Jak sobie radzić z odparzeniami i pieluszkowym zapaleniem skóry u niemowląt?

Jak sobie radzić z odparzeniami i pieluszkowym zapaleniem skóry u niemowląt?
fot.: photos.com
Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt zdarzają się statystycznie częściej niż katar. Jak wskazują obserwacje pediatrów, przeciętny noworodek cierpi z ich powodu kilka razy w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Wszystko dlatego, że u niemowląt ochronna warstwa lipidowa jest jeszcze bardzo cienka. Nawet niewielkie zaczerwienienie skóry może przerodzić się w wielki kłopot w postaci odparzenia, a nawet pieluszkowego zapalenia skóry.

Lekarze uważają, że najczęściej odparzenia i pieluszkowe zapaleni skóry jest wynikiem zbyt długiego stykania się skóry malucha z moczem albo kałem, czyli za rzadkie zmienianie pieluchy (również jednorazowej). Często powoduje je też mała nocna „katastrofa” – dziecko zrobi kupkę we śnie i kilka godzin prześpi w brudnej pieluszce. Głównym winowajcą jest mocno drażniący amoniak, który powstaje wskutek rozkładu moczu i kału przezbakterie. Ale odparzenia mogą też spowodować inne czynniki: niedokładne wypłukanie pieluszki tetrowej z proszku, zmiana składu stolca spowodowana nowym pokarmem, szczepieniem czy antybiotykami. Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry zdarzają się też z powodu zbyt rzadkiego mycia pupy, biegunek, wreszcie – upałów, podczas których skóra pod pieluszką cały czas jest lekko wilgotna.

>> Latem dzieci są szczególnie narażone na powstawanie odparzeń zarówno tych pieluszkowych, jak i tych będących skutkiem przegrzania dziecka. Jakie sposoby na odparzenia doradza położna?

Jak leczyć odparzoną pupę dziecka?

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry często idą w parze. Najpierw pojawia się odparzenie – niewielkie zaczerwienienie w okolicy odbytu czy cewki moczowej. To jeszcze nie pieluszkowe zapalenie skóry, ale sygnał, że ta dolegliwość może się wkrótce pojawić, a skóra wymaga dodatkowej uwagi. Zwykle wystarczy wtedy umyć pupę, odparzone miejsca posmarować specjalnym kremem i regularnie zmieniać pieluszkę. Jeśli jednak rodzice zlekceważą problem, po jakimś czasie – kilku godzinach albo dwóch, trzech dniach – odparzenie może zmienić się w rumień. Skóra robi się wtedy mocno czerwona, ma drobne wypryski. Lekarze zalecają, by w takiej sytuacji pupę malca myć przynajmniej dwa razy dziennieczystą, przegotowaną wodą, bez żadnych środków myjących (mogą spowodować pieczenie i dyskomfort). Pomaga teżwietrzenie skóry – po zmianie pieluszki przez kilka minut pozwól dziecku poleżeć z gołą pupą na kocyku, podkładając pod niego kawałek folii – w razie „wypadku” zabezpieczy materac przed przesiąknięciem. Zanim założysz pieluszkę, posmaruj skórę tłustym krememalbomaścią przeciw odparzeniom. Czasem jednak, mimo odpowiedniej pielęgnacji, dolegliwości mogą przybrać na sile, rozszerzając się na całe pośladki. Skóra pod pieluszką zmienia się w czerwoną, bolesną plamę, pokrytą krostkami, łuszczącą się i gorącą w dotyku. Dziecko płacze, źle śpi, nie chce jeść, czasem też ma temperaturę. To ostre pieluszkowe zapalenie skóry. Ból, który mu towarzyszy, pediatrzy porównują z tym, jaki pojawia się po silnym poparzeniu słonecznym. Niestety, w tym przypadku rzadko pomaga przykładanie zsiadłego mleka: niezbędna jest pomoc lekarza, który przepisze specjalną maść z antybiotykiem. Jest to konieczne, gdyż podrażniona skóra cały czas ma kontakt z bakteriami znajdującymi się w moczu i kale.

Jak zapobiegać odparzeniom u niemowląt?

Nie każde odparzenie zmienia się w pieluszkowe zapalenie skóry. Ale każde boli, a to z kolei może sprawić, że przez kilka nocy z rzędu ani ty, ani dziecko nie zmrużycie oka. Na szczęście dolegliwościom tym można zapobiec, wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny.

  • Pieluchę trzeba zmieniać regularnie, najlepiej co dwie godziny i obowiązkowo po każdej kupie.
  • Zanim założysz maluchowi świeżą pieluszkę, przetrzyj pupę wilgotnymi chusteczkami albo wacikiem zmoczonym w ciepłej wodzie, potem osusz skórę i posmaruj kremem przeciw odparzeniom.
  • Zasypek używaj z umiarem: nadmiar pudru robi się wilgotny i podrażnia skórę.
  • Codziennie wieczorem kąp dziecko, a po kąpieli stosuj oliwkę lub balsam dla niemowląt – po to, by skóra się nie przesuszała (zbyt sucha łatwiej ulega podrażnieniom).

To Ci się przyda >> Jak dbać o delikatną skórę dziecka podczas wakacji?

Przewijanie chłopca

Przewijak, pielucha, krem na odparzenia... co jeszcze? Na początku przewijanie niemowlaka wygląda na dość skomplikowane. Bardzo szybko okazuje się jednak, że pieluszkę można łatwo zmienić nawet w środku nocy, niemal z zamkniętymi oczami. Zobacz co zrobić, by przewijanie było ekspresowe, jak trzymać niemowlaka podczas przewijania i w jaki sposób należy pielęgnować chłopca. Sprawdź również w jaki sposób wygodnie przytrzymywać dziecko, by przewijanie było bezpieczne dla delikatnego ciała twojego synka.

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2017-06-26 Publikacja: 2014-07-30
Ocena: 1
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.