je sama. Jednak wielu rodziców twierdzi, że na urlopie najlepiej sprawdzają się gotowe dania: obiadki i desery w słoiczkach, owocowe przeciery, sypkie kaszki i kleiki. Ich przygotowanie nie wymaga wysiłku – wystarczy je po prostu podgrzać, np. w kąpieli wodnej. Jeśli wybierzesz takie rozwiązanie, a zamierzacie spędzić urlop w małej miejscowości, zabierz ze sobą zapas takich dań na kilka dni – na wypadek, gdyby nie było ich w sklepie na miejscu (w sezonie wakacyjnym w niektórych ośrodkach wypoczynkowych takie dania są w stałej dostawie).

Karmienie dziecka na wakacjach - o czym warto pamiętać?

Na urlopie nie wprowadzaj do diety żadnych nowości. Sam wyjazd jest dla dziecka dużym stresem, dlatego na kolejną zmianę jego brzuszek mógłby zareagować biegunką. Przyda ci się podróżny podgrzewacz, zwłaszcza, gdy nie będziecie mieć dostępu do kuchni. Przed zakupem upewnij się, że słoiczki się do niego zmieszczą. Pamiętaj o akcesoriach do karmienia (łyżeczkach, talerzykach itp.), a także o zabraniu myjki i płynu do naczyń. Samą wodą ciężko będzie ci je porządnie wymyć. Podczas karmienia łyżeczką mogą zdarzyć się „wypadki”. Przyda się zestaw śliniaczków i ściereczka, którą w razie potrzeby oczyścisz ściany czy meble. W sklepach są „magiczne gąbki” do czyszczenia uporczywych plam, a do takich zaliczane są np. te z marchewki.

Karmienie dziecka podczas wakacji - higiena jest bardzo ważna

Dlatego podczas wakacji nie rób sobie urlopu od przestrzegania jej zasad, bo może się to skończyć zatruciem pokarmowym – twoim lub dziecka. Myj często ręce. Tam, gdzie trudno o bieżącą wodę, np. na plaży, przydają się specjalne płyny do mycia rąk bez wody, których bazą jest alkohol. Dziecku możesz przetrzeć rączki wilgotnymi chusteczkami albo polać wodą mineralną. Dbaj o czystość akcesoriów do karmienia (najlepiej sterylizuj je po każdym użyciu) oraz smoczka, jeśli dziecko go ssie.

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza