Pielęgnacja pępka noworodka: czym przemywać kikut pępowinowy?

Pepek noworodka jak pielegnowac pepek niemowlaka?
fot.: photos.com
Pępek noworodka: jak pielęgnować pępek niemowlaka?

Jak prawidłowo pielęgnować pępek noworodka? Czym przemywać kikut pępowiny? Odkażać spirytusem, a może normalnie myć wodą z mydłem? Wyjaśniamy najczęstsze wątpliwości dotyczące pępka niemowlaka.

Jak prawidłowo pielęgnować pępek noworodka?

Te informacje są cenne również dla tych mam, które mają już starsze, kilkuletnie dziecko, i prawidłowej pielęgnacji pępka noworodka uczyły się jakiś czas temu. Całą uzyskaną wówczas wiedzę możecie wyrzucić z pamięci. Od kilku lat obowiązują bowiem nowe, zupełnie inne niż kiedyś, zalecenia dotyczące pielęgnacji pępka noworodka.

>>Przeczytaj również: Pielęgnacja pępka noworodka - 11 pytań o pępek niemowlaka<<

Czym przemywać kikut pępowiny?

Kiedyś nie można go było moczyć wodą, zalecane było za to przecieranie 70-procentowym roztworem spirytusu. Dziś wiadomo, że takie postępowanie nie tylko wydłuża czas, po jakim odpada kikut pępowiny (specjaliści wyliczyli, że nawet o kilka dni), ale może być również przyczyną poważnych podrażnień (a nawet oparzeń) szczególnie delikatnej skóry wokół pępka.
Lekarze zalecają, by kikut pępowiny myć wodą z mydłem, a potem dokładnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy noworodek przebywa w złych warunkach higienicznych (np. na ścianie w pokoju jest grzyb, w mieszkaniu panuje zbyt duża wilgotność). Wówczas trzeba stosować preparat antyseptyczny o jak najszerszym spektrum działania (np. Octenisept). Jest to jednak zalecane przez lekarzy tylko w wyjątkowych okolicznościach.

>>Zobacz także: Pępek noworodka - aktualne zalecenia dotyczące pielęgnacji<<

WIDEO: Pielęgnacja pępka u noworodka. Wszystko, co każdy rodzic powinien wiedzieć na ten temat.

Nie przegap

źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-07-05 Publikacja: 2012-09-27
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.