Rozszerzanie diety niemowlaka - 7 najczęstszych błędów

2021-07-28 11:57

Rozszerzanie diety niemowlaka to etap, na który czeka z niecierpliwością niejedna mama. Poznawanie przez malca nowych smaków to ekscytująca przygoda, ale i wielka odpowiedzialność. Zobacz, jakie błędy w rozszerzaniu diety niemowlaka najczęściej popełniają rodzice.

Rozszerzanie diety niemowlaka - 7 najczęstszych błędów
Autor: Getty images Rozszerzanie diety niemowlaka - 7 najczęstszych błędów

Najczęstsze błędy w rozszerzaniu diety niemowlaka mogą przyczynić się do powstania złych nawyków żywieniowych i chorób przewlekłych w dorosłym życiu. Dlatego umiejętne wprowadzanie do menu malca nowych potraw to ważne i odpowiedzialne zadanie. Niestety, rodzice często popełniają błędy w czasie rozszerzania diety, które nie wynikają z ich złej woli, a jedynie z niepełnej wiedzy.

Jakie to błędy? By zaakceptować nowy smak, dziecko musi go spróbować nawet 20 razy! Dlatego rezygnowanie po pierwszej próbie podania maluchowi np. brokułów to błąd, prowadzący do ubogiej w smaki i składniki odżywcze diety. Dziecko przyzwyczaja się do kilku produktów i nie chce jeść nic innego.

Podczas rozszerzania diety konsekwentnie podawaj odrzucony za pierwszym razem składnik, w końcu dziecko się przyzwyczai, a jeśli nie – będziesz mieć pewność, że rzeczywiście go nie lubi. Nie karm jednak na siłę, zgodnie z podstawową zasadą rozszerzania diety to dziecko ma zdecydować, ile zje, a rodzic – co i kiedy. Poznaj 7 najczęstszych błędów popełnianych przy rozszerzaniu diety niemowlaka.

Spis treści

  1. 7 najczęstszych błędów w rozszerzaniu diety niemowlaka
  2. Niepotrzebne przyprawy
  3.  Zbyt częste posiłki
  4. Za wczesne wprowadzanie krowiego mleka
  5. Podawanie „dorosłych” produktów
  6. Zbyt dużo soków
  7. Wyłącznie papki
  8. Brak wyboru
Rozszerzanie diety - wywiad z dr inż. Joanną Neuhoff-Murawską

7 najczęstszych błędów w rozszerzaniu diety niemowlaka

Niepotrzebne przyprawy

Rodzicom potrawy dla niemowląt wydają się mdłe, dlatego solenie zupek i słodzenie przecierów z owoców to częsta praktyka podczas rozszerzania diety. To niepotrzebne, ponieważ niemowlę inaczej odczuwa smak, dzięki temu, że kubki smakowe pokrywają właściwie całą jamę ustną.

Doprawianie jest szkodliwe dla dziecka, skutkuje brakiem akceptacji naturalnego smaku warzyw i owoców, otyłością, próchnicą. W 8. miesiącu życia można zacząć doprawiać dania odrobiną suszonych ziół (pojedynczymi, nie mieszankami). W 10. miesiącu dozwolona jest sól w małych ilościach, ale nie jest to niezbędne, jeśli dziecko chętnie je potrawy bez soli.

Czytaj: Rozszerzanie diety niemowlaka: jak sprawdzić, co uczula dziecko?

Nowy schemat żywienia niemowląt: co radzą specjaliści? [PDF DO POBRANIA]

 Zbyt częste posiłki

Układ pokarmowy półrocznego dziecka jest już przyzwyczajony do 3-4 godzinnych przerw między posiłkami. Są one niezbędne do prawidłowego trawienia. Oznacza to, że w ciągu dnia dziecko powinno zjeść 5 posiłków. W praktyce wiele dzieci zjada nawet kilkanaście posiłków dziennie.

Dziecko, które dostaje liczne przekąski między posiłkami, nie ma już apetytu na główne dania. Najczęściej też przekąski te są mało wartościowe, bogate w cukier. Efektem mogą być niedobory składników odżywczych i nadwaga.

Za wczesne wprowadzanie krowiego mleka

Krowie mleko może być wprowadzone do diety dziecka dopiero w 2., a nawet w 3. roku życia. Do tego czasu dziecko powinno pić mleko matki lub dostosowane do wieku mleko modyfikowane. Mleko krowie obciąża organizm małego dziecka białkiem i solami mineralnymi, może też być przyczyną alergii. Zbyt wczesna ekspozycja na krowie mleko jest też wymieniana wśród przyczyn zachorowania na cukrzycę typu 1.

Czytaj: Rozszerzanie diety: jak rozszerzyć dietę niemowlaka karmionego piersią?

 Pierwszy jogurt dla niemowlaka: jaki i od kiedy?

Podawanie „dorosłych” produktów

Jeśli maluch chętnie akceptuje nowe smaki i z apetytem zjada posiłki, rodzice mogą ulec pokusie, by podać dziecku „dorosłe” produkty: słodkie serki, jogurty, kotlety, parówki czy czekoladę. To duży błąd, bo zbyt wczesne podanie nieodpowiednich pokarmów może skutkować złymi nawykami żywieniowymi, alergiami, a w przyszłości chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak otyłość, cukrzyca typu 2 czy miażdżyca. 

Zbyt dużo soków

Wiele mam podaje dzieciom soki bez ograniczeń jako podstawowy napój. To błąd, bo soki są bardzo sycące i bogate w cukier. Zamiast nich niemowlę powinno gasić pragnienie wodą, a sok powinien być traktowany jako przekąska. Zaleca się podawanie maksimum 150 ml soku dziennie.

Czytaj: Cytrusy, banany i mango w diecie niemowlaka: kiedy można podawać dziecku owoce egzotyczne?

Co i ile powinien jeść niemowlak, żeby przespał całą noc? Czym karmić dziecko przed snem?

Wyłącznie papki

Przyzwyczajone do papek dziecko z trudem akceptuje grudki w posiłkach. Rozdrobnione jedzenie rozleniwia malucha, sprawiając, że nie chce mu się gryźć. Zdarza się, że zniechęceni rodzice jeszcze kilkulatkowi podają wyłącznie zmiksowane dania.

Zaleca się, by już w 8.-9. miesiącu życia niemowlak dostawał posiłki z kawałkami posiekanych czy startych warzyw, by stopniowo przyzwyczajał się do stałych pokarmów. To niezbędne do prawidłowego rozwoju zgryzu.

Brak wyboru

Zapewne słyszałaś już o metodzie BLW czyli "bobas lubi wybór". Dziecko (podobnie jak dorosły) może nie mieć ochoty na pomarańczową zupkę, za to być może chętnie chwyci za zielonego brokuła, który w dodatku posiada inną teksturę. Dziecko będzie jadło chętniej, jeśli samo może wziąć produkt do ręki.

Sonda
Co podajesz dziecku do picia?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza