Jak odciągać pokarm: laktatorem czy ręcznie?

laktator
fot.: Thinkstock
Jak odciągac pokarm? W przypadku laktatora ważna jest dbałość o higienę - należy dokładnie myć i urządzenie, i ręce przed jego użyciem.

Jak odciągać pokarm? Bez wątpienia najlepsze dla zdrowia i kondycji dziecka jest ssanie mleka z piersi mamy. Są jednak sytuacje, gdy musisz odciągnąć pokarm. Jak to zrobić najszybciej i najefektywniej? Laktatorem czy ręcznie? Oto miniporadnik odciągania i przechowywania pokarmu - poznaj odpowiedź na pytanie, jak odciągać pokarm?

Każda mama karmiąca piersią przynajmniej raz w życiu musiała odciągnąć z piersi trochę mleka i odpowiedzieć sobie na pytanie jak odciągać pokarm. Powody mogą być różne: czasem kobieta ma tak dużo mleka, że konieczne jest odciągnięcie choć kilku mililitrów, by pozbyć się bolesnego napięcia biustu. W takiej sytuacji możesz zrobić to ręcznie, uciskając delikatnie swoją brodawkę. Gdy jednak musisz odciągnąć pokarm i podać go dziecku w butelce, bo np. wychodzisz z domu na kilka godzin, wtedy ręczne odciąganie może nie wystarczyć. Trzeba sięgnąć po laktator, by szybko i w łatwy sposób uzyskać odpowiednią ilość mleka, która zaspokoi głód niemowlęcia. Jak odciągać pokarm? Oto nasz przewodnik. 

Czytaj również: Mało pokarmu: co robić, gdy masz za mało mleka? Sposoby na problemy z laktacją

Jak odciągać pokarm: wybieramy sprzęt

Jak odciągać pokarm w przypadku posługiwania się laktatorem? Laktator to urządzenie służące do odciągania pokarmu. Jego działanie polega na wysysaniu mleka z piersi przez wytwarzane w nim podciśnienie. Na sklepowych półkach jest wiele laktatorów, dlatego warto dobrze się im przyjrzeć i zastanowić się, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Wszystko zależy od tego, jak często będziesz go używać. Jeśli odciągasz pokarm regularnie, bo np. urodziłaś wcześniaka, który leży w inkubatorze lub właśnie wracasz do pracy czy na studia i nie zamierzasz przerywać karmienia naturalnego – potrzebujesz laktatora elektrycznego, najlepiej podwójnego, który będzie odciągał pokarm z obu piersi jednocześnie. W ten sposób zaoszczędzisz cenny czas, bo musisz wiedzieć, że odciągnięcie 100 ml mleka na początku może trwać nawet 20-30 minut (jak dojdziesz do wprawy – 10 minut), a takich sesji w ciągu dnia możesz mieć nawet kilka.

Czytaj również: Przechowywanie pokarmu: jak prawidłowo przechowywać odciągnięte mleko

Jak odciągać pokarm: z laktatorem – krok po kroku

1. Przygotuj sobie wszystkie elementy laktatora, by potem nie biegać po domu w poszukiwaniu jego części. Większość modeli, bez względu na rodzaj, składa się z urządzenia wysysającego (pompki lub elementu z silniczkiem), nakładki na pierś oraz naczynia, do którego spływa mleko. Wszystkie elementy, które mają kontakt z mlekiem, czyli pojemnik na pokarm i nakładka na pierś przed odciągnięciem trzeba dokładnie umyć i wysterylizować. Umyj też dokładnie ręce.

2. Przy odciąganiu pokarmu, podobnie jak przy karmieniu piersią, ważny jest spokój i dobry nastrój mamy. Produkcja mleka i proces jego wypływania regulowane są przez hormony, dlatego jeśli jesteś zestresowana tym, że musisz odciągnąć mleko (np. nie masz do tego intymnych warunków) lub robisz to pierwszy raz i nie radzisz sobie z urządzeniem – efekt odciągania może być mizerny. Ale trening czyni mistrza i wiele mam twierdzi, że po kilku sesjach odciąganie stało się dla nich łatwe i bezproblemowe. Dlatego zanim zaczniesz odciągać pokarm, znajdź sobie spokojne miejsce i odetchnij kilka razy.

3. Przystaw nakładkę do piersi w taki sposób, by brodawka znajdowała się pośrodku i włącz urządzenie lub uruchom pompkę. Jeśli masz pojedynczy laktator, przystaw go najpierw do jednej, potem do drugiej piersi. Jeśli podwójny – możesz odciągać pokarm z obu piersi jednocześnie.

A jak odciągać pokarm ręcznie, gdy cierpisz na nawał lub zostawiasz dziecko z inym członkiem rodziny? Przeczytaj o tym w numerze kwietniowym "M jak Mama".

Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2016-03-16
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.