Masaż dotyk motyla - na czym polega masaż dr Evy Reich?

Masaż dotyk motyla

Wśród metod radzenia sobie z kolką i płaczem u niemowlęcia wymienia się np. podawanie dziecku specjalnych preparatów, ale i... masaż. Jego szczególną formą jest tzw. masaż dotyk motyla – na czym polega ta technika i czy warto, aby rodzice się nią interesowali?

Masowanie ciała od dawien dawna uznawane jest za czynność, dzięki której redukowane mogą być chociażby różne napięcia emocjonalne czy dzięki której poprawie może ulegać samopoczucie. Masaż może stanowić element gry wstępnej, jak i służyć zmniejszeniu napięcia nadwyrężonych podczas uprawiania sportu mięśni. Masaż może również pomagać na wiele dziecinnych przypadłości – tak twierdzą przynajmniej osoby znajdujące się wśród zwolenników masażu dotyk motyla.

Masaż dotyk motyla – kto był pomysłodawcą techniki?

Autorką specyficznej metody masażu jest Eva Reich. Kobieta jest lekarzem i do opracowania techniki masażu dotyk motyla korzystała zarówno z obserwacji wyniesionych podczas wykonywania swojego zawodu, ale i bazowała na doświadczeniach swojego ojca. Wilhelm Reich, ojciec doktor Reich, współpracował bowiem z jedną z najsłynniejszych postaci świata psychologii – z Zygmuntem Freudem.

Doktor Reich pracowała między innymi w placówkach, w których leczone były dzieci urodzone przedwcześnie. Kobieta podczas swojej pracy zauważyła, jak wiele może zdziałać dotyk – ta właśnie obserwacja stanowiła podstawę koncepcji masażu dotyk motyla.

Masaż dotyk motyla – jakie miałby wywierać działania?

Masaż dotyk motyla zaliczany jest do grupy terapii określanych jako łagodna bio-energetyka (ang. gentle bio-energetics). Nazwa metody wzięła się stąd, że stosowany dotyk musi być wyjątkowo delikatny i przypominać ma on właśnie muśnięcia skrzydeł motyla.

Dotyk stanowi bardzo istotny aspekt w ludzkim życiu – nie bez powodu zresztą świeżo upieczone matki otrzymują, najszybciej jak to możliwe, swojego noworodka do przytulenia. Na tym ma właśnie polegać działanie masażu dotyk motyla – delikatny dotyk ma za zadanie ułatwiać nawiązanie oraz wzmacnianie więzi pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Celem wykonywania masażu ma być także łagodzenie napięcia i stresów, a oprócz tego miałby on również łagodzić pewne typowo dziecięce dolegliwości, takie jak kolki czy inne problemy trawienne niemowląt. Oprócz już wspomnianych, masaż dotyk motyla polecany jest w przypadku dziecięcych problemów ze snem, a także jako sposób na redukowanie lęku. Zwolennicy metody uważają również, że poprzez masaż poprawiać miałby się stan nadpobudliwych dzieci, a także że poprzez masowanie mogłaby być zmniejszana nadwrażliwość dotykowa u dzieci z autyzmem.

Masaż dotyk motyla przynosi jednak korzyści nie tylko dla dzieci. Również i wykonujący go rodzic może doświadczać zmniejszenia odczuwanego napięcia. Zwolennicy metody podkreślają, że dzięki niej możliwe jest złagodzenie (lub nawet zapobieganie) depresji poporodowej u młodych matek. Masowane tą techniką mogą być dzieci, ale i dorośli – przykładowo, masaż dotyk motyla wykonywany bezpośrednio po porodzie miałby łagodzić dolegliwości związane z niedawnym urodzeniem dziecka.

Jak wykonywać masaż dotyk motyla, czy gdzieś można się tego nauczyć?

Masaż dotyk motyla przeprowadzany może być zarówno bezpośrednio na skórze, jak i przez ubranie. Bardzo ważne jest, co wspominano już wcześniej, żeby stosowany dotyk był rzeczywiście wyjątkowo delikatny. Rodzice mogą być zainteresowani tą metodą, skąd jednak mogą oni czerpać jakieś konkretniejsze wskazówki na temat tego, jak wykonywać masaż dotyk motyla?

Źródeł wiedzy jest stosunkowo dużo. Pomocny jest chociażby Internet – na popularnym YouTube można znaleźć instruujące materiały samej dr Reich. W sprzedaży dostępne są książki o masażu dotyk motyla, z których część zawiera nawet materiał instrukcyjny w postaci płyt DVD. W wielu krajach, w tym również w Polsce, prowadzone są też specjalistyczne kursy wykonywania omawianego masażu.

Czy masaż dotyk motyla jest skuteczny?

Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czy masaż dotyk motyla rzeczywiście jest skuteczny. Z pewnością kontakt dotykowy pozwala uczynić silniejszą więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem. Z innej jednak strony: czy masaż może pomóc dzieciom z ADHD, czy też tym cierpiącym na autyzm? Ciężko to stwierdzić, jednakże można zauważyć pewien fakt: właściwie wykonywany masaż dotyk motyla nie powinien zaszkodzić. Jeżeli rodziców rzeczywiście zaintrygowała ta metoda, to prawdopodobnie warto bliżej się jej przyjrzeć i wypróbować jej działanie.

Aktualizacja: 2017-06-14 Publikacja: 2017-06-14
Ocena: 5
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.