Jak sobie radzić z odparzeniami i pieluszkowym zapaleniem skóry u niemowląt?

2022-04-20 14:33

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt zdarzają się statystycznie częściej niż katar. Jak wskazują obserwacje pediatrów, przeciętny noworodek cierpi z ich powodu kilka razy w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Wszystko dlatego, że u niemowląt ochronna warstwa lipidowa jest jeszcze bardzo cienka. Nawet niewielkie zaczerwienienie skóry może przerodzić się w wielki kłopot w postaci odparzenia, a nawet pieluszkowego zapalenia skóry.

Jak sobie radzić z pieluszkowym zapaleniem skóry u niemowląt?
Autor: Getty images Jak sobie radzić z pieluszkowym zapaleniem skóry u niemowląt?

Lekarze uważają, że najczęściej odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry jest wynikiem zbyt długiego stykania się skóry malucha z moczem albo kałem, czyli za rzadkie zmienianie pieluchy (również jednorazowej). Często powoduje je też mała nocna „katastrofa” – dziecko zrobi kupkę we śnie i kilka godzin prześpi w brudnej pieluszce.

Głównym winowajcą jest mocno drażniący amoniak, który powstaje wskutek rozkładu moczu i kału przez bakterie. Ale odparzenia może spowodować także zmiana składu stolca spowodowana nowym pokarmem, szczepieniem czy antybiotykami. Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry zdarzają się też z powodu zbyt rzadkiego mycia pupy, biegunek, wreszcie – upałów, podczas których skóra pod pieluszką cały czas jest lekko wilgotna.

Przeczytaj: Odparzenia pupy niemowlaka: 5 skutecznych sposobów

Spis treści

  1. Jak rozpoznać odparzenie u niemowlaka?
  2. Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?
  3. Jak zapobiegać odparzeniom u niemowląt?
O czym świadczy wysypka u niemowlaka?

Jak rozpoznać odparzenie u niemowlaka?

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry często idą w parze. Najpierw pojawia się odparzenie – niewielkie zaczerwienienie w okolicy odbytu czy cewki moczowej. To jeszcze nie pieluszkowe zapalenie skóry, ale sygnał, że ta dolegliwość może się wkrótce pojawić, a skóra wymaga dodatkowej uwagi. Zwykle wystarczy wtedy umyć pupę, odparzone miejsca posmarować specjalnym kremem i regularnie zmieniać pieluszkę.

Zobacz: Mąka ziemniaczana w pielęgnacji niemowląt

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?

Jeśli rodzice zlekceważą problem odparzenia skóry, po jakimś czasie – kilku godzinach albo dwóch, trzech dniach – odparzenie może zmienić się w rumień. Skóra robi się wtedy mocno czerwona, ma drobne wypryski. Lekarze zalecają, by w takiej sytuacji pupę malca myć przynajmniej dwa razy dziennie czystą, przegotowaną wodą, bez żadnych środków myjących (mogą spowodować pieczenie i dyskomfort).

Pomaga też wietrzenie skóry – po zmianie pieluszki przez kilka minut pozwól dziecku poleżeć z gołą pupą na kocyku, podkładając pod niego kawałek folii – w razie „wypadku” zabezpieczy materac przed przesiąknięciem. Zanim założysz pieluszkę, posmaruj skórę tłustym kremem albo maścią przeciw odparzeniom.

Czasem jednak, mimo odpowiedniej pielęgnacji, dolegliwości mogą przybrać na sile, rozszerzając się na całe pośladki. Skóra pod pieluszką zmienia się w czerwoną, bolesną plamę, pokrytą krostkami, łuszczącą się i gorącą w dotyku. Dziecko płacze, źle śpi, nie chce jeść, czasem też ma temperaturę. To ostre pieluszkowe zapalenie skóry. Ból, który mu towarzyszy, pediatrzy porównują z tym, jaki pojawia się po silnym poparzeniu słonecznym. Niestety, w tym przypadku rzadko pomaga przykładanie zsiadłego mleka: niezbędna jest pomoc lekarza, który przepisze specjalną maść z antybiotykiem. Jest to konieczne, gdyż podrażniona skóra cały czas ma kontakt z bakteriami znajdującymi się w moczu i kale.

Przeczytaj: Kontaktowe zapalenie skóry - leczenie. Co wywołuje wyprysk kontaktowy?

Jak zapobiegać odparzeniom u niemowląt?

Nie każde odparzenie zmienia się w pieluszkowe zapalenie skóry. Ale każde boli, a to z kolei może sprawić, że przez kilka nocy z rzędu ani ty, ani dziecko nie zmrużycie oka. Na szczęście dolegliwościom tym można zapobiec, wystarczy przestrzegać podstawowych zasad higieny.

  • Pieluchę trzeba zmieniać regularnie, najlepiej co dwie godziny i obowiązkowo po każdej kupie.
  • Zanim założysz maluchowi świeżą pieluszkę, przetrzyj pupę wilgotnymi chusteczkami albo wacikiem zmoczonym w ciepłej wodzie, potem osusz skórę i posmaruj kremem przeciw odparzeniom
  • Zrezygnuj z zasypek: nadmiar pudru robi się wilgotny i podrażnia skórę.
  • Codziennie wieczorem kąp dziecko, a po kąpieli stosuj balsam dla niemowląt – po to, by skóra się nie przesuszała (zbyt sucha łatwiej ulega podrażnieniom).

miesięcznik "M jak mama"

Czy twoje dziecko jest wysoko wrażliwe?

Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko podczas ubierania:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza