Kiedy można obciąć włosy niemowlaka, czym i jak często je myć? Zasady pielęgnacji bez zabobonów

2022-04-07 16:15

Jak dbać o włosy dziecka i kiedy pierwszy raz obciąć mu włosy? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa. W końcu jakość włosów dziecka zależy głównie od genów, ale ich wygląd to zasługa rodziców. Przeczytajcie porady, jak pielęgnować włosy dziecka, jakich kosmetyków używać i czym czesać włosy niemowlaka!

niemowlę włosy
Autor: Getty Images Jak pielęgnować włosy niemowlaka?

Niektóre dzieci rodzą się zupełnie łyse, ale są i takie, które od pierwszych dni życia mają bujną czuprynę. Wiele zależy od genów oraz od rasy: Azjaci i Afrykanie rodzą się z gęstymi, grubymi włosami, dzieci rasy białej mają je zwykle słabsze i cieńsze. Ponieważ włosy dziecka są bardzo delikatne, należy o nie dbać od samego początku. Jak prawidłowo pielęgnować włosy dziecka i kiedy po raz pierwszy obciąć niemowlęciu włosy?

Spis treści

  1. Jak dbać o pierwsze włosy noworodka?
  2. Jak często myć głowę niemowlaka?
  3. Prawidłowe mycie głowy niemowlaka:
  4. Ciemieniucha u niemowlaka
  5. Kiedy pierwszy raz obciąć dziecku włosy?
  6. Pierwsze fryzury u dziecka
  7. Jak podciąć dziecku grzywkę?
Kąpiel niemowlęcia

Jak dbać o pierwsze włosy noworodka?

Pierwsza czupryna noworodka to właściwie nie włosy, a tzw. meszek. Jego długość nie przekracza 1–2 cm, a cechami charakterystycznymi są niebywała miękkość i puszystość.

Meszek utrzymuje się na głowie tylko kilka miesięcy – ze względu na to, że jest tak delikatny, szybko zanika. W tym procesie pomaga fakt, że większość doby maluszek spędza w pozycji leżącej, trąc główką o prześcieradło lub materacyk wózka.

Dlatego większość niemowląt ma z tyłu głowy łyse placki. Włoski zaczną rosnąć, gdy dziecko zacznie spędzać więcej czasu na brzuszku, a przede wszystkim w pozycji siedzącej, czyli ok. 6. miesiąca życia. Do tego czasu główka noworodka wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Jak często myć głowę niemowlaka?

Mieszki włosowe meszku nie mają gruczołów łojowych, które natłuszczałyby włosy, chroniąc je przed bakteriami, dlatego w pierwszym półroczu życia nie należy myć małej główki każdego dnia.

Obecnie wśród specjalistów panuje przekonanie, że mycie włosów u dziecka to zabieg, który można wykonywać 2–3 razy w tygodniu. Chodzi o to, by nie zmywać warstwy ochronnej produkowanej przez skórę i nie przesuszać jej niepotrzebnie. Dotyczy to także późniejszych lat życia.

Oczywiście w upalne dni warto myć włoski codziennie. Dobrze też robić to częściej, jeśli dziecko jest alergikiem (pyłki traw osiadają na włoskach i potęgują uczulenie).

Sprawdź również: Dlaczego niektóre dzieci rodzą się z długimi włosami?

Nowe zalecenia dotyczące kąpieli niemowlaka

Prawidłowe mycie głowy niemowlaka:

  • W pierwszych miesiącach życia wystarczy mycie delikatnym mydełkiem lub żelem dla niemowląt, które nie spowoduje podrażnień. Można też stosować emolienty, które jednocześnie nawilżają i natłuszczają skórę.  W drugim półroczu życia warto kupić malcowi szampon dla niemowląt lub żel typu 2 w 1 do ciała i włosów, pamiętając, że najzdrowsze dla skóry dziecka są kosmetyki o pH w granicach 4,5 do 6. 
  • Nie wolno używać do mycia głowy szamponów rodziców, bo ich działanie odtłuszczające jest zbyt agresywne dla tak małego dziecka, ani odżywek, bo nie są malcowi do niczego potrzebne. 
  • Cieniutkiego meszku na główce niemowlaka nie wolno zbyt mocno trzeć ręcznikiem ani suszyć suszarką – może to osłabić i przesuszyć skórę główki. Wilgotne włoski najlepiej pozostawić, by wyschły same. Jeśli boisz się, że zimą malec się zaziębi, leżąc z mokrą głową, kup specjalną suszarkę do włosów dla niemowląt. Urządzenie to jest ciche, ma niską temperaturę grzania (do 45°C) oraz słaby strumień powietrza. 
  • Meszek, a tym bardziej właściwe włosy dziecka, należy czesać, by się nie splątały. Na początek wystarczy miękka szczotka, która delikatnie ułoży niesforną czuprynę malca, potem może to być plastikowy grzebień o łagodnie zakończonych zębach. Czesanie poprawia ukrwienie skóry, dlatego warto to robić nie tylko dla urody, ale i dla zdrowia.

Ciemieniucha u niemowlaka

Pierwsza czupryna maluszka jest miękka i delikatna. Niestety, jej urodę psuje niekiedy ciemieniucha. To żółtoszare łuski pokrywające powierzchnię główki małego dziecka. Są wynikiem zawirowań hormonalnych oraz niedojrzałości gruczołów łojowych, które produkują w pierwszych tygodniach i miesiącach życia niemowlęcia nadmierną ilość łoju. To właśnie łój po wyschnięciu zamienia się w ciemieniuchę.

Dolegliwość ta, chociaż nie jest estetyczna, to jednak nie jest też niebezpieczna dla maluszka. Ciemieniucha nie boli ani nie swędzi. Nie da się jej zapobiec, bo jest wynikiem naturalnej reakcji organizmu dziecka, ale można starać się ją usuwać, by nie osiągnęła zbytniej grubości – im więcej łusek na główce, tym trudniej je usunąć i tym gorsze oddychanie skóry w tych miejscach.

Niestety, ciemieniucha ma to do siebie, że nawraca, dlatego dopóki malec nie skończy 3–4 miesięcy i dopóki praca jego gruczołów nie unormuje się, może mieć z nią ciągłe problemy.

Aby się pozbyć ciemieniuchy, przed kąpielą posmaruj główkę malca specjalnym preparatem zmiękczającym łuski i regenerującym naskórek lub oliwką dla niemowląt (łusek nie wolno odrywać, zanim nie zmiękną). Następnie po kilkunastu minutach (w przypadku preparatów) lub po godzinie, dwóch (w przypadku oliwki) wystarczy wyczesać łuski z głowy dziecka miękką szczotką, a następnie umyć mu włoski.

Czytaj również: Jak sobie radzić z odparzeniami pieluszkowymi skóry?

Wypadanie włosów u dzieci: dlaczego dzieci łysieją? Przyczyny, objawy, leczenie

Kiedy pierwszy raz obciąć dziecku włosy?

Przed szóstym miesiącem życia główka dziecka rzadko kiedy pokryta jest cała włoskami, dlatego przed pierwszymi urodzinami zwykle dzieciom nie obcina się włosów. Nie ma to jednak nic wspólnego z przesądem, który mówi, że strzyżenie przynosi pecha albo „skraca rozum”.

To bezsensowny zabobon, wiec jeśli twoje dziecko ma wyjątkowo bujną czuprynkę, a nie skończyło jeszcze 12 miesięcy, nie obawiaj się i obetnij mu włoski, zwłaszcza jeśli są cienkie, ale długie - wtedy łatwo się plączą. 

Jeżeli maluchowi szybko rosną włoski i grzywka wchodzi mu do oczu, również należy ją obciąć, bo po pierwsze – przeszkadza dziecku, a po drugie – utrudnia mu prawidłowe widzenie. -Wtedy nie ma co zwlekać ze strzyżeniem do pierwszych urodzin.

Grzywkę lub kosmyki możesz obcinać maluszkowi sama, oczywiście przy pomocy drugiej osoby, która przytrzyma dziecko w czasie zabiegu pielęgnacyjnego. Gdy jednak chcesz ostrzyc kilkulatka, idź z nim do fryzjera. Istnieją specjalne salony specjalizujące się we fryzjerstwie dziecięcym.

Wyposażone są w wysokie krzesełka, telewizory, które odwracają uwagę małego klienta od strzyżenia, i zabawki, dzięki którym maluchowi łatwiej pokonać ewentualny lęk przed grzebieniem i nożyczkami.

Czytaj również: Naczyniaki u niemowląt. Czy są groźne?

Główka niemowlaka: jak myć dziecku włosy, by nie płakało podczas kąpieli?

Pierwsze fryzury u dziecka

Gdy meszek płodowy zniknie, czyli w 5.–6. miesiącu życia, na jego miejsce pojawią się włosy właściwe. Ich ilość i grubość u półrocznego malca nie świadczy jednak o tym, jak będzie wyglądać fryzura dziecka w przyszłości. Czasem łyse niemowlęta po kilku latach mogą się poszczycić pięknymi włosami, a kiedy indziej bujne owłosienie kilkumiesięcznego dziecka ustępuje w wieku późniejszym zwyczajnym mysim ogonkom.

To dlatego, że wraz z wiekiem włosy dziecka się zmieniają: w 3.–4. roku życia stają się dużo grubsze i gęstsze. Wtedy wyraźnie widać, że włosków robi się więcej, zaczynają rosnąć i układać się. Zmienia się też kolor czupryny, a także jej wygląd, np. u niektórych maluchów loczki się prostują lub przeciwnie – proste włosy skręcają się w afro.

Ostateczny wygląd i jakość włosów ustala się około 6. roku życia. Wiek przedszkolny to czas na hodowanie pierwszych warkoczyków u dziewczynek lub robienie pierwszych efektownych cięć u chłopców. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie można obcinać dzieciom włosów.

Dobrze wiedzieć

Jak podciąć dziecku grzywkę?

W czasie obcinania musisz zachować ostrożność. Dlatego poproś męża lub mamę, aby przytrzymała główkę malucha nieruchomo.  Następnie zwilż włosy dziecka i weź ostre nożyczki, żeby obcięcie było równe. Chwyć grzywkę między palce jednej ręki (wcześniej rozczesz ją grzebieniem na czole maluszka), a drugą ręką ją podetnij.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza