Kryzys laktacyjny. Jak sobie poradzić, gdy masz za mało pokarmu?

2014-12-23 16:39

Kryzys laktacyjny to sytuacja, w której w piersiach jest za mało mleka. Bez paniki – ten problem przydarza się wielu mamom karmiącym i nie powinien zniechęcać do karmienia piersią. Przeczytaj, co zrobić, by zwiększyć laktację i przezwyciężyć kryzys laktacyjny.

laktacja jak pobudzic proces laktacji
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Jak się objawia kryzys laktacyjny?
  2. Sprawdź: za mało pokarmu - co robić? >>>
  3. Jakie są przyczyny kryzysu laktacyjnego?
  4. Kryzys laktacyjny – co robić?

Kryzys laktacyjny to przejściowy problem występujący przy karmieniu piersią, polegający na tym, że pokarmu jest za mało. Kryzys laktacyjny to zupełnie normalna sytuacja, wynikająca zazwyczaj z tego, że organizm dostosowuje produkcję mleka do potrzeb niemowlęcia. Występuje zwykle w 3 i 6 tygodniu karmienia, a następnie w 3 i 9 miesiącu.

Jak się objawia kryzys laktacyjny?

Kryzys laktacyjny możesz rozpoznać po tym, że piersi stają się miękkie i jakby pustawe, mleko nie leci, a dziecko staje się niespokojne. Nie powinno to jednak zniechęcać cię do karmienia i skłaniać do dokarmiania, dopajania czy nawet rezygnacji z naturalnego karmienia i przejścia na mieszankę.

Sprawdź: za mało pokarmu - co robić? >>>

Znajdź przyczynę problemu i skorzystaj z naszych rad, by przywrócić prawidłową laktację.

Jakie są przyczyny kryzysu laktacyjnego?

Najczęściej przyczyną kryzysu laktacyjnego są tzw. skoki rozwojowe dziecka i związany z tym proces dostosowywania ilości i składu mleka matki do potrzeb malca. Inne możliwe przyczyny pojawienia się kryzysu laktacyjnego to:

  • stres, zmęczenie
  • zmiany hormonalne
  • niedostateczne pobudzanie piersi (zbyt rzadkie karmienie, nieprawidłowe chwytanie piersi przez dziecko)
  • podrażnienie brodawek
  • podawanie smoczka dziecku, przez co zaburzony zostaje odruch ssania

Kryzys laktacyjny – co robić?

Co robić kiedy pojawia się kryzys laktacyjny. Najlepiej laktację pobudza ssanie piersi przez niemowlę (dużo lepiej niż laktator). Dlatego jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi – co 1 lub 1,5 godziny, w nocy co 3 godziny. Nie podawaj dziecku mieszanki, wody ani innych płynów między karmieniem.

Postaraj się ograniczyć stres, który też ma duży wpływ na kryzys laktacyjny. Myśl pozytywnie – laktację da się odbudować nawet po kilku dniach kryzysu. Odpuść sobie domowe obowiązki, skup się tylko na karmieniu niemowlaka i własnych przyjemnościach – przeglądaj ulubione pisma, słuchaj muzyki, oglądaj komedie. Pij herbatki z melisy i rumianku.

Ważne jest, aby w przypadku kryzysu laktacyjnego dużo pić – wody niegazowanej, herbatek ziołowych, świeżo wyciskanych soków. Zadbaj też o zdrową, różnorodną dietę, nie odchudzaj się.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza