Skóra atopowa u niemowląt: uporczywy świąd - jak pomóc dziecku?

Kosmetyki naturalne dla dzieci ekologiczna pielegnacja niemowlecia
fot.: photos.com
Kosmetyki naturalne dla dzieci: ekologiczna pielęgnacja niemowlęcia

Skóra atopowa u niemowląt jest sucha, napięta, mało elastyczna. Co gorsza, niemowlakowi z atopowym zapaleniem skóry dokucza uporczywy świąd. To szczególnie uciążliwe, ponieważ drapanie może wywołać stan zapalny. Jak ulżyć niemowlakowi ze skórą atopową?

Najtrudniejsze do zniesienia w atopowym zapaleniu skóry jest uporczywe swędzenie. Niekiedy jest ono tak silne, że dzieci drapią się aż do krwi. Nocą niemowlęta ze skórą atopową nie mogą spać, a zmęczenie pogłębia drażliwość wywołaną swędzeniem. Rozdrapywaniu skóry można próbować zapobiec, nakładając niemowlakowi rękawiczki albo specjalny kombinezon z wszytymi łapkami i kładąc go spać w dokładnie przewietrzonym pokoju, w pościeli z jedwabiu (ta tkanina wolniej się nagrzewa, a gdy jest chłodno, świąd się zmniejsza). Tym niemniej taki stan bezwzględnie wymaga opieki lekarskiej. Nie tylko dlatego, że świąd nie daje maluchowi normalnie funkcjonować. Uporczywe drapanie się uszkadza skórę, sprawiając, że wnikają w nią bakterie (np. gronkowiec złocisty), zanieczyszczenia bądź alergeny powodujące dodatkowo stan zapalny. Brak naturalnej osłony skóry w postaci płaszcza lipidowego oraz otwarte ranki stwarzają idealne warunki do wniknięcia drobnoustrojów.

>>Atopowe zapalenie skóry u niemowląt - dieta i ubranka dla niemowlaka ze skórą atopową>>

Dobrze wiedzieć

Do lekarza!

W lżejszych postaciach AZS dzieci mają po prostu suchą skórę, a dopiero po zaistnieniu dodatkowych czynników dolegliwości się nasilają. Objawem AZS może być np. szorstka skóra na policzkach, zapalenie czerwieni wargowej (wargi są zaczerwienione, przesuszone i bolą) czy tzw. zajady, czyli powstające w kącikach ust, na płatkach uszu i między palcami zaczerwienione krostki, tworzące strupek. Takie objawy koniecznie zgłoś lekarzowi.

Skóra atopowa u niemowląt: zakażenie

Zakażenie można rozpoznać po tym, że skóra jest mocno czerwona, gorąca w dotyku, tworzą się na niej pęcherzyki wypełnione najpierw przezroczystym, a potem miodowym wysiękiem, które po jakimś czasie przekształcają się w strupki. W takim przypadku konieczne jest specjalistyczne leczenie, które zalecić może tylko lekarz. Metody są różne, zależą od wieku dziecka oraz stanu jego skóry. Jeśli dziecku dokucza tylko swędzenie, lekarz najczęściej zaleca leki przeciwhistaminowe. Jeśli dziecko tak mocno drapało skórę, że doszło do zakażenia bakteryjnego, konieczne bywa podanie antybiotyku doustnie lub miejscowo. Jeśli zmiany są ostre, konieczne może być miejscowe podanie sterydów, które złagodzą stan zapalny. Ważne, aby stosując je, przestrzegać zaleconego czasu leczenia, gdyż niewłaściwie, zbyt długo stosowane, mogą być przyczyną powstawania rozstępów czy przedwczesnego starzenia się skóry. Ostatnio preparaty zawierające sterydy coraz częściej zastępowane są maściami przeciwzapalnymi (inhibitorami kalcyneuryny), które mają takie samo działanie, ale nie szkodzą skórze. W niektórych przypadkach stosuje się też naświetlanie promieniami ultrafioletowymi – tej terapii unika się jednak u dzieci poniżej 12. roku życia.

Zobacz film: Pielęgnacja skóry atopowej u dzieci

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie wymagające specjalnej pielęgnacji. Jakiej? O tym szerzej opowiada pediatra Andrzej Mierzecki z kliniki ENEL MED.

Polecamy też

konsultacja: lek. med. Beata Nalewajek, specjalista dermatolog z Centrum Medycznego ENEL-MED SA źródło: miesięcznik "M jak mama" Aktualizacja: 2016-06-23 Publikacja: 2016-06-20
Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij g+skomentuj
forum.mjakmama.pl
wejdź na forum
Serwis mjakmama.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.