Karmienie piersią: podstawowe zasady prawidłowego karmienia dziecka

2019-06-28 9:57

Karmienie piersią to sposób żywienia dziecka korzystniejszy niż podawanie mu butelki, ale stanowi spore wyzwanie dla mamy i wiąże się z pewnymi zasadami. Młode mamy często nie wiedzą, jak się to robi, ile razy i jak długo mają karmić piersią, jak ułożyć dziecko i po czym poznać, że dobrze ssie. Oto najważniejsze zasady, których trzeba przestrzegać, by karmienie się udało.

Karmienie piersią
Autor: thinkstockphotos.com

Karmienie piersią to nie lada sztuka i chociaż wydaje się, że każda kobieta powinna wiedzieć jak karmić swoje dziecko instynktownie – młoda mama nie zawsze wie jak powinno to wyglądać. Wśród wielu wątpliwości, na plan pierwszy wysuwają się pytania: jak często karmić noworodka, czy jak długo karmić piersią. Warto wtedy znać zasady prawidłowego karmienia piersią i uniknąć niepotrzebnych stresów.

Spis treści

  1. Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?
  2. Najważniejsze wskazówki dotyczące karmienia piersią
  3. Jak często i jak długo karmić piersią?
Mleko kobiece a mleko modyfikowane

Jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Aby karmienie piersią się powiodło, dziecko musi dobrze ssać, a to w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób przystawisz je do piersi. Jak to powinno wyglądać? Przede wszystkim to ty musisz podać pierś dziecku, trzymając ją w dłoni. Uchwyć ją tak, by cztery palce były od spodu piersi, a kciuk – na wierzchu.

Dotknij brodawką ust dziecka, a gdy się szeroko otworzą, nałóż otwartą buzię na pierś. Sprawdź, czy dziecko dobrze chwyciło pierś i czy prawidłowo ssie. Niewłaściwy mechanizm ssania to przyczyna większości problemów z laktacją, dlatego od początku dopilnuj, aby dziecko robiło to jak należy. Jeśli zależy ci na naturalnym karmieniu, przynajmniej przez kilka pierwszych tygodni nie dawaj mu smoczka ani butelki ze smoczkiem, bo ssie się je inaczej, i malec zaczyna się mylić – ssąc pierś tak płytko jak smoczek, pobiera zbyt mało pokarmu.   

Czytaj: Dieta karmiącej: tygodniowy jadłospis matki karmiącej

Fakty i mity na temat karmienia piersią

Najważniejsze wskazówki dotyczące karmienia piersią

Na koniec warto wymienić kilka generalnych zasad, o których trzeba pamiętać, aby zminimalizować ryzyko problemów.

  • Bardzo ważny podczas karmienia piersią jest twój stan psychiczny i emocjonalny. Stres to wróg laktacji, więc staraj się go unikać.
  • Karm na żądanie, to znaczy wtedy, gdy taką potrzebę ma dziecko (jest głodne) albo ty (masz przepełnione, napięte piersi).
  • Dopóki nie pojawią się problemy, odciągaj tylko niewielkie ilości pokarmu – w celu zmiękczenia napiętej otoczki lub ulżenia sobie między karmieniami. Nie spiesz się z używaniem laktatora. Jeśli nie ma takiej potrzeby, odciągania należy unikać, bo może rozregulować laktację i doprowadzić do nawału pokarmu. Odciąganie jest uzasadnione tylko w kilku sytuacjach:– gdy matka i dziecko nie mogą przebywać razem (np. pobyt w szpitalu, powrót do pracy),– gdy dziecko nie chce ssać lub ssie nieefektywnie (nie najada się),  – w niedoborze pokarmu (musi to potwierdzić doradca laktacyjny).Niewielkie ilości mleka należy odciągać również w okresie nawału pokarmu oraz w sytuacji, gdy dziecko nie opróżnia dostatecznie piersi.
  • Chcąc stosować się do zasad prawidłowego karmienia piersią, dbaj o to, by dziecko było przy piersi aktywne – pobudzaj je, jeśli zbyt szybko zasypia, zmieniaj pierś, lekko ubieraj na czas karmienia. Nie przyzwyczajaj do spania przy piersi czy „wiszenia” na niej całymi godzinami.
  • Po karmieniu, zanim odłożysz dziecko do łóżeczka, zawsze poczekaj, aż mu się odbije: przez kilka minut potrzymaj w pozycji pionowej, przytrzymując główkę i plecy.
  • Nie rezygnuj z karmienia piersią zbyt wcześnie. Po 6–8 tygodniach od porodu laktacja się stabilizuje, to znaczy, że ilość wydzielanego mleka dostosowuje się do wymagań dziecka. Od tej pory piersi są miękkie zarówno przed, jak i po karmieniu. Nie znaczy to jednak, że są puste! Mamy, które tak myślą, zaczynają dokarmiać dziecko, a to błąd! Pamiętaj: przez pierwsze pół roku życia niemowlę powinno pić tylko twoje mleko, oprócz tego może dostawać wyłącznie witaminy i leki.
  • Nie dopajaj dziecka! Przy karmieniu naturalnym nie ma do tego wskazań. Jeśli czujesz, że maluszek płacze, bo chce pić, po prostu ponownie przystaw go do piersi. Podawanie dziecku herbatek czy innych płynów (np. roztworu glukozy) prowadzi do zmniejszenia, a potem ustania laktacji.

Czytaj: Karmienie piersią czyli jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Jak często i jak długo karmić piersią?

Bardzo ważne jest, aby zacząć karmienie piersią w ciągu dwóch pierwszych godzin po porodzie – wtedy u noworodka bardzo silny jest odruch szukania piersi i ssania. A ssanie jest najważniejszym warunkiem laktacji, ponieważ powoduje wydzielanie się hormonów odpowiedzialnych za wytwarzanie (prolaktyna) i wypływ mleka (oksytocyna). W pierwszej dobie życia maluszek nie jest jeszcze głodny i ssie niewiele, ale już w drugiej dobie zacznij normalny rytm karmień, czyli przystawiaj dziecko do piersi ok. 10 razy na dobę. W dzień staraj się karmić co 2–3 godziny, w nocy przerwa może wynosić najwyżej 4 godziny.

Nocne karmienia są ważne, bo wytwarzane wówczas mleko (ok. godziny trzeciej – czwartej nad ranem) jest szczególnie wartościowe. Procesem wytwarzania pokarmu kieruje prawo popytu i podaży – to znaczy, że piersi dostosowują się do potrzeb niemowlęcia – jeśli ono często i efektywnie ssie, to pokarmu nie powinno zabraknąć. Jedno karmienie powinno trwać tak długo, jak dziecko tego potrzebuje, na początku minimum 20 minut. Gdy pierś jest już opróżniona, podaj maluszkowi drugą, a następne karmienie zawsze zaczynaj od tej piersi, którą dziecko ssało ostatnio (warto to notować, by nie zapomnieć).

Czytaj: LAKTACJA: gdy pokarmu jest za mało lub za dużo

Sonda
Czy karmisz dziecko piersią?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza