Jak przechowywać jedzenie dla dziecka: mleko, dania w słoiczkach

Wybieracie się w podróż. Czy wiesz, jak powinno się przechowywać jedzenie dla dziecka, by jak najdłużej było świeże i nie zaszkodziło maluchowi? Podpowiadamy, ile i w jakich warunkach może stać pokarm kobiecy, mleko modyfikowane czy jedzenie w słoiczkach.

Pokarm kobiecy

Teoretycznie twoje mleko może stać w butelce na stole nawet osiem godzin. W upalne dni lepiej jednak schować je do lodówki, albo (jeśli odciągasz je w pracy) do specjalnej torby chłodniczej z wymiennymi wkładami chłodzącymi.

Możesz je przechowywać w szklanym naczyniu z pokrywką (np. w wyparzonym słoiku), wysterylizowanej butelce bądź w specjalnym sterylnym woreczku na pokarm (to rozwiązanie jest najbardziej praktyczne). Woreczki pasują, niestety, tylko do laktatorów tej samej firmy, można za to przechowywać w nich porcje odmierzone na jedno karmienie.

Na pojemniczku zawsze zapisz sobie datę i godzinę odciągnięcia mleka. Pokarm możesz też wstawić do zamrażalnika bądź zamrozić w zamrażarce. Zamrożone lub schłodzone mleko trzeba podgrzać w kąpieli wodnej, w temperaturze do 50oC (wyższa niszczy cenne witaminy i mikroelementy) – nie wolno go gotować i podgrzewać w mikrofalówce ani bezpośrednio w garnuszku.

Zanim podasz je dziecku, sprawdź, czy nie jest zbyt ciepłe.  Jeśli malec nie wypije całej porcji, resztę wylej. Rozmrożone mleko można przechowywać w lodówce do 24 godzin (dla wcześniaków – do 9 godzin) i nie wolno go zamrażać ponownie.

Gdzie i jak długo?

Mleko dla dzieci zdrowych

 • w pokoju, w chłodne dni – do 12 godzin w lodówce turystycznej – do 24 godzin
 • w lodówce w temperaturze od 0 do 5oC – maksymalnie 4 dni
 • w zamrażalniku lodówki, w temperaturze do minus 10oC – 14 dni
 • w zamrażarce, w temperaturze minus 18oC – do 12 miesięcy

Mleko dla wcześniaków lub dzieci chorych

 • w pokoju, w chłodne dni – do 2 godzin
 • w lodówce turystycznej – do 24 godzin
 • w lodówce w temperaturze od 0 do 5oC – maksymalnie 2 dni
 • w zamrażalniku lodówki, w temperaturze do minus 10oC – nie można
 • w zamrażarce, w temperaturze minus 18oC – do 6 miesięcy

Mleko modyfikowane

Otwarte opakowanie mieszanki trzeba szczelnie zamykać i przechowywać w temperaturze pokojowej (15–25oC), w suchym miejscu. Pudełko z mieszanką powinno stać z dala od czajnika, w którym gotujesz wodę – w zbyt wysokiej temperaturze mleko robi się bowiem wilgotne i zbija się w grudki. Zawartość opakowania przechowywanego zgodnie ze wskazaniami producenta trzeba zużyć w ciągu 7 dni (niektóre mieszanki można zużyć w ciągu miesiąca – informację o tym znajdziesz na opakowaniu).

Mieszankę najlepiej przygotować tuż przed karmieniem – jeśli zrobisz ją wcześniej, a dziecko np. prześpi porę jedzenia, trzeba wstawić ją do lodówki (może tam stać nie dłużej niż 24 godziny). Inaczej w mleku zaczną mnożyć się bakterie, mogące wywołać zatrucie pokarmowe. Jeśli maluch nie zje całej porcji, resztę trzeba wyrzucić. Mleka modyfikowanego nie wolno zamrażać – pod wpływem zbyt niskiej temperatury mogą w nim bowiem zajść niekorzystne reakcje, np. oddzielenia się tłuszczy, przez co malec może mieć kłopoty ze strawieniem pokarmu.

Słoiczki

Zamknięte słoiczki z gotowymi daniami dla niemowląt mogą stać w szafce w dowolnych warunkach (nawet w upale) – nie wolno ich natomiast zamrażać. Jeśli przewidujesz, że dziecko nie zje naraz zawartości całego słoiczka, wyjmij i podgrzej część porcji; słoiczek zaś zakręć i schowaj do lodówki (może tam stać do następnego dnia). Chodzi o to, by ta część jedzenia, którą chcesz wykorzystać później, nie miała kontaktu z enzymami i bakteriami znajdującymi się w ślinie malucha. Dania ze słoiczków nie są bowiem niczym konserwowane – jeśli więc będziesz karmić malca bezpośrednio ze słoiczka, w posiłku rozmnożą się bakterie, które mogą spowodować u dziecka niestrawność, a nawet biegunkę.

 • 1
 • 2
Autor tekstu: Katarzyna Hubicz
Źródło: miesięcznik "M jak mama"
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Karmienie piersią i odciąganie pokarmu. To warto wiedzieć o laktatorach
Karmienie piersią i odciąganie pokarmu. To warto wiedzieć o laktatorach

Odciąganie pokarmu to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy bezpośrednie karmienie piersią dziecka ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Wiolet, Martag, zobaczycie że już niedługo :) Ja też mam wrazenie że w 12 miesiącu jestem, i już wystarczy... Tylko ...

uzytkownik

Moj juz spi w duzym lozku odkad skonczyl rok bo w lozeczku niemowlecym od samego poczatku bylo mu niewygodnie. Ma ...

uzytkownik

Kasiu super ta Twoja Kruszynka, jeszcze raz gratulacje :)

facebook

Mjakmama24.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział Karmienie niemowlęcia. Karmienie naturalne, karmienie piersią. Prawidłowe przystawianie niemowlęcia do piersi, nauka ssania, pozycje do karmienia piersią. Nawał pokarmu lub brak pokarmu, poranione brodawki. Jaki laktator wybrać, jak korzystać z laktatora, porady jak przechowywać odciągnięty pokarm. Kiedy odstawić dziecko od piersi. Karmienie sztuczne, karmienie butelką. Rodzaje mleka modyfikowanego, mleko z prebiotykami. Podawanie witamin niemowlęciu. Butelki do karmienia niemowląt, jak wybrać właściwą. Czy dopajanie niemowlęcia jest potrzebne. Karmienie dziecka w nocy. Rozszerzanie diety niemowlęcia. Wykorzystaj schemat żywienia niemowląt. Gluten w diecie niemowlęcia, czy podawać gluten niemowlęciu. Dania ze słoiczka, wady i zalety. Zupki dla niemowląt, jak je gotować. Nauka samodzielnego jedzenia.

Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.