Zaparcia w niemowląt karmionych sztucznie - objawy i leczenie

zaparcia u niemowlat karmionych sztucznie
fot.: photos.com

Zaparcia u niemowląt karmionych sztucznie zdarzają się częściej niż u dzieci karmionych piersią. Może to być związane ze źle dobraną lub nieodpowiednio przygotowaną mieszanką. Sprawdź, jakie są objawy zatwardzenia u niemowlaka oraz jak je leczyć, gdy dziecko ma zaparcia.

Problem z zaparciami u niemowląt zdecydowanie częściej pojawia się u niemowląt karmionych sztucznymi mieszankami. Często wynika z niewłaściwego przygotowywania mleka.

Zaparcia u niemowląt – objawy zatwardzenia u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym

Zaparcie u niemowlęcia poniżej 6. miesiąca życia rozpoznaje się, gdy dziecko, ma trudności przy robieniu kupki, płacze przy tym przez około 10 minut, jest niespokojne, nie ma apetytu, a jego brzuszek jest twardy i nabrzmiały.

Zobacz także: Sposoby na zaparcia u noworodka >>

Zaparcia u niemowląt – leczenie zaparć u niemowląt

Jeśli dziecko jest karmione butelką, sprawdź, czy na pewno właściwie przygotowujesz mieszankę albo po konsultacji z lekarzem zmień ją na inną. Próbując pomóc dziecku, unikaj wkładania do odbytu palca czy końcówki termometru, bo dziecko może się uzależnić od tego typu stymulacji i z każdym tygodniem będzie mu trudniej samodzielnie się wypróżnić. Możesz podawać malcowi laktulozę w syropie, która dostępna w aptece bez recepty. Laktuloza to syntetyczny cukier, będący pochodną laktozy. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego, dopiero w okrężnicy jest rozkładana przez bakterie jelitowe, a proces ten rozluźnia masy kałowe, dzięki czemu stolce nie są już twarde i dziecku łatwiej jest się wypróżnić. Koniecznie umów się na wizytę u pediatry – w przypadku zaparć ważne jest rozpoznanie ich przyczyny.

Przeczytaj też: Zaparcia nawykowe u dzieci >>

Polecamy wideo: Zaparcia u niemowląt do 6. miesiąca życia:

Rozwiąż test: Jaką będziesz mamą
Aktualizacja: 2016-09-05 Publikacja: 2013-06-05
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.