Jak przechowywać jedzenie dla dziecka: mleko i dania w słoiczkach?

2022-02-17 15:04

Jak przechowywać jedzenie dla dziecka, by jak najdłużej było świeże i nie zaszkodziło maluchowi? Jak wygląda przechowywanie pokarmu w podróży? Podpowiadamy, ile i w jakich warunkach może stać pokarm kobiecy, mleko modyfikowane czy jedzenie w słoiczkach.

 Jak przechowywać jedzenie dla dziecka: mleko i dania w słoiczkach?
Autor: Getty images Jak przechowywać jedzenie dla dziecka: mleko i dania w słoiczkach?

Zazwyczaj przygotowujemy i podgrzewamy jedzenie dla dziecka tuż przed jego podaniem, ale są sytuacje, w których pokarm (zarówno ten z piersi, jak i gotowy) musimy przechować na następny dzien. Jak to robić bezpiecznie i ile czasu może być przechowywane mleko kobiece oraz modyfikowane, a ile jedzenie ze słoiczka?

Spis treści

  1. Jak przechowywać mleko matki?
  2. Przechowywanie mleka kobiecego - gdzie i jak długo?
  3. Przechowywanie mleka modyfikowanego
  4. Słoiczki dla dzieci
  5. Przechowywanie pokarmu w podróży
Jak powinna zmieniać się konsystencja pokarmów niemowlęcia?

Jak przechowywać mleko matki?

Teoretycznie twoje mleko może stać w butelce na stole nawet osiem godzin. W upalne dni lepiej jednak schować je do lodówki, albo (jeśli odciągasz je w pracy) do specjalnej torby chłodniczej z wymiennymi wkładami chłodzącymi. 

Możesz je przechowywać w szklanym naczyniu z pokrywką (np. w wyparzonym słoiku), wysterylizowanej butelce bądź w specjalnym sterylnym woreczku na pokarm (to rozwiązanie jest najbardziej praktyczne). Woreczki pasują, niestety, tylko do laktatorów tej samej firmy, można za to przechowywać w nich porcje odmierzone na jedno karmienie. 

Na pojemniczku zawsze zapisz sobie datę i godzinę odciągnięcia mleka. Pokarm możesz też wstawić do zamrażalnika bądź zamrozić w zamrażarce. Zamrożone lub schłodzone mleko trzeba podgrzać w kąpieli wodnej, w temperaturze do 50oC (wyższa niszczy cenne witaminy i mikroelementy) – nie wolno go gotować i podgrzewać w mikrofalówce ani bezpośrednio w garnuszku. 

Zanim podasz je dziecku, sprawdź, czy nie jest zbyt ciepłe. Jeśli malec nie wypije całej porcji, resztę wylej. Rozmrożone mleko można przechowywać w lodówce do 24 godzin (dla wcześniaków – do 9 godzin) i nie wolno go zamrażać ponownie.

Przechowywanie mleka kobiecego - gdzie i jak długo?

Mleko dla dzieci zdrowych

  • w pokoju, w chłodne dni – do 12 godzin w lodówce turystycznej – do 24 godzin
  • w lodówce w temperaturze od 0 do 5oC – maksymalnie 4 dni
  • w zamrażalniku lodówki, w temperaturze do minus 10oC – 14 dni
  • w zamrażarce, w temperaturze minus 18oC – do 12 miesięcy

Mleko dla wcześniaków lub dzieci chorych

  • w pokoju, w chłodne dni – do 2 godzin
  • w lodówce turystycznej – do 24 godzin
  • w lodówce w temperaturze od 0 do 5oC – maksymalnie 2 dni
  • w zamrażalniku lodówki, w temperaturze do minus 10oC – nie można
  • w zamrażarce, w temperaturze minus 18oC – do 6 miesięcy

Czytaj równieżNiedopite mleko z piersi i niedopite mleko modyfikowane - czy trzeba je wylać?

Kolektor pokarmu - laktacyjne cudo, czy kolejny modny gadżet?

