Czy kilkumiesięczna dziewczynka potrzebuje kolczyków? Zdania są podzielone...

2022-04-01 15:00

Przekłuwanie uszu u kilkumiesięcznych dziewczynek budzi skrajne emocje. Zwolennicy twierdzą, że niemowlak szybko zapomni o bólu, przeciwnicy - że z decyzją o przekłuciu uszu należy poczekać aż dziewczynka będzie starsza. A ty jak uważasz?

Przekłuwanie uszu u niemowlaka
Autor: Getty images Czy kilkumiesięczna dziewczynka potrzebuje kolczyków?

Kilkumiesięczna dziewczynka z kolczykami w uszach to dość częsty widok. Mamy, które decydują się przebić uszy niemowlakowi argumentują, że im wcześniej tym lepiej – dziecko w przyszłości zupełnie nie będzie pamiętało bólu.

Jest też duża grupa mam, która uważa, że przekłuwanie uszu kilkumiesięcznym dziewczynkom to okrutny i bezmyślny sposób „upiększania” bobasa.

Spis treści

  1. Niebezpieczne kolczyki
  2. Alergia na metal
  3. Czy niemowlę z kolczykami wygląda ładniej?
  4. Decyzja należy do rodziców
Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

Niebezpieczne kolczyki

Kolczyki w tym wieku, zdaniem lekarzy mogą stwarzać niebezpieczeństwo i nie chodzi tu tylko o ryzyko zakażenia, jakie może się wdać po przekuciu uszu. Maleńka dziewczynka sporo czasu spędza w pozycji leżącej – kręci się, obraca, jej ruchy nie są w pełni skoordynowane – może niechcący zahaczyć kolczykiem o kołderkę czy prześcieradło i skaleczyć uszko.

Niemowlę może też przez przypadek odkryć, że w jego uszku znajduje się jakieś ciało obce i postanowi je usunąć. Pociągając za kolczyk może skaleczyć ucho.

Może też zdarzyć się, że bez problemu wyjmie kolczyk z ucha. Taki mały przedmiot w niemowlęcych rączkach to duże prawdopodobieństwo połknięcia go przez maluszka lub zakrztuszenia się.

Czytaj: Nowa niebezpieczna zabawa na Tik Toku. Rodzice okrutnie żartują ze swoich dzieci

"Przekłułam uszy półrocznej córce. Czy żałuję?"

Alergia na metal

Coraz więcej osób skarży się, że kontakt z metalem powoduje u nich reakcję alergiczną. Problem nie zawsze powstaje od razu. Zdarza się, że po kilku latach nagle pojawia się alergia na kolczyki, łańcuszki, suwaki, paski do spodni. Winowajcą najczęściej jest nikiel.

Kogo spotkała ta dolegliwość, wie jak bardzo jest nieprzyjemna. Osoba dorosła, która poczuje nagłe swędzenie w miejscu kolczyka może po prostu go usunąć. Niestety, niemowlę nie powie mamie, że coś nieprzyjemnego dzieje się z jego uchem.

Problemem jest również jakość kolczyków, które są dostępne na rynku.

- Przekłuwając ucho dziecku wkładacie mu w żywą ranę metal, którego jakość wykonania może być różna. Wiara w producenta, że nie zaoszczędził na materiale, na jego obróbce, na jego przygotowaniu może źle się skończyć.

Obniżona odporność korozyjna stali to przenikanie do organizmu Waszego dziecka jonów metali, które mogą je zatruć. Źle przygotowana, bardzo rozwinięta powierzchnia ułatwia również życie i rozkwit bakterii w ranie Waszego dziecka - tak w rozmowie z popularną blogerką Hafiją (www.hafija.pl) mówi Agnieszka, z zawodu inżynier materiałowy, z zamiłowania korozjonista.

Czy niemowlę z kolczykami wygląda ładniej?

Niemowlęta zdecydowanie nie potrzebują "upiększania". Kilkumiesięczne bobasy są słodkie (bez wyjątku) i kolczyki nie są im do niczego potrzebne. Warto poczekać kilka lat, do momentu kiedy dziewczynka sama zapragnie i poprosi mamę o przebicie uszu.

Decyzja należy do rodziców

Niektórzy rodzice argumentują wczesne przekłucie uszu tym, że dziewczynka w przyszłości nie będzie pamiętała bólu i będzie miała już kolczyki, gdy jej rówieśniczki dopiero zaczną przekłuwać uszy. Jednak czy ból kilkumiesięcznego dziecka jest mniejszy niż kilkulatka?

Decyzja o przekłuciu uszu niemowlakowi należy do rodziców, jednak może warto poczekać, aż dziewczynka sama stwierdzi czy jej się to podoba, czy nie?

Czytaj: Amnezja dziecięca - dlaczego brakuje nam wspomnień z wczesnego dzieciństwa?

Kolczyk w sutku – czy to bezpieczne? Czy zdjąć go na czas ciąży i karmienia piersią?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza