Kosmetyki dla dzieci: kosmetyki do pielęgnacji pupy niemowlaka

2012-09-27 15:41

Do pielęgnacji niemowlęcia potrzebne są kosmetyki do pielęgnacji pupy niemowlaka. W pierwszych latach życia dziecka pupa niemowlaka i okolice (pachwiny, uda - miejsca, które przykrywa pieluszka) to najbardziej newralgiczne punkty na ciele – wymagają nie tylko starannej higieny, ale też dokładnej pielęgnacji. Mają bowiem niemal stały kontakt z moczem i kałem, podrażnieniom skóry na pupie sprzyja również panująca pod pieluszką ciągła wilgoć i wysoka temperatura.

Rotawirusy 5 sposobow na biegunke u niemowlaka
Autor: _photos.com|photos.com Rotawirusy: 5 sposobów na biegunkę u niemowlaka

Oto kosmetyki dla dzieci potrzebne do pielęgnacji okolic pod pieluszką:

  • Preparat przeciw odparzeniom. W tej kategorii można znaleźć trzy rodzaje kosmetyków:
    1. preparaty zapobiegające odparzeniom – kremy albo zasypki (pudry), których zadaniem jest stworzenie bariery utrzymującej z dala od skóry substancje powstające w wyniku rozkładu moczu i kału (m.in. amoniak); w składzie zasypek zwykle jest talk, w kremach zaś lanolina albo wazelina oraz substancje łagodzące, np. d-pantenol, stosuje się je po każdej zmianie pieluszki, chyba, że pieluszka ma kanaliki wchłaniające rzadki kał noworodka (preparaty te zatykają kanaliki, zwiększając ryzyko odparzeń)
    2. kremy i maści łagodzące odparzenia – preparaty o silnym działaniu kojącym, zwykle na bazie substancji przeciwzapalnych i łagodzących (np. d-pantenol, masło shea, alantoina, witamina F), a także tlenek cynku, który ma działanie wysuszające zmiany skórne; ze względu na to, że mają one silne działanie wysuszające, należy je stosować dopiero wtedy, kiedy na skórze pojawią się zaczerwienienia albo krostki
    3. kremy typu 2 w 1: zapobiegające odparzeniom i zmniejszające je; takich preparatów jest w sklepach i aptekach najwięcej, w ich składzie są zarówno substancje tworzące warstwę ochronną (lanolina), jak i łagodzące oraz działające wysuszająco (d-pantenol, tlenek cynku).
    Kremy do pupy niemowlaka nakładamy cienką warstwą, by do skóry docierało powietrze – to ważne, zwłaszcza jeśli jest zmieniona chorobowo. Omijamy śluzówki, bo substancje działające wysuszająco mogą je podrażnić. Jeśli stosujesz krem, nie używaj pudru ani zasypki.
  • Wilgotne chusteczki przydają się do oczyszczania pupy podczas przewijania. W sklepach są różne ich rodzaje. Dla noworodka najlepiej wybrać chusteczki przeznaczone dla maluchów o bardzo wrażliwej skórze, opatrzone dopiskiem „sensitive” – nasączone balsamem łagodzącym i pozbawione zapachu.
miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza