CIEMIENIUCHA – jak pozbyć się ciemieniuchy u niemowlęcia?

Ciemieniucha
fot.: photos.com

Ciemieniucha w żaden sposób nie dokucza dziecku. Ciemienucha nie boli też ani nie swędzi. Jednak jeśli zauważysz żółte łuski na skórze głowy dziecka, postaraj się ich pozbyć, bo nie tylko szpecą, ale mogą być w przyszłości przyczyną problemów z włosami. Co pomaga na ciemieniuchę i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha, czyli grube żółte łuski pokrywające skórę pod włoskami, jest ubocznym efektem działania hormonów mamy, które krążą w organizmie dziecka jeszcze przez pewien czas po urodzeniu i powodują, że gruczoły łojowe pracują intensywniej. To one sprawiają, że na główce dziecka zasychający łój tworzy brzydkie łuski. Nie wolno ich zdrapywać, bo można uszkodzić delikatną skórę dziecka. Ciemieniucha nie przysparza dziecku żadnych dolegliwości, nawet nie swędzi, ale trzeba z nią walczyć, by nie doszło do zakażenia.

Ciemieniucha - kosmetyki na ciemieniuchę

  • Oliwka – jeżeli łusek na skórze głowy jest niewiele, wystarczy codziennie myć głowę dziecka szamponem dla dzieci i dokładnie ją szczotkować szczoteczką z miękkim włosiem. Możemy też przed kąpielą smarować główkę dziecka oliwką i dopiero potem wyczesywać łuski. Jeśli to nie pomoże, na kilka godzin przed myciem smarujemy główkę dziecka oliwką lub tłustym kremem, a na główkę zakładamy bawełnianą czapeczkę – dzięki temu składniki zawarte w kosmetyku lepiej zadziałają, zmiękczą skórę i łuski łatwiej będzie wyczesać. 
  • Preparaty z apteki – do likwidacji ciemieniuchy możemy także zastosować preparaty dostępne w aptece. Są to kremy i olejki specjalnie przeznaczone do wrażliwej skóry niemowlaka. Kosmetyki te zawierają substancje, które przyspieszają odwarstwianie się łusek, hamują nadmierne wydzielanie się łoju, nawilżają i łagodzą podrażnienia na skórze głowy
  • Domowy sposób na ciemieniuchę – do mycia głowy dziecka, który ma ciemieniuchę, możemy też użyć namoczonych w wodzie otrąb. Działają one łagodząco i kojąco na skórę głowy, ponadto zmiękczają łuski, które następnie trzeba wyczesać

Uwaga! Warunkiem powodzenia stosowanej przez nas kuracji na ciemieniuchę jest konsekwencja i cierpliwość, bo czasami zabiegi te trzeba powtarzać codziennie nawet przez 7–10 dni.

Ciemieniucha może nawracać

Niestety, ciemieniucha lubi powracać, często nawet kilkakrotnie. Może się także pojawić nawet u kilkulatka. Wówczas stosujemy te same sposoby na ciemieniuchę co w przypadku niemowlęcia. Jeśli jednak wymienione środki i preparaty nie pomogą, trzeba się wybrać z dzieckiem do dermatologa, który przepisze specjalną maść hamującą powstawanie łusek. Trzeba także pamiętać, że zmiany na skórze głowy mogą też być objawem innych chorób, np. atopowego zapalenia skóry, alergii czy łuszczycy, na które samo smarowanie olejkiem nie pomoże.

>>Atopowe zapalenie skóry (AZS) - najczęstsza alergia wśród dzieci>>

Ciemieniucha: wideo

Ciemieniucha może pojawić się na skórze małego dziecka między trzecim a szóstym tygodniem życia. Objawia się wystąpieniem żółtej skorupki (żółtych łusek), najczęściej na głowie. Zdarza się jednak, że ciemieniucha tworzy się w okolicy brwi, przy nosku, czy za uszami. Ciemieniucha to dość częsta przypadłość, która nie wynika z nieprawidłowej opieki nad dzieckiem. Zapytaliśmy eksperta o to co wywołuje ciemieniuchę u dziecka, co zrobić gdy się pojawi oraz jak pielęgnować skórę dziecka.

Nie przegap

Aktualizacja: 2016-06-23 Publikacja: 2012-11-06
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.