Karmienie mieszane: karmienie niemowlęcia piersią i butelką - jak robić to skutecznie?

Zdecydowałam się na karmienie piersią. Karmienie naturalne nie jest trudne
fot.: photos.com
Karmienie piersią to karmienie naturalne

Karmienie mieszane nie jest tak bardzo popularne jak karmienie piersią czy karmienie butelką. Większość młodych mam karmi niemowlęta albo piersią, albo butelką. Ale są też takie, które chcą bądź muszą łączyć oba te sposoby. Karmienie mieszane czasem bywa także zaleceniem lekarza, jeżeli dziecko nie rozwija się w prawidłowy sposób. Warto dowiedzieć się od jakiego wieku niemowlę można karmić w sposób mieszany, jakim mlekiem i na co dobrze zwrócić uwagę.

Karmienie mieszane, czyli karmienie niemowlęcia piersią i butelką jednocześnie bywa zalecane przez pediatrę, gdy na przykład dziecko nie przybiera na wadze tak, jak powinno. Czasem mam musi wyjechać, ale nie chce rezygnować z podawania piersi, a w czasie jej nieobecności dziecko dostaje mieszankę. I kiedy trzeba zmienić sposoby karmienia, w głowie kłębi się wiele pytań. Oto odpowiedzi na niektóre z nich.

Karmienie mieszane: od jakiego wieku niemowlę można karmić w sposób mieszany?

Najlepiej, by dziecko przez pierwsze pół roku życia ssało tylko pierś. Ssanie piersi przebiega bowiem inaczej, niż picie z większości butelek – wymaga innych ruchów żuchwy i innej koordynacji mięśni języka. Mleko z butelki wypływa bez większego wysiłku, tymczasem przy piersi dziecko musi popracować przynajmniej przez pół minuty. Niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznie ssać piersi, a dostanie butelkę z nie- właściwym smoczkiem, może potem chcieć pić tylko z butelki (chociaż nie musi tak być). Bezpieczniej jest poczekać, aż mechanizm prawidłowego ssania się utrwali.

Karmienie mieszane: jakim mlekiem dokarmiać?

Wyboru dokonuj razem z pediatrą. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestie zdrowotne, bo inne mieszanki są dla zdrowych niemowląt, inne dla tych z niewielkimi problemami (np. ulewających), a jeszcze inne dla małych alergików.

Karmienie mieszane: jaką kupić butelkę do karmienia?

  • Szerokość. Powinna być taka, aby do środka można było włożyć myjkę i wyszorować butelkę.
  • Pojemność. Najmniejsze mają 125 ml i nadają się dla noworodków (dwumiesięczne niemowlę zjada 130–150 ml mleka na jeden posiłek). Najlepiej kupić butelki o pojemności przynajmniej 250–260 ml.
  • Przeznaczenie. Butelki można podzielić na te do karmienia zdrowych dzieci, antykolkowe oraz takie do karmienia niemowląt z rozszczepem warg lub podniebienia.
  • Tworzywo. Szklane starczają na dłużej, za to są cięższe. Lekkie, plastikowe szybciej się zużywają.

Dieta kobiety karmiącej

Dieta kobiety karmiącej (i w połogu) powinna być rozszerzona o wiele substancji odżywczych i produktów. Tymczasem młode mamy często robią na odwrót i zaraz po porodzie przechodzą na bardzo restrykcyjne diety. Nie jest to dobre ani dla mamy, ani dla dziecka. Jak jeść by zapewnić zdrowie swojemu dziecku, które produkty pozytywnie wpłyną na ilość i jakość pokarmu, co jeść by organizm po porodzie szybciej się zregenerował - te i inne pytania dotyczące diety w czasie karmienia piersią zadaliśmy ekspertowi.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.