Przechowywanie mleka modyfikowanego

Otwarte opakowanie mieszanki mleka modyfikowanego  trzeba szczelnie zamykać i przechowywać w temperaturze pokojowej (15–25oC), w suchym miejscu. Pudełko z mieszanką powinno stać z dala od czajnika, w którym gotujesz wodę – w zbyt wysokiej temperaturze mleko robi się bowiem wilgotne i zbija się w grudki.

Zawartość opakowania przechowywanego zgodnie ze wskazaniami producenta trzeba zużyć w ciągu 7 dni (niektóre mieszanki można zużyć w ciągu miesiąca – informację o tym znajdziesz na opakowaniu). 

Mieszankę najlepiej przygotować tuż przed karmieniem – jeśli zrobisz ją wcześniej, a dziecko np. prześpi porę jedzenia, trzeba wstawić ją do lodówki (może tam stać nie dłużej niż 24 godziny). Inaczej w mleku zaczną mnożyć się bakterie, mogące wywołać zatrucie pokarmowe.

Jeśli maluch nie zje całej porcji, resztę trzeba wyrzucić. Mleka modyfikowanego nie wolno zamrażać – pod wpływem zbyt niskiej temperatury mogą w nim bowiem zajść niekorzystne reakcje, np. oddzielenia się tłuszczy, przez co malec może mieć kłopoty ze strawieniem pokarmu.

Słoiczki dla dzieci

Zamknięte słoiczki z gotowymi daniami dla niemowląt mogą stać w szafce w dowolnych warunkach (nawet w upale) – nie wolno ich natomiast zamrażać.

Jeśli przewidujesz, że dziecko nie zje naraz zawartości całego słoiczka, wyjmij i podgrzej część porcji; słoiczek zaś zakręć i schowaj do lodówki (może tam stać do następnego dnia). Chodzi o to, by ta część jedzenia, którą chcesz wykorzystać później, nie miała kontaktu z enzymami i bakteriami znajdującymi się w ślinie malucha.

Dania ze słoiczków nie są bowiem niczym konserwowane – jeśli więc będziesz karmić malca bezpośrednio ze słoiczka, w posiłku rozmnożą się bakterie, które mogą spowodować u dziecka niestrawność, a nawet biegunkę.

Czytaj równieżObiad dla roczniaka: 5 przepisów dla dzieci od 1. roku życia

Rodzaje mleka modyfikowanego: jakie mleko dla noworodka, a jakie dla starszego dziecka?

Przechowywanie pokarmu w podróży

Jeśli wybieracie się na wakacje, a w lodówce masz zapas odciągniętego wcześniej mleka, możesz je zabrać ze sobą. Ale tylko pod warunkiem, że w samochodzie masz lodówkę turystyczną, w której to mleko mogłabyś przechować, i oczywiście podgrzewacz samochodowy.

Jeśli nie – bezpieczniej będzie nakarmić dziecko piersią. Jeśli karmisz butelką, nie rób zapasu mieszanki na podróż – trzeba ją przygotować bezpośrednio przed karmieniem. Warto wiedzieć, że zarówno przegotowana woda, potrzebna do przygotowania mleka, jak i opakowanie mieszanki nie powinny być przechowywane w rozgrzanym bagażniku. Nie mogą też leżeć na półce przy tylnej szybie samochodu.

Najlepiej trzymać je w zacienionym miejscu pod siedzeniem, na którym ustawisz fotelik dziecięcy. Jeśli twój maluch je już gotowe dania ze słoiczków, na drogę kup więcej słoiczków, ale za to o mniejszej pojemności. To, czego malec nie zje, będziesz musiała bowiem wyrzucić – a im mniejszy będzie słoiczek, tym mniej jedzenia się zmarnuje. 

Jeśli przygotowujesz dla malca jedzenie w podróży, ważne jest zachowanie higieny. A ponieważ w drodze może być problem z umyciem rąk, warto zabrać ze sobą płyn do mycia rąk „bez wody“ (do kupienia w aptekach). Możesz też przetrzeć dłonie wilgotnymi chusteczkami dla niemowląt.

Czytaj również: Przekąski do samochodu dla dziecka. Jakie jedzenie zabrać ze sobą w podróż?

Pierwsza podróż z dzieckiem. O co trzeba zadbać jadąc w podróż samochodem? [PORADY]

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza