Modyfikowane mleko krowie – czy to najlepszy wybór dla dziecka?

Karmienie butelką

Już jako dzieci jesteśmy przyzwyczajani do mleka krowiego, także w postaci modyfikowanych mieszanek dedykowanych najmłodszym. Czy faktycznie mleko następne oparte na mleku krowim jest najlepszym wyborem? Postanowiliśmy zadać to pytanie doktor Mirosławie Gałęckiej z Instytutu Mikroekologii w Poznaniu.

Czy mleko krowie jest odpowiednie dla ludzi?

Człowiek jest jedynym ssakiem, który odżywia się mlekiem innych zwierząt. Jest też jedynym, który spożywa mleko przez całe swoje życie. Każdy gatunek ma w swoim pokarmie składniki odżywcze dostosowane do potrzeb potomstwa swojego gatunku. Cielak musi stanąć na nogi w zaledwie kilka godzin po urodzeniu, dziecko pierwsze kroki stawia po kilku – kilkunastu miesiącach życia. Dlatego mleko krowie naturalnie zawiera o wiele więcej białka, aby zbudować masę mięśniową. Niemowlak potrzebuje za to większej liczby węglowodanów, aby stymulować rozwój i sprawne funkcjonowanie mózgu.

Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę wybierając odpowiednie dla dziecka mleko następne i czy mamy alternatywę dla mlek wytwarzanych na bazie mleka krowiego?

Świadomy wybór mleka modyfikowanego powinien opierać się na wiedzy dotyczącej składu mleka i metody wytwarzania. Niezwykle ważne jest, aby w trakcie poszukiwania odpowiedniego produktu dla dziecka, sprawdzać dokładnie skład każdego, gdyż wiele modyfikowanych mieszanek dostępnych na rynku zawiera np. szkodliwy olej palmowy. Pogarsza on wchłanianie tłuszczu i wapnia u dzieci, otrzymujących mieszanki z jego dodatkiem. Wpływa także na niższą gęstość mineralną kości. Dlatego jeśli wybieramy mleko następne dla naszego dziecka zadbajmy o to, by składniki w nim zawarte były bezpieczne dla jego zdrowia i szukajmy mlek jak najmniej przetworzonych. Dobrą alternatywą dla mieszanek na bazie mleka krowiego są te na bazie pełnego mleka koziego. Swoim składem są bliższe mleku matki i naturalnie posiadają wiele składników, które sztucznie dodawane są do modyfikowanych mlek krowich. Warto także sprawdzić, czy mleko posiada ważne atesty i badania kliniczne. Obecnie jedynym modyfikowanym mlekiem kozim na rynku, które zostało przebadane klinicznie jest mieszanka Capricare.

Dobrze wiedzieć

Capricare® 2 to wyjątkowej jakości mleko następne dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia. Stanowi ono naturalną alternatywę dla popularnych, wysokoprzetworzonych mieszanek na bazie mleka krowiego. Stworzone w oparciu o naturalne walory pełnego mleka koziego, zostało specjalnie wzbogacone o niezbędne witaminy oraz składniki mineralne i odżywcze zgodnie z najbardziej aktualnymi wytycznymi. Wytwarzane od ponad 20 lat w Nowej Zelandii z tamtejszego świeżego mleka, przez wynalazcę i światowego producenta produktów żywieniowych dla niemowląt opartych na mleku kozim. Dostępne jest w ponad 30 krajach na świecie.

Mleko następne Capricare® to pełnowartościowy, niskoprzetworzony pokarm, który zapewnia niemowlętom bezpieczeństwo i komfort – łatwe i szybkie trawienie, bogaty skład, a do tego przyjemny zapach i wyjątkowy smak. W jego składzie nie ma oleju palmowego i maltodekstryny.

Dlaczego warto rozważyć karmienie sztuczne modyfikowanym mlekiem kozim, czy nie jest to tylko chwilowa moda?

Trzy lata temu badania kliniczne nad mlekiem kozim wykazały, że jest ono odpowiednim źródłem białka do produkcji mleka następnego. Co więcej, mleko kozie jest bardziej zbliżone do mleka kobiecego pod względem składu oraz sposobu wytwarzania niż mleko krowie. Należy pamiętać, że karmienie piersią jest najlepszą metodą karmienia niemowląt. Dzięki unikatowej kombinacji składników, mleko matki chroni dziecko przed chorobami i alergiami. Jednak w momencie, kiedy karmienie piersią nie jest możliwe lub dziecko wymaga dodatkowego dokarmiania, należy się zastanowić nad właściwym wyborem mleka następnego. Te na bazie pełnego mleka koziego, swoim składem bardziej przypominają mleko kobiece niż mieszanki na bazie mleka krowiego. Dla przykładu kazeina z mleka koziego, która jest jednym z białek występujących w mleku i ma znaczenie w przypadku jego trawienia przez organizm dziecka, tworzy w żołądku gąbczasty skrzep, który jest większy i delikatniejszy, niż ten tworzący się po spożyciu mleka krowiego. Dzięki temu posiłek jest łatwiej i szybciej trawiony. Dodatkowo mleko kozie zawiera więcej średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych niż mleko krowie. Dzięki temu tłuszcze z mleka są lepiej i szybciej wchłaniane. Wszystkie te czynniki przekładają się na ulżenie w dolegliwościach żołądkowych, charakterystycznych dla niedojrzałego układu pokarmowego dziecka.

Niemowlęta, które nie mogą być karmione piersią lub nie powinny otrzymywać mleka kobiecego, potrzebują substytutów najwyższej jakości. W jaki sposób mleko kozie przewyższa pod tym względem mleko krowie?

Analizując właściwości mleka koziego, warto zwrócić uwagę na fakt, że w głównym stopniu jest ono wydzielane przez gruczoły apokrynowe, a więc te same, które biorą udział w produkcji mleka ludzkiego. Oznacza to, że kropelki mleka odrywają się od komórki wraz z jej fragmentem. Natomiast produkcja merokrynowa, która występuje w przypadku mleka krowiego, polega na oderwaniu się samej kropelki mleka. Dzięki temu mleko kozie posiada więcej składników komórkowych (bioaktywnych), które są niezbędne do prawidłowego rozwoju i bardzo istotne dla zdrowia dziecka.

Czy w takim razie mleko kozie może być alternatywą dla dzieci będących uczulonych na białko mleka krowiego?

Białka mleka koziego mają mniejsze właściwości uczulające niż mleka krowiego, jednakże większość chorych z już rozwiniętą alergią nie toleruje białek zawartych w obu rodzajach mleka, z powodu ich wysokiej homologii. Według badań, nawet 20% dzieci z alergią na białko mleka krowiego, może nie być uczulone na to, pochodzące z mleka koziego, co może mieć zastosowanie w profilaktyce alergii. Powodem są różne frakcje kazeiny, która jest najważniejszym białkiem mleka. Od stosunku poszczególnych frakcji zależy, czy mleko jest bardziej czy mniej alergogenne. Profil frakcji kazeiny w mleku kozim jest bardziej zbliżony do mleka kobiecego, które jest najbezpieczniejsze dla dzieci. Tymczasem mleko krowie zawiera znacznie większą ilość białka, odpowiedzialnego za powstawanie alergii. Z tego powodu warto rozważyć rozpoczęcie karmienia sztucznego właśnie od mleka modyfikowanego wytwarzanego na bazie mleka koziego, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii.

Aktualizacja: 2017-06-14 Publikacja: 2017-06-08
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
Artykuł powstał przy współpracy z: Capricare
Capricare
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.