Co lubi SKÓRA niemowlaka?

2014-05-02 16:04

Niemowlę wymaga specjalnego traktowania, również w dziedzinie pielęgnacji skóry. Co jest dobre dla wrażliwej skóry niemowlaka, a co nie?

co lubi skora niemowlaka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Co lubi SKÓRA niemowlaka?

Spis treści

  1. Skóra niemowlaka pod pieluszką
  2. Pielęgnacja skóry niemowlaka bez podrażnień
  3. Kojący masaż niemowlaka
  4. Osuszanie bez pocierania
  5. Przewiewne, jasne ubranka dla niemowlaka
  6. Nie ubieraj dziecka zbyt ciepło
  7. Zrezygnuj ze spaceru, gdy jest bardzo zimno
  8. Ratunek na odmrożenia!
  9. To może szkodzić!
  10. Polecamy wideo: Jak uśpić dziecko?

Delikatna do przesady – te słowa chyba najlepiej podsumowują to, co trzeba wiedzieć na temat niemowlęcej skóry, by umieć o nią odpowiednio zadbać. Tuż po narodzinach skóra niemowlaka jest cienka (nawet o połowę cieńsza niż u starszego dziecka) i nie ma jeszcze dobrze wykształconej bariery ochronnej, dlatego mogą przez nią przenikać różne substancje, np. składniki kosmetyków. Naskórek noworodka słabiej przylega do skóry właściwej, łatwiej więc go uszkodzić. Brak warstwy hydrolipidowej, niska aktywność gruczołów potowych oraz zasadowy odczyn pH sprawiają zaś, że skóra niemowlęcia jest skłonna do podrażnień. Unikniesz kłopotów, jeśli będziesz wiedziała, co lubi niemowlęca skóra, a czego nie toleruje.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Skóra niemowlaka pod pieluszką

Sucho i przewiewnie – takie warunki powinny panować pod pieluszką. Inaczej mogą się pojawić bolesne odparzenia. Dlatego częste przewijanie dziecka oraz dostęp świeżego powietrza do okolic ukrytych pod pieluszką (a więc narażonych na stałą wilgotność) to jeden z priorytetów pielęgnacji. Można to zapewnić na kilka sposobów. Maluszka przewijaj co dwie, trzy godziny i od razu, gdy poczujesz, że w pieluszce jest kupa. Kupując pieluszki, nie kieruj się niską ceną – lepiej zainwestować nieco więcej, ale mieć pewność, że jest to produkt dobrej jakości, którego powłoka i wypełnienie działają na podobnej zasadzie, co dobra membrana w ubraniach sportowych.

Zobacz: Mąka ziemniaczana w pielęgnacji niemowląt

Pieluszki powinny „oddychać”, czyli przepuszczać powietrze, ale jednocześnie dobrze i szybko wchłaniać mocz, by jak najkrócej miał kontakt ze skórą. Przewijając malca, warto wykonać prosty manewr – pozwolić dziecku przez kwadrans pofikać bez pieluszki (na kocyku, pod który podkładamy ceratkę). Skóra bardzo to lubi, bo wietrzenie pupy osusza pozostałości wilgoci. Jeśli malec ma skłonność do podrażnień, warto tuż przed założeniem pieluszki nałożyć cienką warstwę kremu przeciw odparzeniom, bo to dodatkowa ochrona, która zabezpiecza skórę przed kontaktem z moczem i kałem.

Pielęgnacja skóry niemowlaka bez podrażnień

Emolienty – to słowo w słowniku przeciętnego, niecierpiącego z powodu chorób skóry człowieka pojawia się po raz pierwszy zazwyczaj wtedy, gdy rodzi mu się dziecko. Warto je poznać, bo emolienty to substancje, które pomagają skórze utrzymać – albo w przypadku problemów odzyskać – dobrą formę. To cząsteczki mające zdolność wbudowywania się w warstwę ochronną naskórka, co zapobiega zbytniemu przesuszeniu się skóry. Nazwą tą określa się również grupę kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej, także u niemowląt.

Od tradycyjnych niemowlęcych kosmetyków różnią się tym, że nie zawierają kompozycji zapachowych, a kupić je można praktycznie tylko w aptekach. Warto w nie zainwestować, bo wrażliwa niemowlęca skóra bardzo je lubi – nie podrażniają, łagodzą ewentualne zmiany. Jeśli malec nie ma skóry atopowej, nie trzeba stosować ich w dużej ilości – wystarczy używać jednego wybranego preparatu, np. emulsji do kąpieli albo preparatu do mycia ciała. Do pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych można wykorzystywać zwykłe kosmetyki dla niemowląt.

Uwaga na niebezpieczne kosmetyki dla dzieci. Jakie składniki zawarte w kosmetykach są szkodliwe dla skóry dziecka? >>

Kojący masaż niemowlaka

O zaletach masowania niemowlaka można byłoby napisać wiele. To nie tylko sposób na nawiązanie z malcem głębokiej więzi, zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa czy metoda wyciszenia dziecka przed położeniem go spać. Masaż ma również bardzo dobry wpływ na kondycję skóry, bo dzięki niemu naskórek regeneruje się szybciej, a cenne dla skóry substancje zawarte w kosmetykach łatwiej się wchłaniają. Maluszka najlepiej masować, gdy skończy pierwszy miesiąc życia (eksperci zalecają, by pierwsze próby przeprowadzić nie wcześniej niż między 4. a 6. tygodniem życia, ale można też zaczynać, gdy niemowlę ma kilka miesięcy). W pomieszczeniu powinno być ciepło, nie może być przeciągu. Malca rozbierz do pieluszki, ułóż na kocyku, rozprowadź na jego ciele trochę oliwki (o temperaturze pokojowej) i delikatnie masuj. Najlepiej to robić o tej samej porze dnia, na przykład po kąpieli, trzy–cztery razy w tygodniu.

Jak wykonywać masaż noworodka i niemowlaka? >>

Osuszanie bez pocierania

Delikatna skóra malca lubi być dotykana lekko, bez tarcia i nacisku. Mocno trąc ją ręcznikiem, łatwo doprowadzić do bolesnych otarć naskórka. Warto o tym pamiętać, osuszając ciało malca po kąpieli. Najwygodniej jest owinąć dużym ręcznikiem całe dziecko, a potem delikatnie przyciskać tkaninę do skóry, by wchłonęła wilgoć. Miejscem, na które trzeba zwrócić baczną uwagę, są fałdki skórne. Rozkoszne, ale trudne do pielęgnacji – łatwo przeoczyć zawilgocenia, jakie gromadzą się po kąpieli. Bywa to przyczyną bolesnych otarć, dlatego te miejsca trzeba osuszać szczególnie starannie.

Przewiewne, jasne ubranka dla niemowlaka

Obowiązująca podczas przewijania zasada dostępu świeżego powietrza do skóry sprawdza się również podczas ubierania malca. Nawet lekko ubrane dziecko, które ma na sobie bluzeczkę czy spodenki uszyte z materiału, w którym dominują sztuczne włókna, szybko się poci, a w konsekwencji może mieć potówki. Kupując maluszkowi ubranka, warto więc sprawdzić, z czego są wykonane. Skóra dziecka lubi najbardziej ciuszki z bawełny i lnu i to one powinny być podstawą dziecięcej garderoby. Odzież z niewielką domieszką sztucznych włókien jej nie zaszkodzi, jednak lepiej unikać ubranek, w której one przeważają. Lepsze są ubranka jasne, w pastelowych odcieniach niż ciuszki o intensywnych kolorach – barwniki użyte do farbowania to substancje chemiczne, które mogą podrażniać.

Jak kupować ubranka dla niemowląt. Na co zwracać uwagę? >>

Nie ubieraj dziecka zbyt ciepło

Jeśli maluchowi będzie za gorąco, na jego skórze mogą się pojawić drobne czerwone krostki – potówki. Znikną same, są jednak sygnałem, że maluszkowi trzeba zakładać o jedną warstwę ubranek mniej niż do tej pory. W ciepłym domu wystarczy pajacyk z długimi rękawami. Na spacerze – bielizna (body, cieplejszy pajacyk), na to sweterek, ciepły kombinezon i dodatkowo śpiworek do wózka.

Zrezygnuj ze spaceru, gdy jest bardzo zimno

Dolna granica temperatury, przy której można spacerować z niemowlakiem, to minus 10°C, a minus pięć – jeśli mocno wieje, bo wtedy  odczuwalna temperatura jest sporo niższa.  Tak niska temperatura ma negatywny wpływ na skórę i może być przyczyną jej silnego wyziębienia, a nawet odmrożeń.

Dobrze wiedzieć

Ratunek na odmrożenia!

Odmrożona skóra jest czerwona, lekko obrzęknięta. Z niewielkim odmrożeniem można sobie poradzić, stopniowo rozgrzewając odmrożone miejsce. U małych dzieci najczęściej odmrażają się policzki, nosek, uszka, paluszki... Aby wróciło prawidłowe krążenie, wystarczy przykładać w te miejsca ciepły kompres – do momentu, aż skóra zrobi się ciepła (rączkę lub nóżkę można też zanurzyć w lekko ciepłej wodzie). Potem na odmrożoną skórę trzeba nałożyć krem nawilżający. Jeśli domowe sposoby nie pomagają albo odmrożenie jest rozległe, trzeba pojechać do lekarza.

To może szkodzić!

Jest wiele czynników, które działają niekorzystnie na skórę malca:

SILNE SŁOŃCE. Skóra niemowlęca prawie nie wytwarza melaniny, nie ma więc naturalnej ochrony przed promieniami UV. Jeśli nasłonecznienie jest silne, już po kilku minutach bez ochrony dziecko może doznać bolesnych poparzeń. Dlatego warto zadbać o to, by na spacerze malec zawsze był w cieniu budki czy parasolki, a miejsca narażone na poparzenia słoneczne chronić kremem dla niemowląt z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Nie obawiaj się o wytwarzanie witaminy D – ta ilość promieni, która dotrze do skóry malca, pobudzi jej produkcję, ale nie zaszkodzi dziecku.

KLIMATYZACJA. Wysusza powietrze, a wraz z nim i skórę, co w przypadku niemowląt może stanowić problem, gdyż ich skóra jest sucha niejako z natury. W obecności dziecka lepiej jej nie włączać, a jeśli trzeba to zrobić, to warto dodatkowo natłuszczać ciało niemowlęcia emolientem.

ZBYT DŁUGA KĄPIEL. Również wysusza, bo woda usuwa bardzo cienką warstwę lipidową naskórka. Warto przyjąć zasadę, że kąpiemy malca nie dłużej niż przez kwadrans. Negatywny wpływ wody można złagodzić, dolewając do wanny odrobinę oliwki lub emolientu do kąpieli.

DETERGENTY W ŚRODKACH DO PRANIA. Silne substancje stosowane w proszkach i odplamiaczach mogą podrażniać dziecięcą skórę. U bardzo małych dzieci cząsteczki detergentów mogą wręcz przez nią przenikać. Do prania dziecięcych ubranek i tkanin, z którymi malec ma styczność (pościeli, bluzek mamy itp.) lepiej więc nie stosować zwykłych proszków do prania i odplamiaczy. Bezpieczniejsze będą środki przeznaczone do prania odzieży niemowlęcej.

SUBSTANCJE ZAPACHOWE W KOSMETYKACH. To jeden z silniejszych alergenów. Niestety, spotykany bywa również w kosmetykach przeznaczonych dla niemowląt. Nie każda kompozycja zapachowa drażni skórę, jednak może się tak zdarzyć – dlatego w pierwszej kolejności warto kupować kosmetyki bezzapachowe. Niekiedy producenci używają kompozycji hipoalergicznych, które nie uczulają – wtedy taka informacja znajduje się na opakowaniu kosmetyku.

MYJKI I GĄBKI. Są stosowane w wilgotnym środowisku, dlatego stanowią znakomite siedlisko dla bakterii i grzybów. Lepiej więc ich nie używać. Dziecko najlepiej myć po prostu ręką.

NIE OSŁANIAJ BUZI SZALIKIEM. Podczas spaceru usta malucha nie mogą być osłonięte żadną tkaniną. Szybko osadzi się na niej para z wydychanego powietrza – materiał najpierw zrobi się wilgotny, a następnie sztywny od mrozu. Kryształki lodu mogą boleśnie ocierać skórę dziecka, a nawet do niej przymarznąć.  W mroźne dni usta wystarczy posmarować grubą warstwą kremu ochronnego lub specjalną pomadką.

Polecamy wideo: Jak uśpić dziecko?

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza