Przywrócenie laktacji - czy można przywrócić laktację po kilku miesiącach przerwy?

źródło: M jak Mama - Niezbedny pomocnik karmiącej mamy
podstawowe zasady karmienia piersią
fot.: photos.com

Bywają sytuacje, gdy świeżo upieczona mama nie może karmić piersią, np. z powodu swojej choroby czy dłuższej rozłąki z dzieckiem, i laktacja u niej zanika. Także zbyt pochopne podawanie dziecku mleka modyfikowanego (często przez personel oddziałów noworodkowych) szybko obniża ilość wytwarzanego pokarmu i prowadzi do wygaszania laktacji. Warto jednak wiedzieć, że nawet po kilkumiesięcznej przerwie są jeszcze szanse na powrót do karmienia naturalnego.

Laktację można przywrócić nawet po kilku miesiącach przerwy. Wymaga to niemało wysiłku, ale jest możliwe. Co trzeba robić, aby się udało? Najłatwiej to zrobić, zanim pojawi się pierwsza po porodzie miesiączka. Jeśli chcesz przywrócić utraconą laktację i znów karmić piersią, przez jakiś czas musisz skoncentrować się wyłącznie na tym zadaniu. Jest ono tak absorbujące, że warto pomyśleć o kimś do pomocy w domu. Pamiętaj, że karmienie piersią jest dla twojego dziecka bardzo ważne. CHCESZ ZOBACZYĆ CZY TWOJE DZIECKO JEST KARMIONE PRAWIDŁOWO? SPRAWDŹ TO ROZWIĄZUJĄC PROSTY TEST.

Przywrócenie laktacji: ważna jest motywacja matki

Zadanie to wymaga od młodej mamy wiele determinacji i wysiłku. Jeśli jednak bardzo zależy jej na karmieniu piersią i ma tyle silnej woli, by nie poddać się po pierwszych niepowodzeniach, próba przywrócenia laktacji (relaktacja) zakończy się sukcesem. Trzeba mieć tylko świadomość, że odbudowa laktacji na takim poziomie, by dokarmianie mieszanką było niepotrzebne, trwa od kilku dni do dwóch–trzech tygodni (dłuższa stymulacja nie jest wskazana). W tym czasie mama musi skupić się wyłącznie na tym zadaniu. Jest ono tak absorbujące, że niemal wyklucza kobietę z wszelkiej innej aktywności – nawet zrobienie obiadu czy zakupów może być trudne, dlatego musi mieć ona wsparcie innych członków rodziny, którzy w tym czasie wezmą na siebie większość obowiązków domowych. Proces odbudowy laktacji najlepiej przeprowadzać pod kontrolą doświadczonego doradcy laktacyjnego. Aby relaktacja się udała, najważniejsze są dwie rzeczy: częste ssanie piersi przez dziecko oraz odciąganie pokarmu.

Przywrócenie laktacji: dziecko musi często ssać

Zasadnicze znaczenie dla karmienia piersią ma częste przystawianie dziecka, ssanie bowiem pobudza odruch nerwowy, dzięki któremu wydziela się prolaktyna – hormon niezbędny do wytwarzania mleka. Tak więc podczas odbudowywania laktacji trzeba przystawiać dziecko do piersi jak najczęściej, najlepiej co 1,5 godziny w dzień i co 3 godziny w nocy (w sumie przynajmniej 10–12 razy na dobę). Szalenie ważne jest karmienie nocne, bo właśnie w nocy (ok. godziny 3–4 nad ranem) stężenie prolaktyny we krwi jest najwyższe. Ważne jest również, aby podczas każdego karmienia podawać maluszkowi obie piersi (powinien ssać 10–15 minut każdą pierś). Niezbędne jest częste i skuteczne opróżnianie piersi. Niestety, jeśli dziecko przez jakiś czas nie ssało piersi, będzie to prawdopodobnie robić niechętnie, zwłaszcza że pokarmu jest w nich bardzo mało lub nie ma wcale. Dlatego przy odbudowywaniu laktacji niezbędne jest stosowanie odciągacza. Przynajmniej przez kilka pierwszych dni należy skoncentrować się głównie na odciąganiu mleka za pomocą laktatora.

Przywrócenie laktacji: odciąganie – klucz do sukcesu -zaopatrz się w laktator

Chociaż doradcy laktacyjni twierdzą, że pokarm można odciągać nawet własną dłonią, to jednak przy relaktacji jest to raczej nierealne. Nawet używanie odciągacza ręcznego będzie zbyt męczące i mało efektywne dla większości mam. Najlepiej zaopatrzyć się w elektryczny laktator z tzw. dwufazowym systemem pracy, bo najlepiej naśladuje on sposób, w jaki ssie dziecko (odciąganie szybkie i płytkie oraz wolne i głębokie). Laktator stosuje się bezpośrednio po odstawieniu dziecka. Trzeba pamiętać o tym, aby za każdym razem odciągać pokarm z jednej i z drugiej piersi. Bardzo korzystny dla stymulacji obu piersi jednocześnie jest pole-cany przez konsultantki laktacyjne system odciągania 7–5–3. Polega to na tym, że odciąga się naprzemiennie: 7 minut z jednej piersi, potem 7 minut z drugiej, potem znów zmiana i 5 minut z jednej, 5 z drugiej, na końcu po 3 minuty z jednej i drugiej.
Nie można się zniechęcać tym, że odciąga się z pustej piersi – na początku pokarmu jest bardzo niewiele lub nie ma go wcale. To zupełnie normalne – dopiero częste i konsekwentne pobudzanie sprawi, że piersi ponownie zaczną produkować mleko. Stopniowo, po jakimś czasie (minimum 4–5 dni) będzie można zauważyć, że w piersiach coś zaczy-na się dziać i pokarmu zrobi się więcej. Wtedy trzeba zacząć przysta-wiać do piersi dziecko, a po jego odstawieniu odciągać pokarm lakta-torem. Jednak system 7–5–3 pora zamienić na odciąganie przez kilka-naście minut z tej piersi, od której dziecko rozpoczynało karmienie.

Rodzaje laktatorów

Laktator jest urządzeniem służacym do odciągania pokarmu z piersi. Bywa bardzo przydatny. Dzięki niemu możesz na przykład wrócić do pracy i zostawić dziecko pod opieką innej osoby, wciąż mając pewność, że otrzyma ono najlepszy pokarm. Odciąganie pokarmu przy użyciu laktatora nie jest trudne i w dzisiejszych czasach wiele nowoczesnych, aktywnych mam korzysta z tego urządzenia. Na rynku dostępne są różne typy laktatorów, w różnych cenach. Zapytaliśmy eksperta jaki laktator wybrać, by spełnił wszystkie nasze oczekiwania.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.