Kosmetyki naturalne dla dzieci: ekologiczna pielęgnacja niemowlęcia

2012-09-21 17:39

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji niemowląt są coraz częściej wybierane przez współczesne mamy. I dobrze! Ekologiczne kosmetyki są wprost stworzone do stosowania na delikatnej skórze dziecka.

Kosmetyki naturalne dla dzieci ekologiczna pielegnacja niemowlecia
Autor: _photos.com|photos.com Kosmetyki naturalne dla dzieci: ekologiczna pielęgnacja niemowlęcia

Spis treści

  1. Kosmetyki naturalne dla dzieci: krótka lista składników
  2. Kosmetyki naturalne dla dzieci: domowe sposoby pielęgnacji niemowlęcia
  3. Naturalne oleje w pielęgnacji skóry w ciąży
  4. Kosmetyki naturalne dla dzieci: gotowe kosmetyki ekologiczne
  5. Kosmetyki naturalne dla dzieci: masaż niemowlaka
  6. Kosmetyki naturalne dla dziecka z alergią?

Dziecko wita świat z niezwykle delikatną, cienką i wrażliwą skórą. Możesz bardzo szybko się o tym przekonać. Wystarczy, że nie przewiniesz maluszka na czas lub zastosujesz przypadkowy, „dorosły” kosmetyk, a skóra zareaguje niemal natychmiast zaczerwienieniem albo krostkami. Tak ciało niemowlęcia wszczyna alarm, że potrzebuje troskliwej pielęgnacji dobrymi kosmetykami. Naturalnie, najlepsze będą... kosmetyki naturalne. Co to znaczy?

Kosmetyki naturalne dla dzieci: krótka lista składników

O tym, czy masz do czynienia z kosmetykiem naturalnym i/lub ekologicznym, dowiesz się z informacji na opakowaniu produktu. Znajdziesz na nim takie określenia, jak: „w 100 proc. naturalny”, „naturalny”, „ekologiczny” oraz specjalny certyfikat (np. Ecocert), zaświadczający, że mamy do czynienia z produktem ekologicznym. Następnie obejrzyj skład preparatu. Im krótsza lista składników, tym lepiej. Oznacza to, że kosmetyk nie zawiera niepotrzebnych dodatków, takich jak barwniki czy substancje zapachowe, które mogłyby podrażnić skórę dziecka. W konwencjonalnych kosmetykach dla niemowląt mogą znajdować się substancje chemiczne, które dość łatwo wywołują reakcje alergiczne. Ekomamy na cenzurowanym stawiają sztuczne substancje: emulgatory (np. PEG, PPG), pieniące się detergenty (np. SLS, SLES), syntetyczne konserwanty (np. butylparaben, methylparaben) i alkohol (np. alkohol benzylowy). Natomiast sięgają po kosmetyki pochodzenia organicznego, zawierające wyciągi z roślin (np. aloes, rumianek, nagietek, lawenda). Substancją myjącą w ekokosmetyku nie musi być składnik chemiczny – może to być składnik wytworzony na bazie oleju kokosowego lub otrzymywany z cukru. Generalnie raczej każdy składnik syntetyczny ma swój odpowiednik naturalny, na przykład żółty płyn do kąpieli dla dziecka nie musi zawdzięczać swojego koloru sztucznym barwnikom, lecz naturalnemu barwnikowi pozyskiwanemu z roślin, np. z kurkumy.

Kosmetyki naturalne dla dzieci: domowe sposoby pielęgnacji niemowlęcia

Na najwyższym podium naturalnych środków do pielęgnacji niemowląt stoją oleje roślinne. Oliwa z oliwek jest niezastąpiona w codziennym natłuszczaniu i nawilżaniu skóry maleństwa po kąpieli. Olej kokosowy zadziała również antybakteryjnie i kojąco, jeśli dziecko ma podrażnioną skórę na pupie. Olej sezamowy świetnie sprawdza się w leczeniu ciemieniuchy, a do codziennej pielęgnacji skóry główki i delikatnych włosków można stosować olej migdałowy. Dla małych alergików dobry jest olej z wiesiołka, który wspiera naturalne funkcje skóry oraz pomaga ukoić objawy uczulenia. Oprócz olejów w naturalnych kosmetykach często pojawiają się ekstrakty z ziół (np. rumianku, lawendy, nagietka), wyciąg z aloesu (łagodzi uczucie swędzenia), otręby owsiane (nieocenione jako dodatek do kąpieli, aby „zmiękczyć wodę”) albo tłuste mleko (natłuszcza).

