Schemat żywienia niemowląt. Dieta dziecka w pierwszym roku życia

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Schemat żywienia niemowląt. Dieta w pierwszym roku życia
fot.: photos.com

Schemat żywienia niemowląt to opracowane przez specjalistów wskazówki, dotyczące żywienia dzieci. Ideą jego stworzenia jest ustalenie takiego sposobu żywienia dziecka, by sprzyjał zdrowemu rozwojowi niemowląt i był zgodny z najnowszą wiedzą naukową. To dlatego schemat żywienia niemowląt co parę lat ulega zmianie, więc warto trzymać rękę na pulsie. Istotne jest też to, że schemat żywienia niemowląt karmionych piersią jest nieco inny niż schemat żywienia niemowląt karmionych sztucznie.

Schemat żywienia niemowląt powinna znać każda mama. To podstawa, na której opiera się żywienie niemowlęcia, bez względu na to, czy karmione jest piersią czy butelką. Zgodnie z jego zaleceniami powinnaś układać jadłospis niemowlęcia i wzbogacać go o nowe dania.

Schemat żywienia niemowląt: karmienie piersią czy karmienie butelką - zawsze zaczynamy od mleka

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, niemowlę powinno być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku swojego życia, zaś mleko mamy powinno być jednym ze składników menu do drugiego roku życia.

Problem w tym, że nie zawsze jest to możliwe. Przyczyny są różne, najczęściej jednak kobiety rezygnują z karmienia naturalnego, gdy wracają do pracy po urlopie macierzyńskim bądź tracą pokarm. Są też i takie mamy, które od początku wiedzą, że będą karmić niemowlę sztucznie. Niezależnie od powodów, decyzja o zmianie sposobu karmienia jest jedną z najważniejszych w życiu młodej mamy. A ponieważ mleko jeszcze długo będzie stanowiło podstawę diety niemowlęcia, pokarm naturalny trzeba zastąpić odpowiednią mieszanką modyfikowaną.

Jednak dość szybko nadchodzi czas, gdy samo mleko to za mało. Pora na rozszerzenie diety niemowlęcia. Co, jak i kiedy wprowadzać do diety niemowlaka? Odpowiedź znajdziesz pod poniższymi linkami - pliki otwierają się w nowym oknie przeglądarki, ale możesz je również zapisać na pulpicie swojego komputera, klikając na nie prawym przyciskiem i wybierając z listy opcję "zapisz element docelowy jako".

Pobierz schemat żywienia niemowląt karmionych sztucznie [PDF]

Pobierz schemat żywienia niemowląt karmionych piersią [PDF]

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.