Żywienie dziecka: nauka gryzienia pokarmu

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Karmienie dziecka od podstaw - Gryzienie
fot.: Jupiterimages

Nauka gryzienia pokarmu to podstawa samodzielnego jedzenia. Jedzenie dla dziecka nie zawsze będzie w formie papki. Dieta dziecka będzie się zmieniać z każdym tygodniem jego życia. Jeśli chcesz uniknąć w przyszłości częstych wizyt dziecka u ortodonty albo logopedy, niemowlę musi opanować gryzienie. Nie przedłużaj niepotrzebnie okresu ssania i jedzenia dokładnie rozdrobnionych papek. Dowiedz się, kiedy i na jaki zmienić pokarm dla dziecka.  

Prawidłowe żywienie dziecka jest niezbędne, by dziecko właściwie się rozwijało, nauka gryzienia pokarmu zaś – konieczne, by prawidłowo ukształtował się zgryz i aparat mowy niemowlęcia. Od sposobu karmienia w dużym stopniu zależy to, kiedy dziecko zacznie mówić, bo gdy gryzie (a nie połyka) pokarm, pracuje cały kompleks mięśni, które dzięki temu rozwijają się i wzmacniają które zapewnia jedzenie dla niemowląt. Te same mięśnie będą mu potem potrzebne do mówienia. Wbrew pozorom, brak zębównie jest przeszkodą w nauce gryzienia, bo twarde dziąsła również radzą sobie z rozdrabnianiem grudek i miękkich cząsteczek rozgotowanych warzyw czy mięsa. Kiedy więc i w jaki sposób zacząć proces nauki który ułatwi malcu gryzienie?

Nauka gryzienia pokarmu: 5.–7. miesiąc życia

To dla większości etap rozszerzania diety dla dziecka o pokarm inny niż mleko. Wszystkie nowe jedzenie dla niemowląt, które podajemy – zupy, owoce, gotowane warzywa – muszą być dokładnie zmiksowane. Inaczej maluszek może się nimi krztusić albo dławić. Karmienie niemowląt głownie pokarmem półpłynny, np. zupę jarzynową, można dawać butelką ze smoczkiem, raczej staraj się karmić dziecko łyżeczką, bo dzięki temu maluszek zdobędzie ważną umiejętność – gryzienie pokarmu ustami. Jak robić to prawidłowo? Na łyżeczkę nabierz pokarm dla dziecka w niewielkiej ilość i ułóż ją na dolnej wardze malca. Gdy sam otworzy usta, wsuń ją do buzi, oprzyj na środkowej części języka i poczekaj, aż zgarnie pokarm górną wargą. Jeśli zacznie wypychać z buzi łyżeczkę albo będzie próbował ją gryźć, możesz mu nią lekko docisnąć język.

Potem powoli wysuń łyżeczkę z buzi dziecka. Na początku na pewno nie będzie to łatwe, ale nigdy na siłę nie wpychaj łyżeczki do buzi dziecka ani jej nie wyrywaj. Nie staraj się też tak nią manewrować, by zostawić jedzenie w buzi, bo chodzi o to, by malec sam je zgarnął z łyżki. Jeśli karmienie dziecka w ten sposób jest nieakceptowane, pokarm krztusi dziecko się albo sprawia że wymiotuje, być może nie jest jeszcze na niego gotowe – w takiej sytuacji trzeba odczekać kilka dni, a potem spróbować ponownie. Karmienie półrocznych niemowląt od czasu do czasu może być urozmaicone o dawanie do rączki chrupka kukurydzianego, by powoli przyzwyczajać go do innej konsystencji.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.