Karmienie mieszane: karmienie niemowlęcia piersią i butelką - jak robić to skutecznie?

Karmienie mieszane nie jest tak bardzo popularne jak karmienie piersią czy karmienie butelką. Większość młodych mam karmi niemowlęta albo piersią, albo butelką. Ale są też takie, które chcą bądź muszą łączyć oba te sposoby. Karmienie mieszane czasem bywa także zaleceniem lekarza, jeżeli dziecko nie rozwija się w prawidłowy sposób. Warto dowiedzieć się od jakiego wieku niemowlę można karmić w sposób mieszany, jakim mlekiem i na co dobrze zwrócić uwagę.

Karmienie mieszane, czyli karmienie niemowlęcia piersią i butelką jednocześnie bywa zalecane przez pediatrę, gdy na przykład dziecko nie przybiera na wadze tak, jak powinno. Czasem mam musi wyjechać, ale nie chce rezygnować z podawania piersi, a w czasie jej nieobecności dziecko dostaje mieszankę. I kiedy trzeba zmienić sposoby karmienia, w głowie kłębi się wiele pytań. Oto odpowiedzi na niektóre z nich.

Karmienie mieszane: od jakiego wieku niemowlę można karmić w sposób mieszany?

Najlepiej, by dziecko przez pierwsze pół roku życia ssało tylko pierś. Ssanie piersi przebiega bowiem inaczej, niż picie z większości butelek – wymaga innych ruchów żuchwy i innej koordynacji mięśni języka. Mleko z butelki wypływa bez większego wysiłku, tymczasem przy piersi dziecko musi popracować przynajmniej przez pół minuty. Niemowlę, które nie nauczyło się jeszcze skutecznie ssać piersi, a dostanie butelkę z nie- właściwym smoczkiem, może potem chcieć pić tylko z butelki (chociaż nie musi tak być). Bezpieczniej jest poczekać, aż mechanizm prawidłowego ssania się utrwali.

Karmienie mieszane: jakim mlekiem dokarmiać?

Wyboru dokonuj razem z pediatrą. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestie zdrowotne, bo inne mieszanki są dla zdrowych niemowląt, inne dla tych z niewielkimi problemami (np. ulewających), a jeszcze inne dla małych alergików.

Karmienie mieszane: jaką kupić butelkę do karmienia?

  • Szerokość. Powinna być taka, aby do środka można było włożyć myjkę i wyszorować butelkę.
  • Pojemność. Najmniejsze mają 125 ml i nadają się dla noworodków (dwumiesięczne niemowlę zjada 130–150 ml mleka na jeden posiłek). Najlepiej kupić butelki o pojemności przynajmniej 250–260 ml.
  • Przeznaczenie. Butelki można podzielić na te do karmienia zdrowych dzieci, antykolkowe oraz takie do karmienia niemowląt z rozszczepem warg lub podniebienia.
  • Tworzywo. Szklane starczają na dłużej, za to są cięższe. Lekkie, plastikowe szybciej się zużywają.

Zalety karmienia piersią

Mleko matki to dla niemowlęcia najlepszy pokarm, ponieważ zawiera wszystkie substancje odżywcze, witaminy, enzymy oraz przeciwciała. To najważniejszy argument za tym, że warto karmić piersią. Zapytaliśmy eksperta o to jakie są inne zalety karmienia piersią. Dowiesz się również kiedy powinno się odstawić dziecko od piersi oraz w jakich przypadkach karmienie piersią jest niemożliwe.
  • 1
  • 2
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Jak przejść z piersi na butelkę? Jak przestawić dziecko z karmienia piersią na karmienie butelką?
Jak przejść z piersi na butelkę? Jak przestawić dziecko z karmienia piersią na karmienie butelką?

Jak wszystko, co dobre, tak i karmienie piersią musi się kiedyś skończyć. ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Pineczko wszystkiego najlepszego :)

uzytkownik

Malinka, ninette śliczne te wasze dziewczynki :)takie kochane :) Honorcia co za położna matko dobrze ze Twój tak potrafi się ...

uzytkownik

Witam nowe forumowiczki ;) Kiniapl moja mala tez nie jest aż tak bardzo aktywna, ale ruchy odczuwam. Nie sa tylko ...

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Karmienie niemowlęcia. Karmienie naturalne, karmienie piersią. Prawidłowe przystawianie niemowlęcia do piersi, nauka ssania, pozycje do karmienia piersią. Nawał pokarmu lub brak pokarmu, poranione brodawki. Jaki laktator wybrać, jak korzystać z laktatora, porady jak przechowywać odciągnięty pokarm. Kiedy odstawić dziecko od piersi. Karmienie sztuczne, karmienie butelką. Rodzaje mleka modyfikowanego, mleko z prebiotykami. Podawanie witamin niemowlęciu. Butelki do karmienia niemowląt, jak wybrać właściwą. Czy dopajanie niemowlęcia jest potrzebne. Karmienie dziecka w nocy. Rozszerzanie diety niemowlęcia. Wykorzystaj schemat żywienia niemowląt. Gluten w diecie niemowlęcia, czy podawać gluten niemowlęciu. Dania ze słoiczka, wady i zalety. Zupki dla niemowląt, jak je gotować. Nauka samodzielnego jedzenia.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.