Alergia pokarmowa u dziecka: dieta niemowlaka, u którego została zdiagnozowana alergia pokarmowa

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Jak karmić małego alrgika?
fot.: photos.com

Gdy u dziecka zostanie zdiagnozowana alergia pokarmowa, dieta staje się bardzo ważnym elementem leczenia. Odpowiednie żywienie niemowlaka, któremu dokucza alergia pokarmowa, pozwala ograniczyć stosowanie lekarstw, usuwa wiele przykrych dolegliwości, umożliwia prawidłowy rozwój dziecka. Czasami jednak taka zmieniona dieta niemowlaka czasem nie przynosi niestety efektów i alergia pokarmowa nie daje się poskromić. Dlaczego?

Alergia pokarmowa a wybór preparatu mlekozastępczego

Specjalna dieta niemowlaka - ten termin zazwyczaj pierwszy raz pada przy doborze preparatu mlekozastępczego. Jeśli mama z jakiegoś powodu nie może karmić piersią, w najbliższej rodzinie występuje alergia, a niemowlę miało problemy skórne czy trawienne nawet podczas podawania kobiecego pokarmu – pediatra, dobierze „mleko” zastępcze.
Najprawdopodobniej na początek zaproponuje preparat profilaktyczny na bazie soi lub inny, najczęściej oznaczony symbolem HA (od hipoalergiczny), który został specjalnie przygotowany dla niemowląt, którym dokucza alergia pokarmowa.
Możliwe też, że specjalne mleko będzie dostępne wyłącznie w aptece, na receptę. Jego skład ma zagwarantować łatwe przyswajanie składników odżywczych przez wciąż rozwijający się układ pokarmowy niemowlęcia.
Tak zwane hydrolizaty (Nutramigen, Bebilon Pepti, Nestlé NAN HA) zazwyczaj skutecznie chronią dziecko przed przykrymi dolegliwościami i rozwojem alergii.

Dobrze wiedzieć
  • Jeśli pediatra podejrzewa u twojego dziecka alergię, celiakię, AZS – warto, by jak najszybciej wystawił skierowanie do specjalistycznej poradni.Na wizyty czeka się miesiącami!
  • Alergia pokarmowa mija z wiekiem. Zazwyczaj już trzyletni alergik może poznawać bezpiecznie nowe, wcześniej zakazane smaki. Ale lekarz musi wyrazić na to zgodę.

Dieta niemowlaka, któremu dokucza alergia pokarmowa może ulec zmianie

Uważnie obserwuj niemowlę, któremu dokucza alergia pokarmowa. Wcale nie jest powiedziane, że musi dobrze tolerować preparat zaproponowany przez lekarza. Bywa (u ok. 5 proc. dzieci), że hipoalergiczne mleko także wywołuje niepokojące dolegliwości: bóle brzucha, wysypkę, nieprawidłowe stolce (bardzo luźne albo zaparcia) itd. Nie ma się czym przejmować, tylko trzeba rozważyć zmianę preparatu. Najlepiej, by pediatra skierował niemowlę do poradni alergologicznej. Specjalista na pewno znajdzie rozwiązanie. Są już specjalne mleka, w których drobne cząsteczki zostały zastąpione jeszcze łatwiejszymi do przyswojenia łańcuchami białkowymi.
Chociaż załatwienie takiego mleka dla dziecka wiąże się z wieloma trudnościami formalnymi (np. Ele Care jest dostępne tylko poprzez tzw. import docelowy), rozwiązuje skutecznie problemy zdrowotne.
Uwaga! Zanim zaczniesz dramatyzować, że mleko zastępcze nie służy twojemu dziecku, upewnij się, czy aby na pewno prawidłowo je przyrządzasz. Częstą przyczyną kłopotów jest zbyt gęsty, zalegający potem w delikatnym brzuszku, pokarm. Nawet jedna miarka więcej na porcję naprawdę może szkodzić!

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.