Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?

2016-02-02 20:23

Zima to czas, kiedy dziecięca skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia. O tej porze roku na kondycję skóry najmłodszych wpływ ma i otoczenie, i to, co dziecko ma na sobie. Jak pielęgnować skórę dziecka zimą, by zapobiec problemom?

Pielęgnacja skóry
Autor: thinkstockphotos.com Pielęgnacja skóry dziecka zimą powinna się opierać na tłustych kremach emoliencyjnych.

Spis treści

  1. czytaj także: Stan zapalny skóry: czym jest pieluszkowe zapalenie skóry i jak mu zapobiegać? Właściwa pielęgnacja i dobór kosmetyków dla niemowląt
  2. Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?Przed wyjściem na dwór buzię trzeba chronić kremem
  3. czytaj także: Jak dbać o WRAŻLIWĄ SKÓRĘ małego dziecka?
  4. Jak pielęgnować skórę dziecka zimą? Ust i noska nie zasłaniamy szalikiem
  5. Jak pielęgnować skórę dziecka zimą? Gdy pojawią się odmrożenia, należy rozgrzać skórę
  6. czytaj także: KĄPIEL NIEMOWLAKA – jak prawidłowo wykąpać dziecko?
  7. Jak pielęgnować skórę dziecka zimą? Pieluszkę trzeba często zmieniać
  8. Jak pielęgnować skórę dziecka zimą? Przed snem malca trzeba dokładnie umyć
  9. Jak pielęgnować skórę dziecka zimą? Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans
  10. Jak pielęgnować skórę dziecka zimą? Skórę całego ciała należy codziennie nawilżać i natłuszczać
  11. Dobra rada

 Właściwie pielęgnowana i zdrowa skóra dziecka zimą nie sprawia większych kłopotów. Jednak wystarczy coś zaniedbać, o czymś zapomnieć – i problemy gotowe. Przez pierwsze miesiące życia skóra jest bardzo delikatna, bo nie chroni jej jeszcze słabo wykształcona warstwa lipidowa. Z zimą zwykle kojarzą nam się odmrożenia, jednak one u niemowląt nie zdarzają się często, bo w bardzo mroźne dni maluchy zwykle zostają w domu. Są jednak inne, typowe dla tego okresu, i bardzo dokuczliwe, dolegliwości, jak przesuszenie skóry oraz odparzenia. Dochodzi do nich, jeśli skóra malca codziennie narażona jest na drażniące działanie wiatru, niskich temperatur, zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach, a także ciepłych ubrań, które dodatkowo stwarzają niekorzystne warunki pod pieluszką. By ich uniknąć, trzeba starannie dbać o skórę malca. Na czym polega prawidłowa zimowa pielęgnacja?

czytaj także: Stan zapalny skóry: czym jest pieluszkowe zapalenie skóry i jak mu zapobiegać? Właściwa pielęgnacja i dobór kosmetyków dla niemowląt

Jak pielęgnować skórę dziecka zimą?Przed wyjściem na dwór buzię trzeba chronić kremem

Na zimowy spacer z niemowlakiem można wyjść, jeśli nie jest chłodniej, niż minus 10 stopni (jeśli wieje, temperatura nie może przekraczać minus 5 stopni). Kwadrans do pół godziny przed wyjściem buzię oraz wargi smarujemy tłustym kremem emoliencyjnym, ochronnym dla niemowląt (najlepiej takim z filtrem UV, bo zimą słońce odbija się od śniegu). Ten czas jest potrzebny, by krem mógł się wchłonąć. Porcję kremu wielkości orzecha laskowego trzeba delikatnie nałożyć na skórę i lekko wklepać.

czytaj także: Jak dbać o WRAŻLIWĄ SKÓRĘ małego dziecka?

Jak pielęgnować skórę dziecka zimą? Ust i noska nie zasłaniamy szalikiem

Pod wpływem wydychanego powietrza tkanina zrobi się wilgotna. Raczej nie przymarznie do skóry, jednak w mroźne dni para wodna z wydychanego powietrza zmieni się w kryształki lodu, boleśnie ocierające się o skórę.

Jak pielęgnować skórę dziecka zimą? Gdy pojawią się odmrożenia, należy rozgrzać skórę

W chłodne dni krew w skórze – szczególnie palców, nosa i uszu – krąży wolniej. Wówczas może dojść do odmrożeń,  kiedy skóra robi się czerwona, lekko obrzęknięta. W takiej sytuacji jak najszybciej trzeba wrócić z dzieckiem do domu (albo pojechać do lekarza). Odmrożonych miejsc nie wolno nacierać śniegiem, trzeba je rozgrzać, ale stopniowo, by nie doszło do zbyt szybkiego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Gdy odmrożone są paluszki, zanurzamy je w wodzie o temperaturze 37 st C. Do policzków, nosa czy uszu trzeba przyłożyć kompresy nasączone ciepłą wodą – i robić to, dopóki skóra się nie zaróżowi, czyli około 30 do 60 minut. Potem na odmrożone miejsca należy nałożyć krem nawilżający. Malec powinien też dostać do picia coś ciepłego (albo mleko z piersi).

czytaj także: KĄPIEL NIEMOWLAKA – jak prawidłowo wykąpać dziecko?

Jak pielęgnować skórę dziecka zimą? Pieluszkę trzeba często zmieniać

Ciepło ubrany maluch jest bardziej narażony na odparzenia, bo pieluszka nie tylko ściślej przylega do skóry, ale też tworzy się pod nią wilgotne, rozgrzane środowisko, które sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego malca trzeba przewijać częściej, najlepiej co dwie godziny (i od razu, gdy zrobi kupę). Skórę warto zabezpieczać cienką warstwą kremu zapobiegającego odparzeniom, który stworzy na skórze warstewkę ochronną. Jeśli w domu jest ciepło, przed nałożeniem czystej pieluchy warto pozwolić maluchowi pobyć bez pieluszki, co dokładnie osuszy zakamarki skóry, zapobiegając podrażnieniom.

Jak pielęgnować skórę dziecka zimą? Przed snem malca trzeba dokładnie umyć

Nawet jeśli dziecko jeszcze nie chodzi, to jednak zimą się poci (zwłaszcza, jeśli ma zbyt ciepłe ubranko), a na jego skórze są pozostałości złuszczającego się naskórka. Brud i zanieczyszczenia gromadzą się również w fałdkach skóry. Usunie je tylko dokładne mycie. Do wieczornej toalety warto używać kosmetyków zawierających emolienty, bo nie ma ryzyka, że wysuszą one skórę.

Jak pielęgnować skórę dziecka zimą? Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans

Woda wysusza skórę, dlatego nawet jeśli niemowlak uwielbia się kąpać, nie powinien przebywać w wannie dłużej niż piętnaście minut.

Jak pielęgnować skórę dziecka zimą? Skórę całego ciała należy codziennie nawilżać i natłuszczać

Nałożenie nawilżającego kremu, balsamu czy emulsji raz dziennie – najlepiej po kąpieli – wystarczy, by zapobiec przesuszeniu wówczas, jeśli malec nie ma ze skórą większych problemów. Gdy jednak dziecko ma skłonności do suchej skóry albo już jest ona przesuszona (w dotyku jest szorstka, miejscami się łuszczy), wtedy dużo skuteczniejsze będą emolienty, które mają wiele cennych zimą właściwości. Od razu po nałożeniu wygładzają i zmiękczają szorstki naskórek, zapobiegają też dalszemu przesuszaniu się skóry, gdyż tworzą na niej niewidoczną ochronną warstwę, zmniejszającą parowanie wody. Przy codziennym stosowaniu emolienty odbudowują warstwę lipidową naskórka, mają bowiem zdolność wklejania się w jej szczeliny i uzupełniania lipidów, których brakuje suchej skórze. Zmniejszają również swędzenie, jakie pojawia się wówczas, gdy skóra jest bardzo przesuszona (nawet jeśli dziecko nie ma atopowego zapalenia).

Dobra rada

Przez wieki do leczenia i pielęgnacji przesuszonej skóry wykorzystywano olej konopny. Dziś również warto stosować ten emolient, bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które są podstawowym budulcem błon komórkowych oraz cementu miedzykomórkowego. Jest to też jedyny olej pochodzenia roślinnego, który zawiera kannabidiol – substancję o właściwosciach przeciwzapalnych, co ma znaczenie w przypadku AZS, kiedy skóra czesto ulega zakażeniom.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza