Profilaktyka antyrakowa: chroń skórę dziecka przed promieniami UV

2012-04-08 16:28

Ochrony delikatnej skóry dziecka to podstawa podczas letnich spacerów i wyjazdów. Profesjonalny krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem UV powinien stać się nieodłącznym towarzyszem letnich zabaw na słońcu. Nawet 15 minutowa ekspozycja słoneczna bez odpowiedniej ochrony skóry dziecka, może spowodować poważne poparzenia skóry, a szkodliwe działanie promieni UV może prowadzić w konsekwencji nawet do raka skóry. Dlatego warto od pierwszych miesięcy życia dziecka wprowadzić w czyn tzw. profilaktykę antyrakową.

Profilaktyka antyrakowa: chroń skórę dziecka przed promieniami UV
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Konieczna ochrona skóry dziecka
  2. Skutki poparzeń słonecznych u dzieci
  3. Jakim kremem ochronnym smarować dziecko?

W lecie skóra dziecka wymaga szczególnej ochrony przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Warto już od pierwszych słonecznych dni zadbać o właściwą ochronę przeciwsłoneczną dostosowaną do delikatnej skóry dziecka.

Konieczna ochrona skóry dziecka

Do piątego roku życia skóra dziecka jest od 40 do 60 procent cieńsza niż skóra osoby dorosłej. Nie ma jeszcze wykształconych mechanizmów obronnych właściwych skórze dorosłego człowieka, jest przez to szczególne narażona na działanie UVB i UVA. Niezwykle łatwo dochodzi do oparzenia - czasem wystarczy 15 minut na słońcu, by pojawił się rumień a nawet pęcherze. Jeszcze groźniejsze jest ryzyko głębokich uszkodzeń, których efekty mogą być obserwowane nawet po wielu latach - przebarwienia, starzenie skóry, nowotwory skóry. Należy smarować skórę dziecka także pod ubrankiem - materiał może zatrzymać tylko część promieniowania, jednak część szkodliwego promieniowania przedostaje się do skóry dziecka nawet przez odzież, czy parasol przeciwsłoneczny.

Skutki poparzeń słonecznych u dzieci

Naukowcy ostrzegają: dwukrotne poparzenie skóry w dzieciństwie zwiększa ryzyko zachorowania w wieku dorosłym na najgroźniejszy typ nowotworu – czerniaka, aż 10 razy! Dzieci pochłaniają najwięcej promieniowania, dużo przebywają na świeżym powietrzu. Na podstawie statystyk wyliczono, że w okresie od urodzenia do dojrzałości pochłaniamy nawet 80 procent dawki promieniowania słonecznego. Chrońmy skórę naszych dzieci, mając na uwadze alarmujące statystyki: 90 procent dzieci uległo przynajmniej raz w życiu oparzeniu słonecznemu.

Jakim kremem ochronnym smarować dziecko?

U dzieci poniżej trzeciego roku życia należy stosować kremy z bardzo wysokim filtrem ochronnym SPF 50+ (ang. Sun Protection Factor, czyli czynnik ochrony przeciwsłonecznej). Najbezpieczniej jest kupować kremy dostępne tylko w aptekach, zwłaszcza te z atestem IMiD gwarantującym wysoką jakość i skuteczność. Dla starszych dzieci przeznaczone są kremy o faktorze ochronnym SPF 30+, 20+.

U dzieci o jasnej karnacji (jasna skóra, czerwieniąca się pod wpływem słońca, włosy blond lub rude, niebieskie oczy, skłonność do piegów) powinno stosować się kremy z filtrem o najwyższym współczynniku ochrony - SPF 50+ (wedle zasady: im jaśniejsza karnacja, tym silniejszy filtr).

Na rynku dostępne są dwa rodzaje kremów: z filtrami mineralnymi bądź chemicznymi.

  • filtry mineralne tworzą na skórze barierę odbijającą promienie słoneczne. Zawierają zmikronizowane minerały: dwutlenek tytanu (titanium dioxide) lub tlenek cynku (zinc oxide). Chronią skórę niewidzialną powłoką, błyskawicznie wchłaniając się i nie zostawiając na skórze tłustego osadu.
  • filtry chemiczne to substancje, które wnikają w naskórek (ale tylko w jego wierzchnie warstwy) i pochłaniają energię światła słonecznego, przetwarzając ją na nieszkodliwe ciepło. Niektórzy nie tolerują kremów z filtrami chemicznymi - ich skóra reaguje na nie zaczerwienieniem, swędzeniem, dlatego nie powinno się ich stosować u niemowląt i alergików. Dla nich przeznaczone są filtry mineralne, bez dodatku konserwantów i substancji zapachowych.
materiały prasowe Mustela
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza