Odparzona szyja u niemowlaka. Sposoby na odparzoną szyję

odpatrzenia na szyi
Na odparzenia szyi niemowlęta są szczególnie narażone wtedy, kiedy jest im ciepło i się pocą.

Na odparzenia na szyi narażone jest każde niemowlę, choć większą skłonność do nich mają pulchne bobasy i te, które same jeszcze nie potrafią unieść główki. Jak zapobiegać odparzeniom szyi i co zrobić, gdy szyja się odparzy?

Odparzenia skóry u noworodków i niemowląt to coś, czego doświadczy każde dziecko. Skóra takich maluchów jest bardzo delikatna, wystarczy więc nawet najmniejsze zaniedbanie pielęgnacyjne, by doszło do odparzeń. Choć z tym problemem zazwyczaj kojarzone są przede wszystkim okolice pod pieluszką, to jednak niemowlęta mogą mieć odparzone także i inne części ciała. Odparzenia na szyi u niemowląt to dość częsty problem. Walka z nimi jest trudniejsza, bo to miejsca, które łatwo się pocą, trudno je wietrzyć i osuszać, nietrudno też przegapić zanieczyszczenia, które mogą gromadzić się w zakamarkach skóry. Na odparzenia szyi niemowlęta są szczególnie narażone wtedy, kiedy jest im ciepło i się pocą – zarówno latem, jak i wtedy, kiedy przebywają w ogrzewanych pomieszczeniach.

>> Odparzona pupa: sposoby na zaczerwienioną skórę pod pieluszką

Jak wyglądają odparzenia na szyi?

Odparzenia na szyi u niemowląt wyglądają podobnie do tych na pupie: skóra jest zaczerwieniona, zazwyczaj najpierw tylko w zgięciach, a następnie, gdy problem zostanie zlekceważony, na większej powierzchni skóry. Odparzone miejsce jest obrzęknięte, podrażnione, mogą pojawić się  na nim wypełnione surowiczym płynem bąble, niekiedy też pojawia się wysypka na szyi.

Ponieważ odparzenia na szyi sprawiają dziecku ból (zwłaszcza przy zmianie pozycji), malec może płakać, być niespokojny, odmawiać ssania piersi i butelki, mieć kłopoty z zasypianiem.

Odparzona szyja: przyczyny

Przyczyny odparzeń na szyi są nieco inne,  niż tych na pupie. Dochodzi do nich wówczas, gdy na skórę działa kilka czynników: ciepło, wilgoć i tarcie (skóry o skórę, albo skóry o ubranie). Sprzyja im zwłaszcza przegrzewanie maluszka i zaniedbania higieniczne (zbyt rzadkie mycie szyi dziecka, używanie do mycia mydła oraz niedokładne spłukiwanie kosmetyków  myjących), a także niedosuszanie skóry po jej umyciu. Błędem, na skutek którego na szyi niemowlęcia mogą pojawić się odparzenia, jest też osłanianie szyi niemowlęcia nieprzepuszczającymi powietrza szalikami i chusteczkami.

>> Odparzenia skóry niemowlaka - jak pielęgnować odparzoną skórę dziecka

Leczenie odparzeń na szyi u niemowlaka

Odparzona skóra na szyi potrzebuje przede wszystkim stałego dopływu świeżego powietrza, częstego mycia i dokładnego osuszania. Proces gojenia się przyspieszą odpowiednie kremy łagodzące. Dobrze, jeśli mają w składzie tlenek cynku, który wysusza zmiany skórne, działa antyseptycznie i zmniejsza stan zapalny, a także alantoinę, która wspiera regenerację uszkodzonej skóry. Trzeba je nakładać cienką warstwą po uprzednim delikatnym umyciu fałdek ciepłą przegotowaną wodą i dokładnym ich osuszeniu.

Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji i leczenia skóry odparzenie nie mija, trzeba skontaktować się z pediatrą. Chora skóra mogła zostać nadkażona bakteriami (i wtedy konieczne będzie leczenie maścią z antybiotykiem), ale może być też tak, że to, co brane jest za odparzenie, w rzeczywistości jest objawem alergii. Pediatra w takiej sytuacji może zalecić konsultację dermatologiczną, lub sam dobrać właściwą terapię.

Aktualizacja: 2016-10-18 Publikacja: 2016-10-17
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.