Mycie głowy dziecku to dla ciebie katorga? Podpowiadamy, jak zrobić to bez krzyku

2022-03-25 13:19

Mycie główki podczas kąpieli niemowlaka to duże wyzwanie. Jeśli każda próba umycia główki budzi lęk i protesty dziecka, spróbuj odwrócić jego uwagę od tej czynności. Jeśli dziecko płacze podczas mycia włosów, trzeba szybko zareagować. Inaczej strach dziecka przed myciem głowy będzie narastał.

Co zrobić, kiedy dziecko boi się myć głowę?
Autor: Getty images Co zrobić, kiedy dziecko boi się myć głowę?

Niechęć do mycia główki często pojawia się już u miesięcznych niemowląt, choć zdarza się też u starszych dzieci, które wcześniej tę czynność lubiły bądź była im obojętna. Samo to, że dziecko nie lubi mycia włosów, nie jest niczym niezwykłym. Woda, która spływa po buzi, wymusza zamknięcie oczu. Maluch traci kontrolę nad tym, co się dzieje, co zmniejsza jego poczucie bezpieczeństwa. Ta sytuacja przeraża, nawet gdy niemowlak podczas kąpieli w wanience bezpiecznie leży na rękach rodzica. Jeśli nad tym nie zapanujesz, strach przed myciem głowy będzie się wzmagał z kąpieli na kąpiel.

Polecamy: Kalendarz rozwoju dziecka

Spis treści

  1. Strach dziecka przed myciem głowy
  2. Szampon dla niemowlaka, który nie szczypie w oczy
  3. Przydatne akcesoria do mycia włosów niemowlaka
Co męczy niemowlaka?

Strach dziecka przed myciem głowy

Zazwyczaj jest tak, że dzieci bojące się mycia główki histerycznie reagują na widok wanienki wypełnionej wodą. Najpierw warto więc pokazać niemowlakowi, że kąpiel nie jest jednoznaczna z myciem włosów. Przez kilka dni z rzędu nie myj dziecku główki – włoski u takich maluszków nie przetłuszczają się jak u dorosłych, więc wystarczy, jeśli przeczeszesz je mokrym grzebieniem. W tym czasie postaraj się sprawić, by dziecko polubiło kąpiel i pluskanie się w wodzie.

Podczas kąpieli niemowlaka do wanienki możesz wrzucić kilka zabawek kąpielowych albo przedmioty, które zwykle budzą zainteresowanie maluchów: kuchenny lejek, małe sitko, kilka lekkich kolorowych miseczek z plastiku. Ze starszym, samodzielnie siedzącym niemowlęciem można bawić się w mycie włosków lalki – wykonując kolejne czynności opowiadaj dziecku, co robisz: np. „teraz namydlę główkę, a potem ją spłuczę”. Maluch może spróbować zrobić to sam.

Przeczytaj również: Kąpiel noworodka - 7 rad jak bezstresowo kąpać dziecko

Dobrze wiedzieć

Szampon dla niemowlaka, który nie szczypie w oczy

Przyczyną niechęci niemowlaków do mycia główki podczas kąpieli i płaczu, często bywa źle dobrany szampon. Używaj tylko szamponu dla niemowląt, który nawet jeśli dostanie się do oczu, nie podrażni ich. Najlepsze są szampony dla dzieci, które nie szczypią w oczy. Nie każdy szampon dla dzieci ma takie właściwości, dlatego warto czytać informacje na opakowaniu. Czasem pomaga też zmiana rodzaju preparatu, np. zwykły szampon zmieniamy na taki w piance, który po nałożeniu nie spływa z główki, nie ma więc ryzyka, że dostanie się do oczu.

Przydatne akcesoria do mycia włosów niemowlaka

Co zrobić kiedy niemowlę płacze w kąpieli? Być może zajęte zabawą podczas kąpieli dziecko nawet nie zauważy, jak delikatnie zmoczysz mu główkę, a i przy kolejnych próbach jej umycia nie będzie już protestować. Nie znaczy to jednak, że powinno być tak jak przedtem. By strach przed myciem główki nie wrócił i niemowlak nie płakał w kąpieli, trzeba zmienić sposób jej mycia. Najważniejsze jest to, by szampon nie szczypał w oczy, a woda nie zalewała dziecku oczu ani uszu.

Polecamy także: 12 akcesoriów do kąpieli, które usprawnią i ułatwią mycie maluszka

Pomocne mogą być akcesoria kąpielowe, na przykład kółeczko z tworzywa, zakładane na główkę (tzw. rondo kąpielowe), które umożliwia spłukanie włosów i główki w taki sposób, by woda spływała na plecki. Co, jeśli dziecko go nie zaakceptuje? Wówczas do mycia główki niemowlaka przyda się leżaczek kąpielowy, na którym ułożysz malca w półleżącej pozycji oraz specjalny kubeczek do spłukiwania główki. Jego przednia część dotyka czoła, osłaniając je jednocześnie przed niechcianymi kropelkami. Zaraz po myciu główkę trzeba delikatnie osuszyć, by woda nie dostała się do oczu.

Przeczytaj również: Kąpiel niemowlaka - aktualne zalecenia lekarzy dotyczące kąpieli małych dzieci

Czy wiesz, jak opiekować się noworodkiem?

Pytanie 1 z 10
Jak często trzeba karmić noworodka?
Noworodek z tabliczką

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza