Pokrzywka u niemowlaka: przyczyny, objawy, leczenie

2015-09-16 12:32

Pokrzywka u niemowlaka, niezależnie od tego, jakie są jej przyczyny, zawsze daje takie same objawy - bąble na skórze, które przypominają te pojawiające się po poparzeniu pokrzywą. W niektórych przypadkach zmianom skórnym może towarzyszyć obrzęk różnych części ciała. Jeśli rozwinie się w obrębie gardła, może doprowadzić nawet do uduszenia się dziecka. Wówczas konieczne jest natychmiastowe leczenie. Przeczytaj wszystko na ten temat: pokrzywka u niemowlaka: przyczyny, objawy, leczenie. 

Pokrzywka u niemowlaka
Autor: thinkstockphotos.com Pokrzywka u niemowlaka najczęściej pojawia się nagle. Może być oznaką alergii.

Spis treści

  1. Pokrzywka u niemowlaka: przyczyny
  2. Co jeszcze może powodować wysypkę u niemowlaka? Zobacz film
  3. Pokrzywka u niemowlaka: objawy
  4. Pokrzywka u niemowlaka: diagnoza
  5. Pokrzywka u niemowlaka: leczenie

Pokrzywka u niemowlaka to wykwity skórne w postaci swędzących bąbli. Zmiany mogą się utrzymywać od paru godzin do jednego tygodnia, a nawet dłużej. Pokrzywka, która utrzymuje się do 6 tygodni, to w terminologii medycznej pokrzywka ostra, a ta trwająca dłużej niż 6 tygodni to pokrzywka przewlekła. W tym ostatnim przypadku zmiany mogą występować codziennie lub okresowo, np. raz w tygodniu lub miesiącu. Jednak u niemowląt i starszych dzieci zwykle rozpoznaje się pokrzywkę ostrą.

Czytaj także: Plamki i krostki: jak rozpoznać o czym świadczy wysypka u dziecka?

Pokrzywka u niemowlaka: przyczyny

Przyczyną pokrzywki u niemowlaka może być uczulenie na alergeny pochodzące z powietrza (pyłki roślin, sierść zwierząt domowych i inne), barwniki zawarte w ubraniach, pokarmy, które spożywa karmiąca mama, lub na leki (głównie antybiotyki i niesteroidowe leki przeciwzapalne). Za pokrzywkę u niemowlaka mogą też odpowiadać liczne infekcje, najczęściej dróg oddechowych (np. zapalenia migdałków, zapalenie oskrzeli), i inwazje pasożytów (np. lamblie). Swędzące bąble mogą również towarzyszyć chorobom wątroby i tarczycy (zwykle pojawia się wtedy pokrzywka przewlekła). Wysypka u niemowlaka przypominająca poparzenie pokrzywą może być również wynikiem reakcji na ucisk, zimno lub zbyt wysoką temperaturę (np. działanie promieni słonecznych). Zdarzają się także przypadki, w których nie wiadomo, co jest przyczyną dokuczliwych zmian skórnych. Wówczas mowa o pokrzywce idiopatycznej.

Co jeszcze może powodować wysypkę u niemowlaka? Zobacz film

O czym świadczy wysypka u niemowlaka?

Pokrzywka u niemowlaka: objawy

Pokrzywka u niemowlaka to wykwity skórne w postaci bąbli, które zwykle pojawiają się nagle (w ciągu kilku minut) i są:

  • zlokalizowane w dowolnym miejscu na ciele
  • pojedyncze lub zlewają się w większe obszary
  • wielkości od kilku milimetrów do kilku, a nawet kilkunastu centymetrów
  • w kolorze porcelanowym, różowym lub czerwonym
  • wyniosłe ponad powierzchnię skóry
  • o różnym kształcie
  • swędzące, a nawet piekące

Zmiany skórne nie utrzymują się w tym samym miejscu dłużej niż 24 godziny. Po tym czasie najczęściej zmieniają swoją lokalizację. Objawem towarzyszącym może być obrzęk naczynioruchowy, czyli obrzmienie, które pojawia się zwykle w obrębie warg i powiek. Gorzej, jeśli rozwija się w obrębie gardła i języka, gdyż wówczas może doprowadzić do uduszenia się niemowlęcia. W rzadkich przypadkach pokrzywka i obrzęk mogą być związane ze wstrząsem anafilaktycznym.

Czytaj także: Potówki u niemowlaka: objawy, przyczyny, leczenie

Pokrzywka u niemowlaka: diagnoza

Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu z rodzicami i objawów. Jeśli lekarz podejrzewa, że przyczyną pokrzywki może być alergia, zleca wykonanie oznaczenia stężeń swoistych IgE we krwi i testy skórne. Z kolei przy podejrzeniu choroby tarczycy konieczne jest zbadanie poziomu hormonów wydzielanych przez ten gruczoł. Lekarz może także przyłożyć lód do skóry dziecka, aby sprawdzić, jak reaguje na zimno. Innym testem jest przyłożenie woreczków z piaskiem, aby sprawdzić, czy pokrzywka pojawi się pod wpływem ucisku.

Pokrzywka u niemowlaka: leczenie

W wielu przypadkach pokrzywka u niemowlaka znika samoistnie, bez interwencji pediatry. Leczenie pokrzywki, która się utrzymuje, polega na wyeliminowaniu czynnika ją wywołującego, a także na podawaniu leków przeciwhistaminowych, które nie tylko łagodzą świąd, lecz także działają uspokajająco. Jeśli po upływie 4 tygodni leczenie okazuje się nieskuteczne, lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki leku lub zmianie preparatu przeciwhistaminowego na inny. Jeśli mimo to zmiany wciąż się utrzymują, choremu dziecku można podać glikokortykosteroidy. Stosuje się je również w ciężkich przypadkach, szczególnie wtedy, gdy dochodzi do obrzęku naczynioruchowego. Glikokortykosteroidy podaje się możliwie krótko, ponieważ dają liczne działania niepożądane

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza