Przechowywanie pokarmu. Jak przechowywać jedzenie dla dziecka: mleko, dania w słoiczkach

Przechowywanie jedzenia dla dzieci

Jak przechowywać jedzenie dla dziecka, by jak najdłużej było świeże i nie zaszkodziło maluchowi? Jak wygląda przechowywanie pokarmu w podróży? Podpowiadamy, ile i w jakich warunkach może stać pokarm kobiecy, mleko modyfikowane czy jedzenie w słoiczkach.

Jak przechowywać mleko matki?

Teoretycznie twoje mleko może stać w butelce na stole nawet osiem godzin. W upalne dni lepiej jednak schować je do lodówki, albo (jeśli odciągasz je w pracy) do specjalnej torby chłodniczej z wymiennymi wkładami chłodzącymi. Możesz je przechowywać w szklanym naczyniu z pokrywką (np. w wyparzonym słoiku), wysterylizowanej butelce bądź w specjalnym sterylnym woreczku na pokarm (to rozwiązanie jest najbardziej praktyczne). Woreczki pasują, niestety, tylko do laktatorów tej samej firmy, można za to przechowywać w nich porcje odmierzone na jedno karmienie. Na pojemniczku zawsze zapisz sobie datę i godzinę odciągnięcia mleka. Pokarm możesz też wstawić do zamrażalnika bądź zamrozić w zamrażarce. Zamrożone lub schłodzone mleko trzeba podgrzać w kąpieli wodnej, w temperaturze do 50oC (wyższa niszczy cenne witaminy i mikroelementy) – nie wolno go gotować i podgrzewać w mikrofalówce ani bezpośrednio w garnuszku. Zanim podasz je dziecku, sprawdź, czy nie jest zbyt ciepłe.  Jeśli malec nie wypije całej porcji, resztę wylej. Rozmrożone mleko można przechowywać w lodówce do 24 godzin (dla wcześniaków – do 9 godzin) i nie wolno go zamrażać ponownie.

Przeczytaj również opinie mam o woreczkach do zamrażania pokarmu. Odwiedź forum mjakmama24.pl

Gdzie i jak długo?

Mleko dla dzieci zdrowych

  • w pokoju, w chłodne dni – do 12 godzin w lodówce turystycznej – do 24 godzin
  • w lodówce w temperaturze od 0 do 5oC – maksymalnie 4 dni
  • w zamrażalniku lodówki, w temperaturze do minus 10oC – 14 dni
  • w zamrażarce, w temperaturze minus 18oC – do 12 miesięcy

Mleko dla wcześniaków lub dzieci chorych

  • w pokoju, w chłodne dni – do 2 godzin
  • w lodówce turystycznej – do 24 godzin
  • w lodówce w temperaturze od 0 do 5oC – maksymalnie 2 dni
  • w zamrażalniku lodówki, w temperaturze do minus 10oC – nie można
  • w zamrażarce, w temperaturze minus 18oC – do 6 miesięcy

Przeczytaj również: Jak działa laktator ręczny i elektryczny? To warto wiedzieć o laktatorach

Przechowywanie mleka modyfikowanego

Otwarte opakowanie mieszanki mleka modyfikowanego  trzeba szczelnie zamykać i przechowywać w temperaturze pokojowej (15–25oC), w suchym miejscu. Pudełko z mieszanką powinno stać z dala od czajnika, w którym gotujesz wodę – w zbyt wysokiej temperaturze mleko robi się bowiem wilgotne i zbija się w grudki. Zawartość opakowania przechowywanego zgodnie ze wskazaniami producenta trzeba zużyć w ciągu 7 dni (niektóre mieszanki można zużyć w ciągu miesiąca – informację o tym znajdziesz na opakowaniu). Mieszankę najlepiej przygotować tuż przed karmieniem – jeśli zrobisz ją wcześniej, a dziecko np. prześpi porę jedzenia, trzeba wstawić ją do lodówki (może tam stać nie dłużej niż 24 godziny). Inaczej w mleku zaczną mnożyć się bakterie, mogące wywołać zatrucie pokarmowe. Jeśli maluch nie zje całej porcji, resztę trzeba wyrzucić. Mleka modyfikowanego nie wolno zamrażać – pod wpływem zbyt niskiej temperatury mogą w nim bowiem zajść niekorzystne reakcje, np. oddzielenia się tłuszczy, przez co malec może mieć kłopoty ze strawieniem pokarmu.

Przeczytaj również: Rodzaje mleka modyfikowanego: jakie wybrać?

Słoiczki dla dzieci

Zamknięte słoiczki z gotowymi daniami dla niemowląt mogą stać w szafce w dowolnych warunkach (nawet w upale) – nie wolno ich natomiast zamrażać. Jeśli przewidujesz, że dziecko nie zje naraz zawartości całego słoiczka, wyjmij i podgrzej część porcji; słoiczek zaś zakręć i schowaj do lodówki (może tam stać do następnego dnia). Chodzi o to, by ta część jedzenia, którą chcesz wykorzystać później, nie miała kontaktu z enzymami i bakteriami znajdującymi się w ślinie malucha. Dania ze słoiczków nie są bowiem niczym konserwowane – jeśli więc będziesz karmić malca bezpośrednio ze słoiczka, w posiłku rozmnożą się bakterie, które mogą spowodować u dziecka niestrawność, a nawet biegunkę.

Prezczytaj również: Jak podgrzewać gotowe dania w słoiczkach dla dziecka?

Przechowywanie pokarmu w podróży

Jeśli wybieracie sie na wakacje, a w lodówce masz zapas odciągniętego wcześniej mleka, możesz je zabrać ze sobą. Ale tylko pod warunkiem, że w samochodzie masz lodówkę turystyczną, w której to mleko mogłabyś przechować, i oczywiście podgrzewacz samochodowy. Jeśli nie – bezpieczniej będzie nakarmić dziecko piersią (w upalne dni pamiętaj, by przed karmieniem oczyścić pierś chusteczką zmoczoną w wodzie). Jeśli karmisz butelką, nie rób zapasu mieszanki na podróż – trzeba ją przygotować bezpośrednio przed karmieniem. Warto wiedzieć, że zarówno przegotowana woda, potrzebna do przygotowania mleka, jak i opakowanie mieszanki nie powinny być przechowywane w rozgrzanym bagażniku. Nie mogą też leżeć na półce przy tylnej szybie samochodu. Najlepiej trzymać je w zacienionym miejscu pod siedzeniem, na którym ustawisz fotelik dziecięcy. Jeśli twój maluch je już gotowe dania ze słoiczków, na drogę kup więcej słoiczków, ale za to o mniejszej pojemności. To, czego malec nie zje, będziesz musiała bowiem wyrzucić – a im mniejszy będzie słoiczek, tym mniej jedzenia się zmarnuje. Jeśli przygotowujesz dla malca jedzenie w podróży, ważne jest zachowanie higieny. A ponieważ w drodze może być problem z umyciem rąk, warto zabrać ze sobą płyn do mycia rąk „bez wody“ (do kupienia w aptekach). Możesz też przetrzeć dłonie wilgotnymi chusteczkami dla niemowląt.

Przeczytaj również: Pierwsze wakacje z niemowlakiem: praktyczne rady

Polecamy wideo: Jak przygotować się do pierwsze podróży samochodem z małym dzieckiem 

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-10-31 Publikacja: 2009-04-30
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.