Dobrze wiedzieć

Naturalne oleje w pielęgnacji skóry w ciąży

Delikatne kosmetyki dla niemowląt doskonale nadają się również do pielęgnacji skóry przyszłej mamy, która podczas ciąży staje się bardziej wrażliwa. Szczególnie przydatne są oleje (np. migdałowy, winogronowy, kokosowy) lub oliwki zawierające mieszanki olejów (bez parafiny). Używaj ich np. do masażu, który – wykonywany regularnie – ma korzystny wpływ na elastyczność skóry i może zapobiec powstawaniu rozstępów. Wykonuj go najpóźniej od 3. miesiąca ciąży, 2–3 razy dziennie. Nanieś obficie olej na skórę ud, bioder i brzucha, i delikatnie rozprowadź, po czym przesuwaj opuszki palców okrężnymi ruchami ku górze, zaczynając od dolnych partii ud i bioder oraz bocznych i dolnych partii brzucha. Olejem warto też codziennie smarować podatną na rozciąganie skórę piersi. Nakładaj oliwkę i rozprowadzaj ruchem okrężnym spiralnie wokół piersi, przesuwając się od nasady w kierunku brodawek (same brodawki omijaj).

miesięcznik "M jak mama"

Kosmetyki naturalne dla dzieci: gotowe kosmetyki ekologiczne

Skóra małego dziecka lubi nie tylko kosmetyki domowej roboty, ale i gotowe preparaty naturalne, które kupisz w drogerii lub aptece. Nie niszczą one jej bariery ochronnej i zapewniają naturalne pH. Dlatego są szczególnie zalecane noworodkom i wcześniakom, których skóra nie jest jeszcze w pełni dojrzała i łatwo ulega podrażnieniom. Kosmetyki naturalne z powodzeniem nadają się także do pielęgnacji cery małych alergików oraz atopików, jak również mogą łagodzić występujące u nich podrażnienia. Wybierając kosmetyki dla dziecka, warto sięgać po te produkty, które mają atesty Instytutu Matki i Dziecka.

Kosmetyki naturalne dla dzieci: masaż niemowlaka

Pielęgnacja niemowląt w stylu eko zakłada nie tylko stosowanie naturalnych kosmetyków, ale również wykorzystanie naturalnych metod ich aplikacji. Nakładanie kremu na ciało maluszka należy połączyć z dobroczynnym masażem. Delikatnie ugniataj ciałko dziecka, nie pomijając paluszków u stóp czy dłoni. Staraj się, by ruchy twoich rąk zawsze prowadziły w kierunku serca, a więc od dłoni po ramiona czy od stóp po uda. Jeśli niemowlę ma wzdęcia i cierpi na kolkę, możesz zdecydować się nawet na masaż brzuszka, który pomoże złagodzić dolegliwości, a nawet całkowicie wyeliminować problem. Ważne, żebyś wybierała dla masażu odpowiednią porę dnia – może to być np. po wieczornej kąpieli, gdy niemowlę jest zrelaksowane.

Kosmetyki naturalne dla dziecka z alergią?

Naturalne kosmetyki, zwłaszcza te samodzielnie przygotowane w domu, mogą podrażnić skórę małego alergika. Szczególnie często uczulają preparaty wytwarzane na bazie ziół. Dlatego zawsze przed zastosowaniem sprawdzaj nowy kosmetyk na przedramieniu dziecka: nałóż jego niewielką ilość i odczekaj około dwóch dób. Jeśli w tym czasie nie pojawi się zaczerwienienie, krostki lub świąd, możesz stosować preparat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza