Jak prawidłowo chronić niemowlę i małe dziecko przed słońcem?

2021-06-15 14:04

Dzieci do 3 roku życia należy chronić przed słońcem szczególnie starannie. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć dziecko przed promieniami słonecznymi na spacerze i na plaży, jakich filtrów najlepiej użyć i jak je stosować.

Jak prawidłowo chronić niemowlę i małe dziecko przed słońcem?
Autor: Getty images

Niemowlęta i małe dzieci trzeba chronić przed promieniami UV. Skóra niemowlęcia jest szczególnie wrażliwa na działanie ultrafioletu, nie ma bowiem jeszcze wykształconych mechanizmów, które choć częściowo by ją przed nim ochroniły. Jak prawidłowo chronić dziecko przed słońcem? Oto nasz poradnik. 

Spis treści

  1. Dlaczego trzeba chronić niemowlę i dziecko przed słońcem? 
  2. Jak chronić dziecko przed słońcem? Dobry krem to podstawa 
  3. Jaki krem przeciwsłoneczny wybrać? 
  4. Jak prawidłowo nakładać krem przeciwsłoneczny?
  5. Jak chronić przed słońcem niemowlę w wózku?
  6. Jak chronić przed słońcem niemowlę w nosidełku?
  7. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i niemowląt
  8. Jak chronić przed słońcem niemowlę na plaży?
  9. Jak chronić przed słońcem dziecko na spacerze?
  10. Jak chronić dziecko przed słońcem - wybór redakcji

Dlaczego trzeba chronić niemowlę i dziecko przed słońcem? 

Skóra „pamięta” każdy promień słońca, który kiedykolwiek do niej dotarł, dlatego chroń niemowlę przed słońcem. Naukowcy obliczyli, że dwukrotne oparzenie słoneczne w dzieciństwie aż dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko czerniaka w przyszłości. Słońce zwiększa również ryzyko przebarwień i pojawiania się znamion barwnikowych.

Często wystarczy kwadrans w pełnym słońcu, by pojawił się na niej rumień, a w ekstremalnych przypadkach poparzenie słoneczne. Dlatego dziecko trzeba chronić przed słońcem wyjątkowo starannie. 

Jak chronić dziecko przed słońcem? Dobry krem to podstawa 

Wybierając krem przeciwsłoneczny dla dziecka, trzeba kierować się przede wszystkim wiekiem, od jakiego można go stosować u dzieci. Na wielu kosmetykach jest zastrzeżenie, że są odpowiednie dopiero dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia.

Warto trzymać się tego zalecenia, bo wcześniej przez cienką i niedojrzałą skórę składniki kremu mogą się wchłaniać, a następnie kumulować, działając toksycznie.

Jeśli maluszek nie skończył jeszcze pół roku, warto poszukać kremu dozwolonego dla młodszych niemowląt. Dla najmłodszych bezpieczne są bezzapachowe kremy i balsamy zawierające filtr mineralny, czyli taki, który nie dopuszcza do skóry promieni UV.

Czytaj: Wakacyjna apteczka - jakie leki zabrać ze sobą na urlop?

Kilka powodów, żeby jechać z dzieckiem nad polskie morze. Dlaczego warto jechać nad Bałtyk?

Jaki krem przeciwsłoneczny wybrać? 

Dla dzieci przeznaczone są kosmetyki z filtrami, które nie wnikają w skórę, tylko tworzą na niej warstwę odbijającą promienie. Są to filtry fizyczne oraz niektóre filtry chemiczne nowej generacji o cząsteczkach tak dużych, że nie przenikają przez skórę: Tinosorb S i M.

Niemowlęta należy smarować kremem z filtrem SPF 50+, chroniącym i przed UVA, i przed UVB. Dobrze, jeśli krem ma atest Centrum Zdrowia Dziecka albo Instytutu Matki i Dziecka. 

Maluchy poniżej 3. roku życia powinno się smarować kremem z filtrem SPF 50 lub 50+. Dopiero starsze dzieci można smarować filtrem SPF 30. 

Jak prawidłowo nakładać krem przeciwsłoneczny?

Po raz pierwszy smarujemy maluszka preparatem na kilka, kilkanaście minut przed wyjściem na spacer. Podczas jednej aplikacji zużywamy około 15 ml preparatu (odpowiednik trzech płaskich łyżeczek do herbaty).

Dziecko najlepiej jest rozebrać i nałożyć krem na całe ciało, nawet okolice osłonięte ubraniem, bo promienie UV przenikają przez większość tkanin, w tym ubrania wykonane z bawełny.

Szczególnie starannie kremujemy kark, uszy i nosek dziecka, bo są one szczególnie narażone na poparzenia słoneczne. Kremy z filtrem mineralnym trudno się rozsmarowują, dlatego najlepiej delikatnie je wklepywać, a nie rozsmarowywać.

Krem należy nałożyć na 30 minut przed wyjściem z domu i powtarzać aplikację co 2 godziny (tyle czasu działa zawarty w nim filtr, poza tym krem ściera się ze skóry pod wpływem potu, piasku). Filtr się też utlenia, dlatego ponowna aplikacja jest niezbędna.

Podobnie jest, gdy maluszek chlapie się w wodzie – nawet wodoodporny krem trzeba nałożyć ponownie, od razu po osuszeniu dziecka. Uwaga: wieczorem dziecko trzeba wykąpać, by usunąć z jego skóry resztki.

Jak chronić przed słońcem niemowlę w wózku?

Noworodki i niemowlęta, które jeszcze nie siedzą, zazwyczaj jeżdżą na spacery w wózku głębokim, z gondolą. Pamiętaj, by w słoneczne dni zamontować przy nim parasolkę, która osłoni przed słońcem. Rozłożona parasolka zapewnia cień i przepływ powietrza i jest lepszym rozwiązaniem niż rozłożona budka gondoli.

Odkryte części ciała malucha – rączki, buzię, nóżki – powinnaś posmarować kremem ochronnym. Leżącemu w wózku dziecku nie musisz nakładać czapeczki. Jeśli słońce mocno grzeje, nie wystawiaj malucha na bezpośrednie jego działanie.

W upalne dni staraj się spacerować z dzieckiem zacienionymi alejkami i nie wychodzić z domu pomiędzy 11 a 15, kiedy jest najcieplej.

Jak chronić przed słońcem niemowlę w nosidełku?

Jeśli spacerujesz z dzieckiem w nosidełku, powinnaś posmarować kremem jego całe ciało. Tkanina w letnich ubraniach nie jest grubo tkana, dlatego przenikają przez nią promienie UV. Warto poszukać w sklepach ubranek z filtrem UV (uszyte ze specjalnego włókna, które odbija promieniowanie).

Koniecznie posmaruj również uszy, a jeśli malec jest zwrócony przodem do ciebie, także skórę na karku. A na główkę nałóż dziecku czapeczkę z daszkiem albo kapelusik.

Czytaj: Czarny wózek - moda czy przekleństwo? Sprawdź, jak nagrzewa się czarna gondola latem

Udar u dziecka: udar słoneczny objawy i leczenie

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci i niemowląt

Czy wiesz, że oczy małego dziecka, a nawet oczy niemowlęcia, są szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieniowania UV-A i UV-B?

Właściwą ochronę przed słońcem zapewniają okulary przeciwsłoneczne dla dzieci. Wybierając właściwy model kieruj się tym, z jakich materiałów są wykonane i czy posiadają ochronę przed promieniowaniem.

Zdaniem eksperta
Małgorzata Gołkowska
dr Małgorzata Gołkowska, pediatra neonatolog, Instytut-Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie

Jak rozpoznać udar cieplny u niemowlaka?

Jeśli po spacerze lub wizycie na plaży dziecko zagorączkuje, będzie niespokojne czy zacznie wymiotować, może to znaczyć, że doszło do przegrzania lub udaru cieplnego.

W takim przypadku należy bezwzględnie ograniczyć ekspozycję na słońce, umieścić dziecko w zacienionym, chłodnym pokoju, podać mu coś do picia i obniżyć temperaturę ciała (np. przykładając chłodne okłady). Zwykle po kilku godzinach stan dziecka wraca do normy, musisz jednak jak najszybciej pokazać malucha lekarzowi.

Jak chronić przed słońcem niemowlę na plaży?

Maluch musi być cały nasmarowany kremem i dodatkowo przewiewnie ubrany, na głowie obowiązkowo mieć kapelusik albo czapeczkę z osłonką karku.

Od piasku odbija się bowiem 17 proc. promieni, które docierają do Ziemi. Na plażę możesz też ubrać dziecko w specjalny kostium kąpielowy z filtrem  UV (można je kupić nawet dla trzymiesięcznych dzieci).

Niemowlęta przed ukończeniem 6. miesiąca życia powinny przebywać na plaży wyłącznie w miejscach zacienionych. Najlepiej ułożyć dziecko w wózku pod parasolką, albo na kocyku pod parasolem plażowym.

Sprawdzają się też specjalne plażowe namioty. Są półokrągłe i mają podłogę z tkaniny, na której można rozłożyć kocyk. Gdy wchodzisz z dzieckiem do wody, po wyjściu dokładnie je wytrzyj, bo kropelki wody działają jak soczewka, zwiększając moc promieni. Potem ponownie nasmaruj go kremem.

Czytaj: Plażowanie z dzieckiem. 10 zasad, których trzeba przestrzegać, aby być bezpiecznym nad wodą

Przegląd kremów na słońce dla doroslych. Jaki krem z filtrem wybrać?

Jak chronić przed słońcem dziecko na spacerze?

Jeśli w trakcie spaceru maluszek leży w wózku osłonięty parasolką, czapeczka nie jest potrzebna – i lepiej jej nie zakładać, by główka się nie przegrzała. Ale jeśli już siedzi albo nawet chodzi, osłona na główkę – czapeczka z daszkiem czy kapelusik – jest niezbędna.

W upalne dni obowiązkowa wręcz jest dodatkowa osłonka na kark, która zapobiegnie zbytniemu nagrzaniu skóry i poparzeniom tej okolicy.

Jeśli macie własną piaskownicę na podwórku, warto zamontować nad nią daszek z tkaniny lub rozstawić duży parasol ogrodowy – tak by w cieniu znalazła się również obudowa. Dzięki temu piasek nie będzie się zanadto nagrzewał, co uprzyjemni zabawę.

Miesięcznik "M jak mama".

Jak chronić dziecko przed słońcem - wybór redakcji

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza