Dlaczego niemowlak je co godzinę, czyli 5 ciekawostek o trawieniu niemowląt

2021-12-10 10:49

Układ pokarmowy niemowlęcia kryje wiele sekretów. Gdy je poznasz, zrozumiesz, dlaczego dziecko ciągle jest głodne, ma kolki i ulewa. I będziesz wiedzieć, jak wyeliminować przykre problemy trawienne! Dlaczego niemowlak je co godzinę, przeczytaj 5 ciekawostek o trawieniu niemowląt.

niemowlę
Autor: Getty Images Ciekawostki o trawieniu niemowląt, które powinnaś znać.

Proces trawienia pokarmu u małego dziecka wygląda zupełnie inaczej niż u osoby dorosłej: dziecko je co kilka godzin, często miewa bóle brzuszka, wypróżnia się nieregularnie. Poniższe informacje wyjaśnią ci źródło tych problemów. Oto, co powinnaś wiedzieć o brzuszku niemowlęcia.

Spis treści

  1. Niedojrzały układ pokarmowy niemowlaka
  2. Niemowlak je co godzinę: żołądek nie trawi niektórych składników
  3. Ulewa, bo ma nierozwinięty zwieracz przełyku
  4. Dlaczego niemowlak je co godzinę: bo... szybko trawi mleko mamy
  5. Dlaczego niemowlak je co godzinę: bo... nieregularnie się wypróżnia
Jak powinna zmieniać się konsystencja pokarmów niemowlęcia?

Niedojrzały układ pokarmowy niemowlaka

Chociaż powstaje on już w pierwszym miesiącu życia płodowego, to jednak po narodzinach dziecka nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, aby szybko i bez problemów przeprowadzać proces trawienia.

Dodatkowo układ pokarmowy niemowlaka jest bardzo wrażliwy, dlatego wiele dzieci cierpi na kolki, wzdęcia i ma problemy z wypróżnianiem. Pełną dojrzałość układ trawienia osiągnie, dopiero gdy dziecko będzie miało ponad rok. Dlatego dieta karmiącej mamy - tak jak każdego człowieka dbającego o zdrowie, powinna być zbilansowana, lekkostrawna i bogata w pełnowartościowe produkty. Natomiast po rozszerzeniu diety dziecka, zwracaj uwagę na potrawy, które kładziesz dziecku na talerzyk.

Przeczytaj: Kolka niemowlęca - 6 sposobów na dziecięcą kolkę

Niemowlak je co godzinę: żołądek nie trawi niektórych składników

Ta specyfika dziecięcego układu pokarmowego wynika ze wspomnianej już niedojrzałości. Natura wyposażyła go w specjalny enzym (tzw. podpuszczkę) produkowany wyłącznie w okresie niemowlęcym, niezbędny do trawienia specyficznych białek kazeinowych występujących w pokarmie mamy. „Zapomniała” jednak o innych enzymach, których niewystarczające ilości powodują u dziecka problemy z trawieniem niektórych białek i tłuszczów.

Organizm kilkumiesięcznego niemowlaka nie wytwarza też wystarczającej ilości enzymów potrzebnych do przetworzenia skrobi oraz węglowodanów złożonych. Dlatego zmiana mleka mamy na modyfikowane oraz wprowadzanie pokarmów stałych powinno być przeprowadzane bardzo ostrożnie, by układ pokarmowy dziecka mógł się przyzwyczajać do tych zmian stopniowo.

Czytaj: Ile powinien jeść noworodek. Jak często karmić niemowlaka?

Ulewa, bo ma nierozwinięty zwieracz przełyku

Podobnie jak cały układ pokarmowy dziecka, także zwieracz przełyku noworodka nie jest w pełni dojrzały. Dlatego nie funkcjonuje prawidłowo, tzn. nie kurczy się automatycznie po przedostaniu się mleka z przełyku do żołądka. Objawem tego jest cofanie się pokarmu do jamy ustnej i ulewanie po karmieniu. Dolegliwość ta dotyczy co drugiego dziecka (zwłaszcza w wieku 1–3 miesięcy) i ustępuje samoistnie w 12.–18. miesiącu życia, kiedy dolny zwieracz przełyku osiąga dojrzałość i zamyka się tak jak trzeba.

Dlaczego niemowlak je co godzinę: bo... szybko trawi mleko mamy

Trawienie mleka z piersi trwa tylko 1,5 godziny. Zastanawiasz się, dlaczego twoje nowo narodzone dziecko je tak często? Mleko mamy jest doskonale przyswajanym produktem i jest bardzo szybko trawione nawet przez niewprawny układ pokarmowy noworodka.

Sprawdź: Zielona i czarna kupka niemowlaka - przyczyny zmiany koloru kupki dziecka

Wystarczy 1,5 godziny, by całe mleko wyssane z piersi zniknęło z jego żołądka bez śladu! W przypadku mleka modyfikowanego czas trawienia wynosi 3–4 godziny, ale nawet dzieci karmione butelką szybko są głodne. To dlatego, że niemowlęta mają dodatkowo bardzo mały żołądek, do którego mieści się niewiele pokarmu. W pierwszej dobie po porodzie jest to 5–7 ml mleka (łyżeczka od herbaty), w pierwszym tygodniu życia – 40–60 ml, w pierwszym miesiącu – 80–150 ml.

Dlaczego niemowlak je co godzinę: bo... nieregularnie się wypróżnia

Niemowlę może się wypróżniać kilka razy dziennie lub raz na kilka dni. Nieregularne wypróżnienia są normalne w pierwszych miesiącach życia. Wszystko zależy od „urody” układu pokarmowego niemowlęcia.

Sprawdź: Zaparcia u dzieci. Co robić, gdy dziecko nie może zrobić kupy?

Niektóre dzieci robią kupkę regularnie – kilka, a nawet 10 razy na dobę, i jest to zdrowy objaw. Inne – tylko raz na parę dni, i to też nie jest powód do niepokoju.

Zazwyczaj dzieci karmione piersią wypróżniają się po każdym karmieniu, ale zdarza się też inaczej: powodem niezbyt częstych kupek może być fakt, że mleko matki jest tak dobrze przyswajane, że organizm nie ma czego wydalać. Dzieci karmione butelką robią zwykle kilka kupek dziennie i są one bardziej zwarte od tych po mleku mamy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza