ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY: w co ubierać dziecko?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) - fakty o najczęstszej alergii wśród dzieci

Atopowe zapalenie skóry to choroba skóry, a najbliżej jej jest ubranko dziecka. Dlatego jeśli twoje dziecko cierpi na AZS, nie bez znaczenia jest także to, w co je ubierasz. W co ubierać dziecko chore na atopowe zapalenie skóry?

W garderobie niemowlaka z atopowym zapaleniem skóry zakazane są ubranka z wełny i syntetyków, które mogą podrażniać skórę dziecka, a dodatkowo sprawiają, że dziecko się poci – a pot na skórze to jedna z przyczyn nasilonego swędzenia. Ubranka, które kupujesz niemowlakowi, muszą być uszyte z bawełny i nie mogą mieć żadnych szwów ani wystających elementów (np. metek), które drażnią skórę. Muszą być przewiewne. Najlepsze są białe albo pastelowe – skóra wielu atopików źle reaguje na barwniki używane do tkanin.

>>Ubranka dla dziecka: jakie tkaniny wybierać dla dziecka?>>

Atopowe zapalenie skóry - ubranko i co jeszcze

Niemowlaka z atopowym zapaleniem skóry nie wolno przegrzewać – najlepszy jest strój na cebulkę, który pozwala w razie konieczności zdjąć jedną albo dwie warstwy ubrania. To, czy dziecku nie jest za gorąco, sprawdzisz, przykładając dłoń do jego karku (jeśli wszystko jest w porządku, skóra w tym miejscu będzie miała normalną temperaturę).

Polecamy też

Atopowe zapalenie skóry - pościel i ubranie do snu dla dziecka

Niemowlę nie potrzebuje poduszki. Ale to, w czym śpi dziecko z atopowym zapaleniem skóry i pod czym, ma znaczenie. Do snu wystarczy założyć kaftanik i śpioszki i przykryć dziecko lekkim okryciem, pod którym się nie spoci. Wiosną i latem może to być bawełniany kocyk obleczony poszewką, w upalne dni niemowlę nie musi być niczym przykryte. Tkaniny, z którymi skóra dziecka ma kontakt, muszą być czyste, trzeba je prać również przed pierwszym użyciem. Niestety, ubranka atopika – zwykle jasne – są często mocno pobrudzone, a niebagatelny udział w procesie ich brudzenia mają tłuste maści i emolienty, które osadzają się na tkaninie. Doświadczeni rodzice dzieci z atopowym zapaleniem skóry radzą, by brudne ubranka najpierw uprać w detergencie, który rozpuści tłuszcz – może to być zwykły płyn do naczyń – a dopiero potem w delikatnym proszku albo płynie (np. Jelp, Lovela, Barwa itp.). Bardzo ważne jest staranne wypłukanie tkanin z resztek detergentów – można to zrobić, włączając program dodatkowego płukania.

>>Czy prać nowe ubranka dla dzieci?>>

Pielęgnacja skóry atopowej u dzieci: wideo

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie wymagające specjalnej pielęgnacji. Trzeba pamiętać, że nadmierna (zbyt częsta i zbyt długa) kąpiel niemowlaka może powodować nasilanie zmian atopowych. Tuż po kąpieli stosujemy tzw. emolienty, ważne jest by preparaty były stosowane jak najszybciej. Jeżeli zmiany skórne są bardzo nasilone, zakażone trzeba stosować leki z antybiotykami. Prawidłowe i ciągłe nawilżanie skóry niemowląt z atopowym zapaleniem jest bardzo ważne, zaprzestanie tego zabiegu powoduje szybki nawrót choroby. O odpowiedniej pielęgnacji niemowląt z AZS - opowiada pediatra Andrzej Mierzecki z kliniki ENEL MED.

Aktualizacja: 2016-07-04 Publikacja: 2016-06-28
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.