Letnie problemy ze skórą dziecka: odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry, potówki, poparzenia słoneczne

Lato: problemy ze skórą dziecka
fot.: Jupiterimages

Słońce i upał sprzyjają dziecięcym problemom ze skórą. Co robić, kiedy na skórze niemowlaka pojawią się odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry, potówki, wysypka czy poparzenia słoneczne? Poznaj najczęstsze problemy skórne występujące u dzieci latem. Zobacz, jak sobie z nimi radzić...

Lato sprzyja problemom ze skórą, zwiększając szanse na odparzenia, pieluszkowe zapalenie skóry, potówki czy oparzenia słoneczne. Jak rozpoznać, z którym problemem masz do czynienia, jak sobie z nim radzić a przede wszystkim, czy można zapobiec tym kłopotom?

Drobne krostki, rozsiana wysypka to pewnie potówki

To drobne, czerwone grudki wielkości łebka od szpilki, rozsiane na zaczerwienionej skórze dziecka. Potówki są efektem przegrzania się i pocenia dziecka. Najczęściej pojawiają się na skórze osłoniętej ubrankiem – na pleckach, piersiach, w fałdach szyi, w okolicach krocza, najrzadziej zaś na nóżkach. Na niektórych potówkach tworzą się drobniutkie pęcherzyki, które pękają – wysychając, robią się ciemniejsze.

Potówkom można zapobiegać, unikając przegrzewania malca. Dziecko powinno być ubrane odpowiednio do pogody – jeśli jest gorąco, wystarczy pieluszka i body, nie ma potrzeby zakładania śpiochów czy kaftanika.

Potówki nie są groźne, ale gdy się pojawią, warto przez kilka dni kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem naparu z rumianku, bo ma on właściwości dezynfekujące i przeciwzapalne. Zamiast rumianku można wykorzystać nadmanganian potasu (woda powinna być lekko różowa). Skórę można pielęgnować w zwykły sposób, chyba że wysypka zamiast zniknąć, rozszerza się – wtedy krem mógłby podrażnić skórę. W takim przypadku możesz smarować skórę dziecka kremem zawierającym cynk (jest w większości kosmetyków zapobiegających odparzeniom) albo skontaktować się z dermatologiem, który zaleci odpowiednie leczenie.

Odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry w lecie pojawiają się dużo częściej

W upały zdarzają się dużo częściej, bo ciało pod pieluszką jest stale lekko wilgotne. Jeśli skóra jest zaczerwieniona, mówimy o rumieniu. Wtedy wystarczy nasmarować ją kremem łagodzącym i pozwolić dziecku przez jakiś czas poleżeć bez pieluszki. Zaniedbany rumień zmienia się w pieluszkowe zapalenie skóry.Objawy to: mocno czerwona skóra pośladków i krocza, czasem też krwawiące grudki i nadżerki. Dziecko jest wtedy niespokojne i płacze, bo skóra boli jak przy oparzeniu.

Pieluszkowemu zapaleniu skóry można zapobiec, często przewij ając malucha i stosując kremy chroniące skórę przed działaniem moczu i kału. Jeśli już się pojawi, chorą skórę trzeba przemywać ciepłą wodą podczas każdego przewij ania, potem smarować ją leczniczą maścią zawierającą alantoinę (która przyspiesza gojenie i nawilża) i d-pantenol (łagodzi podrażnienia). Bardzo pomaga też zostawienie malca na jakiś czas bez pieluszki, pod pośladki trzeba mu tylko podłożyć świeżą, niezapiętą pieluszkę, w którą w razie „wypadku” wsiąknie mocz albo kupka. Jeśli zmiany są bardzo nasilone, konieczne jest leczenie dermatologiczne.

Przewijanie poza domem

Każde wyjście z dzieckiem to dla rodzica mała przygoda, a zakładany scenariusz rzadko pozostaje bez zmian. Jak przygotować się na to, by przewinąć dziecko w warunkach polowych?

Poparzenia słoneczne są niebezpieczne dla niemowlaka

Dzieci nie wolno opalać, a przed wyjściem na dwór skórę malca trzeba posmarować grubą warstwą kremu przeciwsłonecznego o faktorze co najmniej SPF 30. Ale jeśli po powrocie ze spaceru albo plaży zauważysz, że skóra malca zaróżowiła się od słońca:

  • połóż dziecko w chłodnym pokoju i podaj mu coś do picia,
  • skórę nasmaruj balsamem dla dzieci przeznaczonym do stosowania po plażowaniu albo łagodzącą pianką z propolisem i pantenolem. Zamiast kosmetyku możesz użyć zsiadłego mleka lub serwatki.

Jeśli skóra dziecka jest mocno czerwona, a maluch ma wysoką temperaturę i płacze, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Do chwili przyjazdu pediatry okładaj dziecko gazą albo ręcznikiem zmoczonym w chłodnej wodzie. Gorączkę obniży również lekko ciepła kąpiel – zanurz dziecko w wodzie o temperaturze 36–37ºC i przytrzymaj w niej około 5 minut.

Zbyt sucha skóra to również problem niemowląt

Noworodki i niemowlaki zwykle mają skórę z tendencją do przesuszania się, gdyż bariera lipidowa naskórka, która chroni przed wysuszeniem, nie jest jeszcze dobrze rozwinięta. Ten problem pojawia się – albo nasila – w upalne dni, gdy na dworze jest sucho. Jeśli czujesz, że skóra malca jest szorstka, przede wszystkim zmień sposób pielęgnacji. Nie rezygnuj z kąpieli, ale zamiast mydła (które zmienia odczyn skóry na zasadowy i wysusza ją) używaj leczniczej kostki myjącej (są w aptekach). Do wody, która nie powinna być zbyt ciepła (maksymalnie 36–37ºC), wlej kilka kropel oliwki dla niemowląt, specjalnego natłuszczającego olejku bądź emulsji zawierającej ciekłą parafi nę czy olej sojowy – dzięki temu skóra malca po kąpieli nie będzie sucha.

Kąpiel niemowlęcia nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Po wyjęciu malca z wody nie trzyj skóry ręcznikiem, by nie spowodować podrażnień, tylko delikatnie ją osusz. Potem nasmaruj dziecko emulsją albo kremem do skóry przesuszonej, który uszczelnia barierę lipidową i w ten sposób nie dopuszcza do dalszej utraty wody (w razie potrzeby możesz używać kremu 2–3 razy dziennie). Kosmetyk nie powinien zawierać barwników ani środków zapachowych. By nawilżyć skórę „od środka”, podczas upałów częściej przystawiaj dziecko do piersi, a jeśli karmisz butelką, dawaj dziecku dużo pić (najlepsza jest woda niskozmineralizowana albo soczki dla niemowląt).

Jeśli skóra łuszczy się i jest zaczerwieniona, może to być znak, że maluch ma skłonności do atopii. Wówczas konieczna będzie wizyta u pediatry albo alergologa, który zaleci odpowiedni sposób postępowania, i całkowita wymiana kosmetyków na bezpieczniejsze dla dziecka z alergią skórną. W kremach dla atopików powinny się znaleźć nie tylko składniki odbudowujące barierę lipidową, ale również substancje łagodzące podrażnienie i świąd. Każda firma stosuje inne kompozycje składników, dlatego przed zakupem warto dokładnie czytać ulotkę albo informacje na opakowaniu.

Konsultacje: Beata Nalewajek, dermatolog, CM Enel-Med źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-04-12 Publikacja: 2010-06-11
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.