Alergia pokarmowa u niemowlaka: gdy twoje mleko uczula dziecko

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Alergia pokarmowa u niemowlęcia
fot.: photos.com

Alergia pokarmowa u niemowlaka może pojawić się już w pierwszych tygodniach życia. I choć słyszysz, że karmienie piersią to najlepsza dieta niemowlaka i dodatkowa ochrona przed chorobami, to pokarm matki też może być przyczyną tego, że pojawi się alergia pokarmowa u niemowlaka. Co robić, jeśli niemowlak reaguje alergią pokarmową na twoje mleko? Jak rozpoznać alergeny, jakie mleko podawać, gdy pojawi się alergia pokarmowa u dziecka?

Alergia pokarmowawa u niemowlaka to dość częsta przypadłość, choć objawy alrgii pokarmowej: wysypka, biegunka, katar i sapka na początku nie zawsze są takie oczywiste. Zewsząd słyszysz, że co najmniej do 6. miesiąca powinnaś karmić dziecko wyłącznie piersią. I że na mleko matki żadne niemowlę nie może być uczulone. Jednak, jak się okazuje, to drugie twierdzenie wcale nie musi być prawdziwe. Niemowlę może źle reagować na to, co zjadłaś i co przeniknęło do mleka. To alergia pokarmowa.

Alergia pokarmowa u niemowlaka może mieć różne objawy

  • Wysypka. Gdy alergeny przedostaną się przez śluzówkę, zaczynają się problemy ze skórą. Na buzi niemowlęcia oraz na skórze w okolicach zgięć łokciowych i podkolanowych pojawiają się czerwone plamy i sączące się grudki, skóra jest sucha i szorstka, a dziecko staje się płaczliwe i niespokojne.
  • Biegunka. Pojawiają się też problemy żołądkowe. W jelitach wytwarzają się duże ilości śluzu, co sprawia, że mały alergik cierpi na uporczywe biegunki (z domieszką śluzu lub krwi), kolki, ulewanie i wymiotuje.
  • Katar i sapka. Często także pojawia się wodnisty katar i sapka, czyli duszności spowodowane obrzękiem śluzówki nosa.

Alergia pokarmowa u niemowlaka: by postawić rozpoznanie robi się testy krwi i test prowokacyjny

Rozpoznanie, co wywołało problemy, wcale nie jest łatwe. Na początku warto więc zapisywać wszystko to, co zjadłaś i uważnie obserwować dziecko. Być może sama dojdziesz do tego, że ma uczulenie np. na cytrusy, ryby, jajka albo mleko. Wtedy często wystarczy wyeliminować z diety te pokarmy, by problem minął. Jeśli nie mija, musisz pójść z dzieckiem do lekarza na testy alergiczne.

Alergię pokarmową u niemowląt można rozpoznać, przeprowadzając testy z krwi w kierunku specyficznych przeciwciał oraz tzw. test prowokacyjny. Wykonuje się go zazwyczaj w 2. miesiącu życia dziecka. Test musi być przeprowadzony pod ścisłą kontrolą lekarza i trwa 10 dni. Polega na wprowadzaniu do diety dziecka małych ilości mleka krowiego. Pierwszym objawem alergii są zaburzenia trawienia, czyli nieprawidłowe stolce (zawierające śluz, a nawet krew), mogą też wystąpić ulewania i wymioty.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.