Nocne karmienie niemowląt. Kiedy zakończyć karmienie dziecka w nocy?

Konsultacje: dr Małgorzata Gołkowska, pediatra neonatolog, Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie źródło: miesięcznik "M jak mama"
nocne karmienie niemowlat kiedy zakonczyc karmienie dziecka w nocy
Kiedy zakończyć karmienie dziecka w nocy?

Karmienie w nocy dosłownie i w przenośni spędza rodzicom sen z powiek. Przychodzi taki czas, że trzeba podjąć decyzję: czy dziecko powinno jeść w nocy, czy spać? A jeśli poić czy karmić dziecko w nocy – to czym i jak? Jak zwykle odpowiedź leży pośrodku. W kwestii czy nocne karmienie czas zakończyć, zasadnicze znaczenie ma wiek dziecka – inne są przecież potrzeby noworodka, a inne malca półrocznego czy jeszcze starszego niemowlaka.

Nocne karmienie noworodka: on jest głodny na okrągło

Przez 6 pierwszych tygodni życia nocne karmienie dziecka jest obowiązkowe – bez względu na to, czy ssie pierś, czy butelkę z mlekiem modyfikowanym. Noworodek ma tak mały żołądek, że zjada niewiele i dość szybko znowu jest głodny, więc karmienie w nocy jest koniecznością.

W pierwszych tygodniach życia nocna przerwa w karmieniu nie powinna trwać dłużej niż 4 godziny – dotyczy to zarówno karmienia piersią, jak i mieszanką, chociaż mieszankę dziecko nieco dłużej trawi. A więc gdy dziecko nie budzi się samo, należy je delikatnie obudzić lub spróbować nakarmić bez budzenia.

Ważne, aby podczas karmienia dziecko nie było w pozycji zupełnie płaskiej, tylko miało lekko uniesioną główkę – wtedy jest mniejsze ryzyko zachłyśnięcia się czy zalania mlekiem uszu (co może nawet doprowadzić do ich infekcji). Po nakarmieniu trzeba malca przez kilka minut potrzymać pionowo, aby odbiło się połknięte podczas ssania powietrze.

Jedno nocne karmienie do ukończenia 6 miesiąca

Po upływie 6–8 tygodni życia niemowlę można zacząć przyzwyczajać do tego, że noc służy przede wszystkim do spania W tym wieku dziecko może już przesypiać 6–7 godzin i nie trzeba go budzić do karmienia, jeśli nie budzi się samo. Łatwiej przyjdzie to tym mamom, które karmią mlekiem modyfikowanym, bo jest ono bardziej kaloryczne i sycące, a więc gdy wieczorem dziecko naje się do syta, na dłużej mu to wystarcza. Jedno nocne karmienie piersią powinno być kontynuowane do ukończenia przez maluszka 6. miesiąca życia, ale już po upływie 6. tygodnia od narodzin nocna przerwa może trwać 6–7 godzin.

Dobrze wiedzieć

Dlaczego niemowlę budzi się w nocy?
Kilkumiesięczne niemowlę budzi się z różnych powodów, nie tylko dlatego, że jest głodne. Może miało zły sen, jest mu niewygodnie, gorąco albo ząbkuje? Spróbuj rozeznać się w sytuacji, by właściwie zareagować. Nie musisz szybko zrywać się i biec do małego – przez kilka minut daj mu popłakać, może zaraz znów zaśnie? Nie bierz dziecka od razu na ręce, najpierw spróbuj je uspokoić, nie wyjmując z łóżeczka: w milczeniu dotknij je, pogłaszcz, daj do possania smoczek albo odkryj, gdy jest spocone. To często wystarczy, by dalej spokojnie spało.

Porządna kolacja kontra karmienie w nocy

Już dwu- czy trzymiesięczne dziecko ma prawo spać po 7–8 godzin w ciągu nocy. Ale żeby tak długi sen był możliwy, maluszek musi być solidnie nakarmiony, trzeba go więc wieczorem „zatankować do pełna” – jak pisze znana pielęgniarka, „zaklinaczka dzieci” Tracy Hogg. Jak to osiągnąć? Tracy podpowiada, żeby częściej karmić dziecko wieczorem, a dodatkowo nakarmić je już śpiące, np. podać posiłek o godzinie 18, następny już po dwóch godzinach, czyli o 20, a między 22.30 i 23 nakarmić jeszcze raz – nawet przez sen. W tym celu trzeba wyjąć malca z łóżeczka, wziąć go na ręce i delikatnie położyć na jego dolnej wardze brodawkę sutkową lub końcówkę smoczka, co wywoła odruch ssania.

Kiedy maluch ssie bez obudzenia się, prowokowanie odbijania nie jest konieczne, bo śpiące niemowlę jest zazwyczaj tak odprężone, że nie połyka powietrza podczas ssania. Jeśli karmisz piersią, możesz zrobić jeszcze coś, by wieczorny posiłek dziecka był sycący i kaloryczny. Takie właśnie mleko – zawierające najwięcej tłuszczów – wytwarza się w piersiach rano, po dobrym, nocnym wypoczynku. Możesz więc odciągać poranny pokarm i podawać go dziecku przed snem – zapewni to maleństwu dodatkowe kalorie, dzięki którym będzie dłużej spało.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.