Laktator – czy jest potrzebny? Kiedy odciągać pokarm?

Kiedy laktator jest potrzebny? Sytuacje, w których trzeba odciągać pokarm
fot.: photos.com
Kiedy laktator jest potrzebny? Sytuacje, w których trzeba odciągać pokarm

Czy laktator jest potrzebny każdej kobiecie karmiącej piersią? Niekoniecznie, choć są sytuacje, gdy odciąganie pokarmu jest niezbędne, np. gdy nie masz możliwości nakarmić dziecka. Kiedy odciągać pokarm? 

Czy laktator jest potrzebny? Odciąganie pokarmu z piersi to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy bezpośrednie karmienie piersią maluszka jest niemożliwe. Wtedy dobry laktator to prawdziwy skarb i najlepszy przyjaciel młodej mamy. Dzięki temu wynalazkowi, może ona bez nadmiernego wysiłku nakarmić dziecko swoim mlekiem, które jest bezsprzecznie najlepszym daniem dla niemowlęcia. Gdyby nie to urządzenie, utrzymanie laktacji byłoby bardzo trudne albo wręcz niemożliwe, bo odciąganie dużych ilości pokarmu własną ręką jest męczące i nie każda kobieta to potrafi. Kiedy odciągać pokarm?

  • Gdy dziecko musi przebywać dłużej w szpitalu. Tak się dzieje, kiedy np. maluszek urodził się przedwcześnie albo jest chory i musi zostać w szpitalu, podczas gdy matka już go opuściła. Warto odciągać wówczas pokarm, aby móc go zawieźć do szpitala i nakarmić dziecko.
  • Odciąganie pokarmu to dobre rozwiązanie w razie wyjazdu mamy z domu na kilka dni. Może się zdarzyć, że mama musi spędzić kilka dni poza domem – czy to z powodów rodzinnych, czy związanych z działalnością zawodową. Mamy prowadzące własne firmy czasem muszą wyjechać jeszcze w trakcie urlopu macierzyńskiego, bo tego wymaga ich praca. Wtedy przed wyjazdem mogą odciągnąć (stopniowo, nie naraz!) tyle pokarmu, aby zrobić w zamrażarce odpowiedni zapas. Osoba opiekująca się dzieckiem podczas nieobecności mamy bez problemu będzie mogła w tym czasie karmić malca jej mlekiem.
  • Laktator jest potrzebny, gdy mama chce wrócić do pracy. Specjaliści zalecają, aby karmić piersią jak najdłużej, tymczasem urlop macierzyński trwa maksimum 24 tygodnie. Na szczęście, dzięki laktatorowi można te sprawy pogodzić. Wprawdzie ssanie smoczka to nie to samo co ssanie piersi, ale przynajmniej mamy pewność, że maluch nadal jest karmiony najdoskonalszym pokarmem.

>> LAKTACJA: gdy pokarmu jest za mało lub za dużo

Dobrze wiedzieć

Laktator – nie nadużywaj odciągacza

Wśród wielu mam pokutuje nieprawdziwe przekonanie, że odciąganie pokarmu powinno się odbywać po każdym karmieniu dziecka, bo piersi muszą być całkowicie opróżnione. Takie postępowanie jest nie tylko niepotrzebne, ale i szkodliwe! Odciąganie powoduje, iż organizm dostaje sygnał, że wytwarzana do tej pory ilość jest niewystarczająca i zaczyna produkować go coraz więcej. Nadprodukcja zaś łatwo może doprowadzić do powstania zastoju w piersi, a następnie jej zapalenia.

  • Jeśli zastanawiasz się kiedy odciągać pokarm, powinnaś zwrócić uwagę na sposób, w jaki twoje dziecko ssie pierś. Zbyt słabe lub nieumiejętne ssanie sprawia, że dziecko jest głodne, a pierś – niedostatecznie opróżniona. Taka sytuacja wymaga szybkiej reakcji – trzeba opróżniać piersi za pomocą laktatora, by zwiększyć ilość wytwarzanego pokarmu. Jeśli nie podejmie się w porę odciągania, piersi będą wytwarzały coraz mniej mleka, i laktacja przedwcześnie ustanie.
  • Odciąganie pokarmu w jego niedoborze i podczas relaktacji. Kiedy proces wytwarzania mleka wyraźnie szwankuje lub laktacja zupełnie ustała – odciągacz staje się artykułem pierwszej potrzeby. Laktację można odbudować nawet po kilku miesiącach przerwy, jeśli spełnione są dwa warunki: kobieta jest zdeterminowana, aby to zrobić, i ma dobry laktator. Podczas odbudowywania laktacji pokarm trzeba ściągać bardzo często – po każdym karmieniu dziecka i między karmieniami. Dobry sprzęt to wtedy podstawa.
  • Laktator jest potrzebny w przypadku niektórych chorób dziecka lub matki. Niektóre choroby dziecka (rozszczep podniebienia, wada serca, choroby neurologiczne) uniemożliwiają lub bardzo utrudniają karmienie bezpośrednio z piersi. Trzeba wtedy odciągać pokarm i karmić malucha takim sposobem, jaki jest możliwy. Także gdy matka ma opryszczkę na brodawce, nie powinna karmić chorą piersią, ale musi odciągać mleko, by utrzymać laktację.
  • Laktator a nawał pokarmu. Kilka dni po porodzie, gdy produkcja pokarmu rusza pełną parą, piersi stają się tak pełne i twarde, że dziecku trudno jest uchwycić brodawkę. Wtedy należy odciągać trochę mleka, by zmiękczyć pierś i ułatwić dziecku ssanie.

>> LAKTATOR ręczny – cechy wygodnego laktatora ręcznego

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-09-17 Publikacja: 2012-07-20
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.