Ulewanie pokarmu u niemowlaka: refluks fizjologiczny czy choroba refluksowa?

2021-07-20 14:49

Ulewanie pokarmu dotyka statystycznie co drugie niemowlę. Ulewanie uznaje się za jeden z etapów w rozwoju przewodu pokarmowego dziecka (to tzw. refluks fizjologiczny). Co powoduje ulewanie pokarmu u niemowlęcia? W jakich przypadkach ulewanie pokarmu mija samo, a kiedy może to być objaw choroby refluksowej?

refluks fizjologiczny czy choroba refluksowa?
Autor: Getty images

Jeśli masz malutkie dziecko, prawdopodobnie już wiesz, że niemowlętom zdarza się ulewać mleko. Ulewanie pokarmu przez dzieci w większości przypadku jest czymś normalnym i nie powinno być powodem do niepokoju. Ale dla niektórych maluszków ulewanie mleka może być objawem choroby. Sprawdź, kiedy ulewanie pokarmu trzeba zgłosić lekarzowi.

Spis treści

  1. Dlaczego niemowlę ulewa pokarm?
  2. Co robić, gdy niemowlę ulewa?
  3. Sposoby na ulewanie pokarmu
  4. Kiedy ulewanie pokarmu świadczy o chorobie?

Dlaczego niemowlę ulewa pokarm?

Najczęstszym winowajcą odpowiedzialnym za ulewanie pokarmu przez niemowlę jest niedojrzałość przewodu pokarmowego. Mięśnie przełyku nie radzą sobie ze sprawnym przesuwaniem mleka w stronę żołądka, a zwieracz, oddzielający żołądek od przełyku, zbyt słabo się zaciska. To tzw. refluks fizjologiczny, który zwykle mija w drugim kwartale życia.

Drugi powód to zbyt łapczywe jedzenie. Niemowlę połyka wtedy sporo powietrza, które cofa się wraz z niewielką ilością pokarmu.

Trzeci – to przekarmianie dziecka, gdy mama, reagując na jego płacz,co chwilę przystawia go do piersi. Jeśli dziecko karmione mieszanką dostaje za dużą porcję, także będzie ulewało.

Co robić, gdy niemowlę ulewa?

Początkowo ulewanie nie boli. Jednak treść żołądkowa ma kwaśny odczyn i może podrażnić błonę śluzową przełyku i skórę wokół ust. Dlatego kiedy dziecku się uleje, szybko daj mu do popicia trochę wody i przemyj buzię wacikiem zmoczonym w wodzie, a potem natłuść odrobiną kremu (może to być nawet krem zapobiegający odparzeniom).

Niemowlęta z tą przypadłością najlepiej jest układać do snu na boku, by śpiące dziecko nie zadławiło się treścią pokarmową. W sklepach są specjalne piankowe podpórki, które przytrzymują w tej pozycji dziecko, aby nie przewróciło się na brzuszek. Niemowlę można układać na pleckach, ale wtedy główka musi być wyżej – najlepiej podłożyć coś pod nogi łóżka od strony główki dziecka.

Czytaj również: Noworodek ulewa: co robić?

Czym karmić niemowlę przed snem, by przespało całą noc?

M jak mama - dlaczego dziecko ulewa po karmieniu?

Sposoby na ulewanie pokarmu

Jeśli karmisz piersią, przystawiaj je częściej, ale tak, by jadło mniejsze porcje, a w trakcie karmienia rób przerwy na odbicie się powietrza. Gdy niemowlę często ulewa, lekarz może zalecić, by mama odciągała mleko i zagęszczała je np. kleikiem ryżowym lub specjalnym preparatem zagęszczającym (jest w aptekach), a jeśli karmi butelką – zmianę mieszanki na bardziej gęstą, oznaczoną symbolem AR. Zawiera ona substancje zagęszczające mleko w żołądku, co utrudnia cofanie się pokarmu do przełyku i jamy ustnej.

Po karmieniu trzeba przytrzymać niemowlę w pozycji pionowej, dopóki mu się nie odbije. Od razu po karmieniu nie przewijaj ani nie kąp dziecka, nie odkładaj go też do łóżeczka – w ten sposób stwarzasz bowiem korzystne warunki do ulewania.

Kiedy ulewanie pokarmu świadczy o chorobie?

Niekiedy dziecku ulewa się wyjątkowo często, a ulewanie ma postać chlustających wymiotów. Przyczyny to opóźnione opróżnianie żołądka z powodu słabej mięśniówki lub zwężonej drogi odpływu (np. zwężenie odźwiernika), lub wad budowy przełyku czy odźwiernika. Wtedy konieczna jest wizyta u pediatry, a często także u gastrologa, gdyż prawdopodobnie dziecko ma chorobę refluksową.

Konieczne będzie wykonanie badań, m.in. USG jamy brzusznej, pomiar ciśnienia i odczynu pH w przełyku. Lekarz może przepisać leki zapobiegające cofaniu się pokarmu oraz zalecić zmianę diety. Objawy powinny ustąpić po 2–3 tygodniach.

Jeśli przyczyną choroby jest wada wrodzona, np. zwężenie odźwiernika, konieczny może być zabieg operacyjny.

Zdarza się, że niemowlę nie ulewa, ale słabo przybiera na wadze, ma też kwaśny zapach z ust – jest tak, gdy cofającej się treści pokarmowej jest mało i nie dociera ona do ust, ale zawarte w niej kwasy i enzymy uszkadzają nabłonek przełyku. To powoduje stan zapalny, który może prowadzić do owrzodzeń przełyku, a nawet do jego zwężenia.

Dziecko może wymiotować – wymioty mają wtedy zielonkawy lub brunatny kolor, czasem są w nich pasemka krwi. Konieczna jest w tej sytuacji wizyta u pediatry, który zleci specjalistyczne badania i określi leczenie.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza