Żywienie niemowlęcia. Jakie mleko modyfikowane wybrać?

źródło: miesięcznik "M jak mama"
Mleko dla debiutanta
fot.: BE&W

Mleko modyfikowane wpisało sie na stałe w żywienie niemowlęcia. Jest wiele mam, które z różnych powodów nie karmią piersią i to z myślą o nich producenci starają się, by mleko modyfikowane było jak najbardziej zbliżone składem do pokarmu kobiecego. Trudno sobie bez niego wyobrazić prawidłowe żywienie niemowlęcia. Wśród różnych rodzjów mieszanek, na pewno znajdziesz mleko modyfikowane odpowiednie dla twego niemowlęcia. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze mleka dla niemowlęcia.

Mleko modyfikowane dla niemowląt, które jest obecnie dostępne na rynku bardzo się różni od zwykłego mleka w proszku, podawanego niemowlętom jeszcze kilkanaście lat temu. Podstawą większości rodzajów mleka modyfikowanego jest mleko krowie, ale specjalnie zmodyfikowane, po to, by jak najbardziej przypominało mleko kobiece – pokarm idealny dla niemowlaka. Dzięki temu żywienie niemowlęcia karmionego butelką daje mu szansę na zdrowy rozwój.

Żywienie niemowlęcia: krowie mleko jest niezdrowe

Mieszanki są modyfikowane również z tego powodu, że mleko krowie jest dla malucha niezdrowe. Zawiera dwa razy więcej białka i niektórych pierwiastków mineralnych (np. potasu oraz sodu) niż pokarm kobiecy. W żołądku dziecka ścina się ono w trudne do strawienia kłaczki, obciąża delikatną wątrobę i nerki dziecka. Krowie mleko zawiera również składnik zwany betalaktoglobuliną, uznawany przez lekarzy za jeden z głównych alergenów pokarmowych. To dlatego nawet mała porcja mleka z kartonu może wywołać u malucha wymioty, biegunkę czy bóle brzuszka. W mleku od krowy za mało natomiast jest mikroelementów, witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz żelaza – niezbędnych dziecku do prawidłowego rozwoju.

Mleko modyfikowane: na czym to polega?

To szereg skomplikowanych procesów, które mają jeden cel: maksymalnie upodobnić skład mleka od krowy do składu pokarmu kobiecego.

Dobrze wiedzieć

Jakie mleko modyfikowane będzie najlepsze?
W sprzedaży jest kilka rodzajów mleka dla zdrowych niemowląt. Są preparaty zwykłe, wzbogacone w probiotyki, a także mieszanki dla dzieci z tendencją do ulewania. Są też hipoalergiczne, przeznaczone dla maluchów genetycznie obarczonych ryzykiem alergii, ale bez jej objawów. Nie wiesz, którą wybrać? Poproś o pomoc pediatrę opiekującego się twoim dzieckiem. Lekarz weźmie pod uwagę skład preparatów i potrzeby maleństwa, bo nie każde mleko nadaje się dla każdego malucha. Zanim poleci ci konkretny preparat, powinien zbadać dziecko. Warto wiedzieć: niektóre rodzaje mleka dla zdrowych niemowlaków, np. Enfamil czy Bebilon, można kupić również w aptece bez recepty. Takie mieszanki są zwykle droższe od tych dostępnych w sklepach, gdyż zawierają dodatkowo różne składniki.

Producenci zmniejszają ilość białka, dodają odpowiednią dla dziecka ilość tłuszczów nienasyconych, dbając, by proporcje między nimi były takie same, jak w pokarmie kobiecym. Do mieszanki dodaje się też cholesterol (niezbędny do rozwoju komórek czy wytwarzania w organizmie dziecka wit. D3) i węglowodany, dostarczające energii. Zmieniane są proporcje soli mineralnych, dodaje się do nich potrzebne maluchowi żelazo i jod (gdyby ich nie było, układ moczowy dziecka nie poradziłby sobie z wydalaniem nadmiaru mikroelementów).

Zmieniana jest także proporcja ilości wapnia do fosforu: w mleku modyfi kowanym wapnia jest dwa razy więcej niż fosforu, bo tylko wtedy kości i zęby malucha rozwij ają się prawidłowo, dzięki niezakłóconemu wchłanianiu tych pierwiastków.

Do mieszanek dla niemowląt dodawane są także witaminy znajdujące się w pokarmie naturalnym: A, C, D i E, a do niektórych rodzajów mleka również składniki wzmacniające odporność (probiotyki i prebiotyki) czy poprawiające rozwój i pracę mózgu (kwasy LCPUFA). Naukowcom nie udało się jeszcze wyprodukować mieszanki idealnej – takiej, która w stu procentach naśladowałaby pokarm matki. Ale skład preparatów jest stale udoskonalany – po to, by dostarczały one dziecku jak najwięcej niezbędnych składników odżywczych.

forum.mjakmama24.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama24.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.