ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY: co dawać do jedzenia dziecku z AZS?

karmienie piersia jak odstawic dziecko od piersi
fot.: photos.com

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która wymusza specjalną dietę niemowlaka. Jaką dietę wybrać dla dziecka z atopowym zapaleniem skóry? Czy dieta dziecka z AZS jest w stanie wpłynąć na stan skóry dziecka?

Najlepszym sposobem karmienia dziecka z atopowym zapaleniem skóry jest karmienie piersią. Warto o to walczyć i karmić tak długo, jak się da. Nie zawsze natomiast wskazana jest dieta eliminacyjna – o tym, czy z diety karmiącej mamy usunąć któreś produkty, zawsze decyduje lekarz. Jeśli nie karmisz piersią, dziecku trzeba podawać mieszankę zawierającą całkowicie zhydrolizowane białka mleka krowiego (którą konkretnie, również najlepiej jest ustalić ze specjalistą).

>>Jak zwiększyć laktację? Zobacz, co powinnaś zrobić, by karmić jak najdłużej>>

Atopowe zapalenie skóry a probiotyki

Badania dowiodły, że cenne dla zmniejszenia objawów atopowego zapalenie skóry są probiotyki ze szczepów Bifidobacterium lactis i Lactobacillus rhamnosus, gdyż uszczelniają ścianki jelit, zapobiegając reakcjom alergicznym. Probiotyki są obecne w mleku mamy, znajdują się w niektórych mieszankach modyfikowanych, można je też podawać doustnie, w dawce zaleconej przez lekarza.

Polecamy też

Atopowe zapalenie skóry a rozszerzanie diety

Tu najlepiej sprawdza się zasada: nic na własną rękę. To alergolog powinien zadecydować, kiedy dziecko jest gotowe na wprowadzenie do diety nowego pokarmu, a także – co ma być pierwszym (i każdym następnym) nowym daniem. Najczęściej odbywa się to zgodnie ze schematem rozszerzania diety. Nowe produkty najczęściej wprowadzane są w 5.–6. miesiącu życia dziecka. Na początku podaje się bardzo małą ilość nowego dania (pierwszego dnia jest to łyżeczka od herbaty), stopniowo ją zwiększając. Trzeba zachować dwutygodniową przerwę między wprowadzaniem kolejnych nowych w diecie pokarmów – w tym czasie uważnie obserwujemy, czy nie dochodzi do zaostrzenia objawów atopowego zapalenia skóry. Warto prowadzić kalendarz diety dziecka i wszystko zapisywać.

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-07-06 Publikacja: 2016-06-28
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.