Karmienie mieszane: karmienie piersią i butelką - jak robić to skutecznie?

Zdecydowałam się na karmienie piersią. Karmienie naturalne nie jest trudne
fot.: photos.com
Karmienie piersią to karmienie naturalne

Karmienie mieszane nie jest tak bardzo popularne jak karmienie piersią czy karmienie butelką. Większość młodych mam karmi niemowlęta albo piersią, albo butelką. Ale są też takie, które chcą bądź muszą łączyć oba te sposoby. Karmienie mieszane czasem bywa także zaleceniem lekarza, jeżeli dziecko nie rozwija się w prawidłowy sposób. Warto dowiedzieć się od jakiego wieku niemowlę można karmić w sposób mieszany, jakim mlekiem i na co dobrze zwrócić uwagę.

Karmienie mieszane, czyli karmienie piersią i karmienie butelką jednocześnie bywa zalecane przez pediatrę, gdy na przykład dziecko nie przybiera na wadze tak, jak powinno. Czasem mam musi wyjechać, ale nie chce rezygnować z podawania piersi, a w czasie jej nieobecności dziecko dostaje mieszankę. I kiedy trzeba zmienić sposoby karmienia, w głowie kłębi się wiele pytań. Oto odpowiedzi na niektóre z nich.

Polecamy także: Nocne karmienie niemowląt - kiedy zakończyć dokarmianie dziecka nocą

W jakim wieku można stosować karmienie mieszane?

Najlepiej, by dziecko przez pierwsze pół roku życia ssało tylko pierś. Ssanie piersi przebiega bowiem inaczej, niż picie z większości butelek – wymaga innych ruchów żuchwy i innej koordynacji mięśni języka. Mleko z butelki wypływa bez większego wysiłku, tymczasem przy piersi dziecko musi popracować przynajmniej przez pół minuty. Niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznie ssać piersi, a dostanie butelkę z nie- właściwym smoczkiem, może potem chcieć pić tylko z butelki (chociaż nie musi tak być). Bezpieczniej jest poczekać, aż mechanizm prawidłowego ssania się utrwali.

Karmienie piersią. Jak pawidłowo przystawić dziecko do piersi? >>

Jakim mlekiem dokarmiać przy karmieniu piersią?

Wybór mleka modyfikowanego dokonaj razem z pediatrą. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestie zdrowotne, bo inne mieszanki są dla zdrowych niemowląt, inne dla tych z niewielkimi problemami (np. ulewaniem), a jeszcze inne dla małych alergików.

Nie przegap

Jaką butelkę do karmienia mieszanego kupić?

  • Szerokość. Powinna być taka, aby do środka można było włożyć myjkę i wyszorować butelkę.
  • Pojemność. Najmniejsze mają 125 ml i nadają się dla noworodków (dwumiesięczne niemowlę zjada 130–150 ml mleka na jeden posiłek). Najlepiej kupić butelki o pojemności przynajmniej 250–260 ml.
  • Przeznaczenie. Butelki można podzielić na te do karmienia zdrowych dzieci, antykolkowe oraz takie do karmienia niemowląt z rozszczepem warg lub podniebienia.
  • Tworzywo. Szklane starczają na dłużej, za to są cięższe. Lekkie, plastikowe szybciej się zużywają.

Polecamy także: Jak wybrać smoczek do karmienia butelką

Po czym poznać dobry smoczek do karmienia butelką przy karmieniu mieszanym?

Smoczek powinien przypominać kobiecy sutek – u podstawy ma być szeroki, a końcówka powinna się zwężać. Nowością są tzw. smoczki dynamiczne, które podczas ssania zachowują się podobnie jak kobieca pierś: wydłużają się, a potem wracają do poprzedniej pozycji. Dziecko wykonuje wówczas językiem i buzią podobne ruchy jak podczas ssania piersi, co zapobiega wadom zgryzu. Dobry smoczek powinien mieć odpowietrzenie, które minimalizuje ryzyko kolki. Smoczki dobiera się do wieku dziecka oraz do rodzaju pokarmu. Dla niemowląt poniżej 4. miesiąca życia wybieraj smoczki oznaczone symbolem 0 lub 1.

Dowiedz się również jak uniknąć wad zgryzu u dziecka >>

Dobrze wiedzieć
  • Podczas ssania butelki dziecko powinno się natrudzić podobnie jak przy ssaniu piersi, dlatego dziurka w smoczku nie może być zbyt duża. Gdy picie z butelki będzie łatwe, malec może odmówić ssania piersi.
  • Jednoczesne karmienie piersią i butelką jest korzystniejsze niż przejście wyłącznie na mleko modyfikowane. W każdej sytuacji warto walczyć o to, aby niemowlę jak najdłużej dostawało naturalny pokarm mamy.

Przeczytaj także, jak zwiększyć odporność dziecka karmionego butelką

Jak przyzwyczaić niemowlę do smoczka?

Niektórym dzieciom przeszkadza smak i zapach gumy, warto wtedy wybrać neutralny w smaku i bezzapachowy smoczek z silikonu. Przed podaniem można zmoczyć go w mleku. Przez kilka pierwszych dni butelkę z mlekiem warto dawać dziecku dwie godziny po karmieniu piersią – jest ono już wtedy trochę głodne, ale jeszcze w dobrym humorze. Karmienie butelką powinno przypominać karmienie piersią. Dziecko musi objąć ustami smoczek szeroko, tak jak pierś (nie może ssać tylko przedniej części) – wykonuje wtedy językiem prawidłowe ruchy ssące. Ważny jest też kąt nachylenia butelki: im bardziej płasko ją trzymasz, tym malec ma większą możliwość samodzielnego dopasowania ilości wypływającego mleka.

Zobacz wideo: Mleko kobiece a mleko modyfikowane

Aktualizacja: 2016-12-06 Publikacja: 2011-11-24
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.