Zastój pokarmu w piersiach - co robić, gdy do niego dojdzie?

2022-01-17 13:38

Zastój pokarmu w piersiach to jedna z przykrych niespodzianek, która może zaskoczyć cię podczas karmienia piersią. Przeczytaj, jakie są objawy i co robić w przypadku zostoju pokarmu.

Zastój pokarmu
Autor: Getty images Jeśli z całej piersi lub jakieś części nie wypływa mleko jest to zastój pokarmu.

Zastój pokarmu w piersiach to bolesna dolegliwość, która może zdarzyć się podczas karmienia piersią. Oznacza to, że przewód mleczny został zatkany i mleko nie wypływa w prawidłowy sposób z piersi. Może objawiać się też zgrubieniem piersi, ich zaczerwieniem i bolesnością przy dotyku. Właściwe postępowanie pozwoli uporać się z tym problemem.

Spis treści

  1. Objawy zastoju pokarmu
  2. Przyczyny zastoju pokarmu
  3. Sposoby na zastój pokarmu
Jakie są aktualne zalecenia dotyczące płynów w diecie niemowląt?

Objawy zastoju pokarmu

Zastój pokarmu może się przydarzyć kobiecie karmiącej piersią. Oto najczęstsze objawy:

  • przy zastoju pokarmu piersi są przepełnione, nabrzmiałe, bolesne,
  • fragment piersi może być cieplejszy i twardszy, z czerwoną plamą lub guzkiem na skórze,
  • skutkiem zastoju pokarmu jest to, że mleko nie wypływa z piersi (nie słychać odgłosu połykania, gdy dziecko ssie), jednak gdy zatkany jest tylko jeden przewód mleczny, mleko wypływa bez problemu.

Przyczyny zastoju pokarmu

Zastój mleka może się pojawić jako powikłanie po nawale pokarmu, w okresie wydłużania czasu między karmieniami lub odstawiania od piersi. Zastój pokarmu może też być skutkiem zbyt rzadkiego przystawiania niemowlaka do piersi, np. gdy dziecko jest dopajane wodą lub dokarmiane mlekiem modyfikowanym, a także nieprawidłowego przystawiania dziecka (gdy nie chwyta ono całej brodawki z otoczką). 

Zatkanie jednego przewodu mlecznego może wydarzyć się w każdym momencie karmienia piersią, np. w wyniku zmian trybu życia, stresu, noszenia niewłaściwego biustonosza (uciskającego kanaliki mleczne lub źle podtrzymującego biust). Zastój pokarmu może też doprowadzić do sytuacji, że mleko w ogóle nie wypływa z całej piersi lub tylko z jej części.

Sposoby na zastój pokarmu

Co robić w przypadku zastoju pokarmu? Najważniejsze to poprawić wypływanie pokarmu. Z ciepłej piersi pokarm płynie łatwiej, przed karmieniem możesz więc wziąć ciepły prysznic, zanurzyć piersi na minutę w ciepłej wodzie lub położyć na nich ciepły okład. Przed karmieniem i podczas niego delikatnie gładź piersi, by poprawić drenaż – ale ich nie masuj! Przed karmieniem piersią odciągnij trochę mleka.

Czytaj: Odciąganie pokarmu: jak odciągać pokarm i jak go przechowywać

Co robić, gdy masz za mało mleka? Sposoby na problemy z laktacją

Ważne rady: 

  • Zaczynaj karmienie dziecka od chorej piersi. Tylko co 3-4 karmienie rozpoczynaj od zdrowej piersi.
  • Spróbuj się mimo wszystko zrelaksować, wypijając herbatkę z melisy. Pomoże ci też spokój, cisza lub relaksująca muzyka, masaż pleców.
  • Po karmieniu ulgę dadzą zimne okłady piersi ze schłodzonych liści kapusty lub żelowe. Możesz też wziąć lek przeciwbólowy bezpieczny podczas karmienia piersią (np. na bazie paracetamolu).
  • Jeśli po 2-3 dniach brak poprawy i zastój pokarmu się utrzymuje, skorzystaj z porady doradcy laktacyjnego albo lekarza. Zaniedbany zastój pokarmu może rozwinąć się w zapalenie piersi.

Sprawdź, co wiesz o karmieniu piersią?

Pytanie 1 z 5
Nawał pokarmu najczęściej zdarza się:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza